Novosti i obavijesti

Docent Marko Horvat: Koliko energije...

Docent Marko Horvat: Koliko energije troši AI?

21. 8. 2024. u 10:09,
Petra Škaberna

Doc. dr. sc. Marko Horvat sa Zavoda za primijenjeno računarstvo, gostovao je početkom kolovoza 2024. u emisiji "Zelena linija" informativnog programa HRT-a. Tema je bila trenutačno vrlo aktualna - Zeleni AI (Green AI) - odnosno, sve veća potrošnja električne energije, te posljedično generiranje štetnih stakleničkih plinova, zbog treniranja i korištenja naprednih modela umjetne inteligencije, i računalnih aplikacija općenito, te zbog skladištenja velikih količina podataka. Ove tehnologije danas se više ne koriste lokalno već su dostupne putem oblaka ( cloud ) te prosječnom korisniku nije transparentno, niti posve jasno, koliko je energije potrebno za primjerice jedan upit razgovornom agentu ili učitavanje web stranice s ugrađenim računalnim kodom. Također, odabir programskog jezika za razvoj AI usluga, Python, je loš, jer je izrazito neučinkovit u pogledu korištenja procesorskog vremena, prostora za pohranu i električne energije za izvršavanje algoritama, ali je programerima pogodan. Kako je bilo spomenuto u emisiji, prema nekim procjenama (dio izvora: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ]) jedan upit agentu koji se temelji na velikim jezičnim modelima koristi istu količinu električne energije kao korištenje nekad popularnog 8-bitnog kućnog računala Commodore 64 sat vremena, a web stranica UN samita o klimatskim promjenama (COP23) koja se održala u prosincu 2023. godine dnevno je generirala više tisuća tona CO2 (jer je sadržavala bogatu multimediju, puno JavaScript koda i veza prema drugim sjedištima). Snimak i sažetak emisije nalaze se na poveznici ovdje .

FER-ovi istraživači uključeni u jedno...

FER-ovi istraživači uključeni u jedno od najnaprednijih svjetskih istraživanja tehnologije procesora superračunala

14. 5. 2024. u 15:41,
Petra Škaberna

Zajedničko poduzeće za europsko računalstvo visokih performansi ( eng. European High Performance Computing Joint Undertaking - EuroHPC JU ) finaliziralo je ugovor vrijedan 273 milijuna eura za nabavu JUPITER-a ( eng. Joint Undertaking Pioneer for Innovative and Transformative Exascale Research ), prvog EuroHPC egzaskalarnog računala. JUPITER će se realizirati suradnjom Evidena i ParTeca, a bit će instaliran u njemačkom centru Forschungszentrum Jülich. "Mozak" cijelog sustava bit će novi Rhea procesori opće namjene tvrtke SiPearl koji su dizajnirani u Europi, p ri čemu je FER jedan od ključnih partnera SiPearla u postupku dizajna i verifikacije tih procesora . "Na FER-u smo ponosni sudjelovati na jednom od najnaprednijih svjetskih istraživanja tehnologije procesora superračunala, kao partneri s vodećim europskim industrijskim i istraživačkim organizacijama poput SiPearla, Evidena, Barcelona Supercomputing Centera i drugih kako bismo stvorili prvi europski procesor opće namjene za superračunala. Partnerstvo sa SiPearlom omogućilo nam je da radimo s vrhunskim stručnjacima industrije na dizajnu i verifikaciji proizvoda koji će postati globalno jedna od najjačih i najnaprednijih porodica procesora. Biti članom projekta Europske inicijative za procesor kojega financira EuroHPC JU omogućuje nam da surađujemo s najboljim stručnjacima, dijelimo ideje i rješenja, a i da FER ostane prepoznat na globalnoj istraživačkoj sceni", rekao je Mario Kovač, profesor i voditelj FER-ovog Istraživačkog centra za arhitekture i aplikacije računala visokih performanci . 

FER uspješno završio investicijski...

FER uspješno završio investicijski projekt održive energetike

29. 4. 2024. u 13:32,
Petra Škaberna

FER je proteklih godina proveo niz infrastrukturnih i razvojnih projekata u području održive energetike : postavljene su dvije manje solarne elektrane i niz baterijskih spremnika, razvijen vlastiti sustav upravljanja potrošnjom energije, instalirane su punionice za električna vozila…. Ali, novim projektom "Fotonaponski sustav za proizvodnju električne energije za vlastite potrebe u mrežnom radu SE-FER-005 – Faza 1" sve je podignuto na razinu iznad. Nova solarna elektrana snage je 600 kW i zajedno s baterijskim spremnikom pokrit će otovo 50% FER-ove potrošnje električne energije. Pored energetske obnove, koja je u planu, te vlastitog sustava upravljanja energetskim sustavima FER postaje jedinstveno fleksibilno energetsko čvorište. FER time jasno pokazuje svoju znanstvenu, nastavnu i stručnu orijentiranost na održivost, obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost. U tom kontekstu ističe se i Studij energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora koji FER provodi zajedno s Fakultetom strojarstva i brodogradnje (FSB) i u suradnji s Gradom Šibenikom, a kojim provodi izobrazbu jedinstvenih stručnjaka energetike.

Više