Obavijesti
Najavljujemo da će se svečane promocije sveučilišnih prvostupnika inženjera i sveučilišnih magistara inženjera koji su studij završili u akademskoj godini 2023./2024. održati kako slijedi:
- svečane promocije sveučilišnih magistara inženjera održat će se u subotu, 14. prosinca 2024. godine,
- svečane promocije sveučilišnih prvostupnika inženjera održat će se u nedjelju, 15. prosinca 2024. godine.
Svečane promocije održat će se u zgradi Sveučilišta u Zagrebu, Ul. Radoslava Cimermana 88, Zagreb.
Naknadno ćemo objaviti detaljne informacije i raspored kandidata po promocijama.
U Nürnbergu je od 26. do 28. listopada održan Međunarodni sajam inovacija iENA 2024 na kojem je više od 260 izlagača iz 29 država predstavilo preko 500 inovacija. Među njima je bilo i četiri inovacije s FER-a koje su ukupno osvojile 4 medalje: po jednu zlatnu i brončanu medalju te dvije srebrne!
Radi se o diplomskim radovima Ivana Kožara, Petra Sušca, Gašpara Dončevića i Danijela Brišića, već ranije nagrađenim na 15. Diplomskoj radionici ZESOI-ja (DIRA 2024) te na Međunarodnoj izložbi inovacija ARCA 2024.
Čestitamo našim sjajnim inovatorima i njihovim mentorima!
FER provodi dvogodišnji projekt Dodola - Istraživanje prediktivnog upravljanja za učinkovit i fleksibilan rad vodoopskrbnog sustava. Cilj projekta je unapređenje suradnje istraživačkih organizacija (FER) s poduzećima (Končar - Digital d.o.o. i Vodne usluge d.o.o.) te unapređenje kapaciteta predmetnih poduzeća za istraživanje, razvoj i inovacije provođenjem kolaborativnog primijenjenog istraživanja prediktivnog upravljanja za učinkovit i fleksibilan rad vodoopskrbnog sustava.
Njegova ukupna vrijednost je 1.087.335,20 €, koordinator projekta je KONČAR – Digital d.o.o., a voditelj na FER-u prof. dr. sc Mario Vašak.
Europska povelja za istraživače i Kodeks o novačenju istraživača, koje je Europska komisija usvojila 2005. godine, ključni su dokumenti za uspostavu jedinstvenih standarda i radnih uvjeta za istraživače diljem Europske unije. Njihov je osnovni cilj suzbijanje diskriminacije u znanstvenom radu po bilo kojoj osnovi, osiguravanje jednakih prava i obveza za sve istraživače te unaprjeđenje transparentnosti, mobilnosti i etičkih standarda u istraživačkim karijerama.
Centar izvrsnosti za računalni vid poziva vas na sudjelovanje u radu
12. hrvatske radionice o računalnom vidu
(12th Croatian Computer Vision Workshop)
koja će se održati u ponedjeljak, 11. studenoga 2024. godine, u Sivoj vijećnici Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu.
Program radionice uključuje pozvano predavanje pod naslovom "Object-centric Generative AI" koje će održati istaknuti predavač IEEE-ovog Društva za obradu signala profesor Justin Dauwels s Tehničkog sveučilišta u Delftu iz Nizozemske.
Sudjelovanje u radu radionice je besplatno, no zbog ograničenog broja mjesta molimo sudionike da se registriraju.
S velikom tugom i žalošću javljamo da je nakon duge i teške bolesti, u svojoj 71. godini, preminuo dr. sc. Miroslav Slamić, dugogodišnji djelatnik i suradnik Zavoda za elektrostrojarstvo i automatizaciju.
Posljednji ispraćaj bit će u petak, 8. studenoga 2024. godine u 13:20 sati na groblju Miroševac.
Miroslav Slamić rođen je 23. listopada 1954. godine u Bjelovaru. Diplomirao je i magistrirao na Tehničkoj vojnoj akademiji Zagreb, Odjelu za raketne sustave, 1978. i 1986. godine. Doktorirao je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu 1998. godine s temom “Sinteza, implementacija i vrednovanje optimalnih algoritama vođenja rakete na manevrirajući cilj” pod mentorstvom prof. dr. sc. Krešimira Ćosića. Na Elektrotehničkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i današnjem FER-u radio je u razdoblju 1993.-1997. i 2001.-2006. godine, kao istraživač i projektni menadžer te docent od 2003. godine. Nakon prelaska na Tehničko veleučilište u Zagrebu u lipnju 2006. godine, nastavio je blisko surađivati sa Zavodom za elektrostrojarstvo i automatizaciju FER-a na nizu gospodarski orijentiranih razvojno-istraživačkih projekata. Dio svoje profesionalne karijere proveo je u Brodarskom institutu i Institutu za obrambene studije, istraživanje i razvoj Ministarstva obrane Republike Hrvatske.
U nastavi na FER-u aktivno je sudjelovao na predmetima "Digitalne simulacije u stvarnom vremenu" i “Projektiranje i razvoj interaktivnih simulacijskih sustava”. U okviru nastavnog angažmana kao profesor na TVZ-u, bio je i voditelj stručnog diplomskog studija Informatike te objavio dvije skripte, “Objektno orijentirano programiranje” i “Osnove programiranja u C-u”.
Znanstvenu i stručnu djelatnost obavljao je u područjima vođenja i upravljanja, digitalnih simulacija u stvarnom vremenu, te interaktivnih simulacijskih sustava baziranih na virtualnoj stvarnosti kao tehnologijama dvojne namjene. Autor je ili suautor preko 25 znanstvenih i stručnih radova objavljenih u časopisima i zbornicima konferencija, te niza projektnih studija kao menadžer na razvojno-istraživačkim i tehnološkim projektima financiranim od strane Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva znanosti i raznih gospodarskih subjekata u Republici Hrvatskoj.
Bio je član programskog odbora časopisa Polytechnic and Design. Sudobitnik je Povelje Ministarstva obrane i Ministarstva znanosti i tehnologije za doprinos znanstveno-istraživačkom projektu “PILOT taktička simulacija” 1998. godine.
Odjel za obradu signala Hrvatska sekcije IEEE-a (SP01) i Centar izvrsnosti za računalni vid pozivaju vas na predavanje istaknutog predavača Društva za obradu signala, profesora dr. ir. Justin Dauwelsa, s TU Delft koji će održati predavanje pod naslovom Object-centric Generative AI u ponedjeljak, 11. studenoga 2024. godine, u 10:30 sati, u Sivoj vijećnici FER-a.
Predavanje je na engleskom jeziku, a predviđeno trajanje je 45 minuta. Predavanje je otvoreno za sve zainteresirane, a posebno pozivamo studente.
Sažetak predavanja i kratki životopis predavača pročitajte u opširnijem sadržaju obavijesti.
FER i ove godine sudjeluje na Međunarodnom sajmu knjiga Interliber koji se održava od 12. do 17. studenoga 2024. na Zagrebačkom velesajmu. Kao sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, FER će na štandu Sveučilišta (paviljon 6, štand 10b) promovirati fakultetska izdanja, publikacije FER-ovih profesora objavljene u izdanju drugih izdavača te predstaviti kulturne aktivnosti koje organizira Središnja knjižnica FER-a.
U bogatom programu sudjelovanja Sveučilišta svoje su mjesto našla i dva događanja u organizaciji FER-a: predstavljanje časopisa CIT Journal of Computing and Information Technology te predstavljanje čitateljskoga kluba FERbook.
Radujemo se vašem dolasku!
Odjel za menadžment u tehnologiji i inženjerstvu Hrvatske sekcije IEEE poziva Vas na predavanje
"Modern Work – razumijemo li se?"
koje će održati Brigita Prole, univ. mag. oec., u ponedjeljak, 11. studenog 2024. godine, s početkom u 17 sati u dvorani D-272 Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, Unska 3.
Predavanje će se održati na hrvatskom jeziku, a predviđeno trajanje s raspravom je 60 minuta. Predavanje je otvoreno za sve zainteresirane, a posebno pozivamo studente.
Praćenje predavanja bit će moguće i na platformi Microsoft Teams korištenjem ove poveznice.
Više informacija o predavanju i predavačici pročitajte u opširnijem sadržaju obavijesti.
FER, Financijski klub i Hrvatska sekcija IEEE pozivaju vas na predavanje Dragana Petrica, glavnog urednika časopisa Bug, vodećeg tehnološkog časopisa u Hrvatskoj. Predavanje će se održati u petak, 8. studenog 2024., u 16 sati u dvorani B4.
Tema predavanja: Usudio sam se pokušati.
Sanjajući još od djetinjstva i svojeg prvog 8-bitnog računala o životu kojeg će provesti uz najnovija, najneobičnija i najuzbudljivija tehnološka dostignuća na svijetu, Dragan Petric se – uz karijeru tehnološkog urednika i novinara - ostvario i kao organizator najvećih tehnoloških događanja u regiji, voditelj jedine televizijske emisije o tehnologiji, svjetski putnik koji je obišao premijere stotina revolucionarnih tehnoloških proizvoda, član tri najveća svjetska žirija za ocjenjivanje tehnološke inovativnosti i izvrsnosti, predavač na najvećim tehnološkim konferencijama na svijetu, pa čak i kao tehnološki "influencer" koji je postao jedan od deset najčitanijih kreatora u Europi na toj mreži. Recept za svaki od tih dostignuća bio je jednak – pronalazio je način kako da ih ostvari, čak i kada su mu govorili da je to nemoguće.
Za predavanje nije potrebna prijava. Biografiju gostujućeg predavača možete pročitati u nastavku obavijesti.
Odjel za menadžment u tehnologiji i inženjerstvu Hrvatske sekcije IEEE poziva Vas na predavanje "Utjecaj generativne umjetne inteligencije na upravljanje IT projektima" koje će održati Benjamin Kardum, spec. mod. incep., u ponedjeljak, 4. studenog 2024. godine, s početkom u 16.15 sati u dvorani D-272 Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, Unska 3.
Predavanje će se održati na hrvatskom jeziku, a predviđeno trajanje s raspravom je 60 minuta. Predavanje je otvoreno za sve zainteresirane, a posebno pozivamo studente.
Više informacija o predavanju i predavaču pročitajte u opširnijem sadržaju obavijesti.
U suradnji s poduzećem Sedmi odjel d.o.o., jednim od vodećih AWS partnera u regiji, na predmetu Arhitektura, protokoli i usluge weba organiziramo gostujuće predavanje pod naslovom "Generative AI on AWS", koje će održati Aristides Fernandez, Senior Partner Solutions Architect iz AWS-a (Amazon Web Services).
Aristides će govoriti o temeljnim konceptima generativne umjetne inteligencije i AWS alatima. Predavanje će se održati u petak 8. studenoga 2024. godine u 12:15 sati u dvorani D-272.
Predavanje će se održati na engleskom jeziku. Predvidivo trajanje je 60 minuta, nakon čega slijedi rasprava s predavačem o temi.
Predavanje je otvoreno za sve zainteresirane, a posebno pozivamo studente.
Znanstveni kolokvij pod nazivom "Javno-privatno partnerstvo u znanosti i visokom obrazovanju", organiziran u suradnji Fakulteta elektrotehnike i računarstva te Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 30. listopada 2024. godine okupio je vodeće stručnjake iz Hrvatske, Slovenije i Irske s ciljem razmjene perspektiva i rasprave o poticajima, rizicima i uspješnim modelima javno-privatnog partnerstva (JPP-a) u znanosti i visokom obrazovanju.
Znanstvenom kolokviju nazočila je i Nj. E. Wendy Dorman-Smith, veleposlanica Irske u Republici Hrvatskoj, a uvodno su se okupljenima obratili dekani FER-a i Pravnog fakulteta prof. dr. sc. Vedran Bilas i prof. dr. sc. Ivan Koprić.
Javno-privatna partnerstva uspješno su korištena kao učinkovit model za razvoj i upravljanje javnom infrastrukturom. U znanosti i visokom obrazovanju, JPP-ovi omogućuju pristup investicijama, jačaju istraživačke kapacitete i potiču inovacije.
Snimku skupa možete pogledati na FER-ovom YouTube kanalu putem poveznice, a galerija fotografija dostupna je na poveznici ovdje.
Odjel za komunikacije Hrvatske sekcije IEEE poziva Vas na predavanje "Battery-Free IoT" koje će na FER-u održati Dr. Fehmi Ben Abdesslem, Senior Researcher u istraživačkom institutu RISE (Research Institutes of Sweden, Švedska), u utorak, 12. studenog 2024. godine, s početkom u 14:30 sati u prostoriji D-272.
Predavanje će se održati na engleskom jeziku, a predviđeno trajanje s raspravom je 60 minuta. Predavanje je otvoreno za sve zainteresirane, a posebno pozivamo studente.
Više informacija o predavanju i predavaču pročitajte u opširnijem sadržaju obavijesti.
Pozivaju se svi zainteresirani nastavnici i studenti da sudjeluju na Okruglom stolu Geotermalna energija u Hrvatskoj – sadašnjost i budućnost, u organizaciji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
Okrugli se stol održava 7. studenoga 2024., s početkom u 11:00 sati, u Knjižnici HAZU, Trg Josipa Jurja Strossmayera 14, Zagreb.
Sudjelovanje na okruglom stolu otvoreno je i besplatno za sve zainteresirane. Molimo Vas da se prijavite za sudjelovanje na okruglom stolu jer je broj sudionika ograničen zbog prostornih ograničenja: Obrazac za prijavu.
Dr. sc. Barbara Arbanas Ferreira, znanstvenica FER-ovog Laboratorija za podvodne sustave i tehnologije (LABUST) i voditeljica pobjedničkog tima na prestižnom međunarodnom natjecanju u robotici - MBZIRC, gostovala je u HRT-ovoj emisiji "Druga strana: Budućnost je u zraku".
Govorila je o sve većoj primjeni dronova u poljoprivredi te o podvodnoj i pomorskoj robotici gdje pametna robotika uvelike pomaže u biološkim i arheološkim istraživanjima te ima veliku ulogu u konstruiranju autonomnih brodova.
Aula Demo Day #1, organiziran od strane Udruge AMAC – FER Alumni i FER-a, pretvorio je aulu fakulteta u tehnološku pozornicu i mjesto susreta na kojem su se okupili vodeći stručnjaci, kompanije, studenti i alumni. Događaj je posjetiteljima donio dinamične prezentacije najnovijih tehnologija i inovacijama iz područja računalnog vida i robotike razvijenih u hrvatskim poduzećima, nudeći jedinstvenu priliku za uvid u budućnost inovacija i tehnološkog razvoja kroz konkretne primjere iz prakse.
U okviru velikog europskog projekta "Enhanced Pilot Interfaces & Interactions for fighter Cockpit" (EPIIC) doktorandi Laboratorija za interaktivne simulacijske sustave FER-a, Mate Gambiraža i Matej Kurtak, predstavili su rezultate svojih istraživanja u Torinu, 16. listopada 2024., pred predstavnicima vodećih kompanija europske zrakoplovne industrije kao što su Airbus, Dassault Aviation, Saab, Thales, Leonardo, Indra itd.
Koordinator Hrvatskog centra kompetentnosti za poluvodiče - CROCCS (CROatian Competence Centre for Semiconductors), čiji se početak rada očekuje početkom 2025. godine, bit će FER.
Voditelj Centra doc. dr. sc. Tvrtko Mandić, za Poslovni dnevnik pojašnjava da će CROCCS biti one-stop-shop za podršku u razvoju čipova. Njegove će usluge prvenstveno biti namijenjene malim i srednjim poduzećima kojima često nedostaje znanja i opreme za razvoj naprednih poluvodičkih rješenja.
Više informacija pročitajte u nastavku obavijesti, a članak je dostupan na poveznici ovdje.
Sveučilište u Zagrebu objavilo je popis dobitnika Rektorove nagrade za akademsku godinu 2023./2024. Nagrađeno je 11 radova u kojima su sudjelovali naši studenti odnosno sveukupno 28 studentica i studenata FER-a.
Svečana dodjela Rektorove nagrade održat će se u četvrtak, 7. studenoga 2024. na Sveučilištu u Zagrebu (zgradi SEECEL), Radoslava Cimermana 88. Na dan dodjele nagrada studenti trebaju doći pred veliku svečanu dvoranu najkasnije do 11.15 sati (južni ulaz br. 3).
Svim dobitnicima i njihovim mentorima od srca čestitamo!
U nastavku obavijesti nalazi se popis nagrađenih studenata.
Pozivaju se svi zainteresirani nastavnici i studenti da sudjeluju na Drugom hrvatskom simpoziju o umjetnoj inteligenciji, u organizaciji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
Simpozij se održava 5. studenoga 2024., s početkom u 9:30 sati, u Knjižnici HAZU, Trg Josipa Jurja Strossmayera 14, Zagreb. Program Simpozija daje pregled primjena i izazova umjetne inteligencije u području tehnike, medicine, umjetnosti, gospodarstva i prava.
Plenarno predavanje na Simpoziju održat će prof. Ivan Dokmanić sa Sveučilišta u Baselu, pod nazivom Znanost na raskršću inteligencija: duboko učenje za teorije i teorije dubokog učenja.
Sudjelovanje je besplatno, ali registracija je obvezna zbog ograničenog broja sudionika. Registrirati se možete putem ove poveznice.
Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva, Unska 3, 10000 Zagreb raspisuje
N A T J E Č A J
za upis studenata na doktorski studij Elektrotehnika i računarstvo za stjecanje akademskog stupnja doktora/doktorice tehničkih znanosti (3 godine, 180 ECTS bodova) u akademskoj godini 2024./2025. iz znanstvenih polja
ELEKTROTEHNIKA i RAČUNARSTVO
Doktorski studij može upisati osoba koja je završila sveučilišni diplomski ili sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij u polju elektrotehnike ili računarstva kojim se ukupno s prethodnim obrazovanjem stječe najmanje 300 ECTS bodova sa srednjom ocjenom svih položenih ispita na studiju od 3,5 i više; ili jednakovrijedni sveučilišni četverogodišnji dodiplomski studij u polju elektrotehnike ili računarstva sa srednjom ocjenom svih položenih ispita na studiju od 3,5 i više. Na doktorski studij može se upisati magistar znanosti iz polja elektrotehnike ili računarstva. Razgovor s pristupnikom obavezan je dio upisnog postupka.
Studij se može upisati u punom radnom vremenu (u trajanju od 3 godine) ili s dijelom radnog vremena (kao studij s produženim trajanjem istraživačkog rada, u trajanju od 5 godina).
Broj mjesta: 60
Školarina iznosi 9000 eura i plaća se u šest (6) rata od 1500 eura po semestru.
Prijave za upis na doktorski studij provode se u dva upisna roka: zimski i ljetni.
Zaklada FER Alumni poziva članove Alumni zajednice i sve ostale da se uključe i pomognu FER studentima na njihovom putu prema izvrsnosti.
Više od 25 000 studenata FER-a koračalo je hodnicima fakulteta, sjedilo za istim klupama, učilo od istih profesora, ali svaki student, danas FER alumni, imao je svoj put i svoju priču. Samo je krov uvijek svima bio zajednički.
Naši studenti dolaze iz svih krajeva Hrvatske, iz različitih obitelji, različitih financijskih mogućnosti i društvenih okolnosti. Svi oni na FER dolaze puni elana, želje i sposobnostima za postizanje – izvrsnosti!
S velikom radošću javljamo da je Zaklada FER Alumni isplatila prvih deset mjesečnih stipendija namijenjenih studenticama i studentima FER-a!
U skladu sa Statutom i raspisanim kriterijima Natječaja te prijavama i selekcijom studenata koji ispunjavaju kriterije, odabrali smo prvih deset studenata koji će tijekom akademske godine 2024./2025. primati stipendije u ukupnom iznosu od 2000 EUR, podijeljenih na deset jednakih mjesečnih isplata.
Povodom isplate prvih stipendija, prenosimo izjavu predsjednika Upravnog odbora Zaklade FER Alumni, Igora Strejčeka.