Biomedicinsko inženjerstvo

Trajanje: 2 godine
Potrebno ECTS bodova: 120
Akademski naziv: sveučilišni magistar inženjer / magistra inženjerka biomedicinskog inženjerstva
Titula: univ. mag. ing. biomeding.

 

Kratki opis studijskoga programa

Združeni sveučilišni diplomski studijski program Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER) i Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu (FSB) „Biomedicinsko inženjerstvo” prvi je studijski program u Hrvatskoj koji omogućuje stjecanje kvalifikacije “sveučilišni magistar inženjer / sveučilišna magistra inženjerka biomedicinskog inženjerstva” (stručni naziv: univ. mag. ing. biomeding.). 

Biomedicinsko inženjerstvo pomaže boljem razumijevanju fiziologije i strukture ljudskog tijela i razvoju novih medicinskih uređaja i kliničkih usluga koji pomažu zdravstvenoj struci u prevenciji, dijagnostici i liječenju bolesti. Biomedicinski inženjeri su ključni za istraživanje i razvoj, dizajn, nadzor, održavanje i sigurnost medicinskih uređaja, odabir, instalaciju i integraciju sustava medicinske informatike. 

Diplomski studijski program u trajanju od četiri semestra zajedno izvode nastavnici Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER), Fakulteta strojarstva i brodogradnje (FSB) i Medicinskog fakulteta (MEF) Sveučilišta u Zagrebu. 
Studenti imaju priliku steći znanja potrebna za rad na inženjerskim poslovima istraživanja i razvoja uređaja i softvera u gospodarstvu i u zdravstvenim ustanovama. 

Odabirom izbornih predmeta studenti se mogu usmjeriti u jedno ili više od sljedećih područja

  • Bioinstrumentacija 
  • Bioinformatika 
  • Biomehanika 
  • Informacijski sustavi u biomedicini i zdravstvu 
  • Konstruiranje i proizvodne tehnologije u biomedicini 
  • Obrada i analiza biomedicinskih signala 
  • Obrada i analiza biomedicinskih slika 
  • Znanost o podatcima u biomedicini

 

Uvjeti za upis studijskoga programa 

  • Završen srodan sveučilišni prijediplomski studij čijim završetkom je stečeno najmanje 180 ECTS bodova.  Srodnim sveučilišnim prijediplomskim studijima potrebnim za upis združenoga sveučilišnoga diplomskoga studija Biomedicinsko inženjerstvo smatraju se: Elektrotehnika i informacijska tehnologija, Računarstvo, Strojarstvo, Mehatronika i robotika ili sveučilišni prijediplomski programi iz ostalih polja u području tehničkih znanosti.
  • Svi kandidati koji su završili prijediplomski studij FER-a ili studij Energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora u Šibeniku izravno se upisuju na združeni sveučilišni diplomski studij Biomedicinsko inženjerstvo FER-a i FSB-a.
  • Svi kandidati koji su završili prijediplomski studij FSB-a Strojarstvo ili Mehatronika i robotika izravno se upisuju na sveučilišni diplomski studij Biomedicinsko inženjerstvo FER-a i FSB-a.
  • Ostali kandidati pristupit će provjeri znanja na razredbenom ispitu.

Struktura studijskoga programa

Semestar

5 ECTS

5 ECTS

5 ECTS

5 ECTS

5 ECTS

5 ECTS

1

Obvezni predmet

Fiziologija i anatomija

Obvezni predmet

Biomedicinska instrumentacija i senzori

Obvezni predmet

Biomedicinska informatika

Obvezni predmet

Biomehanika

Obvezni predmet

Obrada i analiza biomedicinskih signala

Izborni predmet

2

Obvezni predmet

Materijali u biomedicinskom inženjerstvu

Obvezni predmet

Bioinformatika

Obvezni predmet

Norme i regulativa med. uređaja

Izborni predmet

Izborni predmet 

Izborni predmet

3

Obvezni predmet

Uvod u znanost o podatcima

Obvezni predmet

Analiza slika u biomedicini

Izborni predmet

Izborni predmet

Izborni predmet

Projekt

4

Diplomski rad - 25 ECTS

Izborni predmet

 


Ishodi učenja studijskoga programa

Po završetku združenoga sveučilišnoga diplomskoga studijskoga programa studenti će moći: 

  1. Primijeniti znanje iz matematike, fizike, prirodoslovlja, elektrotehnike, računarstva, strojarstva, medicine te srodnim i multidisciplinarnim područjima. 
  2. Identificirati, formulirati i analizirati problem te odabrati i primijeniti aktualne koncepte i postupke biomedicinskog inženjerstva prikladne za njegovo rješavanje. 
  3. Analizirati, projektirati, implementirati i evaluirati sustave, procese, komponente i programska rješenja temeljena na biomedicinskom inženjerstvu. 
  4. Osmisliti i provesti eksperimente te analizirati i tumačiti rezultate eksperimenata u svrhu poboljšanja proizvoda, usluga i procesa. 
  5. Koristiti najbolje prakse i razviti standarde za korištenje prikladnih postupaka, vještina i suvremenih alata u praktičnim primjenama biomedicinskog inženjerstva. 
  6. Stvoriti učinkovit projektni plan i provesti ga u multidisciplinarnom timu. 
  7. Oblikovati i primijeniti pisanu, verbalnu i vizualnu komunikaciju za široku publiku, kao i identificirati, odabrati, vrednovati i koristiti prikladnu stručnu literaturu. 
  8. Demonstrirati znanje o suvremenim pitanjima u području biomedicinskog inženjerstva.