Znanstveni i stručni rad

Znanstveno-istraživačke aktivnosti Zavoda za komunikacijske i svemirske tehnologije vezane su uz bežične i optičke komunikacijske sustave, satelitske i navigacijske sustave, elektromagnetsku kompatibilnost te multimedijske sustave. Za potrebe znanstveno-istraživačkog rada ZKIST ima na raspolaganju široku paletu instrumentacijske i računarske opreme. Među ostalim moguće je izvršiti mjerenja komunikacijskih komponenata do 40 GHz, optička mjerenja sustava do 10Gb/s, razna satelitska i navigacijska mjerenja te analizirati i obraditi slike i video pomoću vrhunskih alata za obradu slike i videa. Također, moguće je realizirati razna terenska mjerenja, poput mjerenja karakteristika odašiljača, mjerenja elektromagnetskog zračenja i sl.

Znanstveno-istraživačke aktivnosti Zavoda provode su u sklopu istraživačkih laboratorija:

kroz organizaciju konferencija, radionica i doktorskih škola te kroz međunarodne i domaće projekte.


Predavanje: Istraživanje razvoja...

Hrvatska sekcija IEEE i Zavod za radiokomunikacije FER-a pozivaju vas na predavanje

Istraživanje razvoja mozga fetusa i novorođenčeta računalnom analizom MR slika - poslijedoktorsko istraživanje na Sveučilištu u Oxfordu

koje će održati dr. sc. Jelena Božek, Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva. Predavanje će se održati u petak, 20. ožujka 2015. godine u 11 sati u dvorani C12-02, Zavod za radiokomunikacije, FER, Unska 3, Zagreb.

Više o predavanju i predavačici nalazi se u nastavku obavijesti.

Sažetak predavanja

U okviru predavanja prikazat će se istraživačke aktivnosti na projektu "Developing Human Connectome Project" (dHCP, www.developingconnectome.org) koje se provodi na Sveučilištu u Oxfordu u suradnji s King's College London i Imperial College London, Ujedinjeno Kraljevstvo. Svrha projekta jest napraviti veliki znanstveni napredak stvaranjem prve četiri-dimenzionalne mape veza u mozgu fetusa i novorođenčeta. Cilj je napraviti dinamičnu mapu veza u ljudskom mozgu od 20. do 44. tjedna gestacijske dobi koja će ujediniti informacije dobivene iz slika mozga, kliničke podatke, ponašanje te genetske informacije. Projekt dHCP nastavlja se na najnovija istraživanja o mapiranju i vezama u normalnom odraslom mozgu ostvarenim kroz projekt "Human Connectome Project" (www.humanconnectome.org). Modeliranje razvoja veza u mozgu fetusa i novorođenčeta omogućava se korištenjem strukturne, funkcijske i difuzijske magnetske rezonancije (MRI, fMRI, dMRI) te naprednih metoda analize MR slika. Na predavanju će se prikazati rad u prvim fazama projekta koji uključuje "strukturne" aspekte modeliranja veza u mozgu, uključujući prostorno modeliranje površine moždane kore. Također, predavanje će uključiti i zanimljivosti o životu i radu na Sveučilištu u Oxfordu.

 

Biografija predavačice

Jelena Božek Mouthuy diplomirala je i doktorirala na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER) 2008. odnosno 2013. godine. Tijekom doktorskog studija provela je tri mjeseca u istraživačkom boravku u Institute of Biomedical Engineering, Sveučilište u Oxfordu, UK te pet mjeseci u istraživačkom boravku u Diagnostic Image Analysis Group, Radboud University Medical Centre, Nizozemska.
Od 2013. do 2015. godine provela je poslijedoktorsko istraživanje na projektu "Developing Human Connectome Project" (dHCP) u Centre for Functional Magnetic Resonance Imaging of the Brain (FMRIB), University of Oxford, Nuffield Department of Clinical Neurosciences, John Radcliffe Hospital, Oxford, UK. Trenutno radi kao poslijedoktorski istraživač na FER-u, a nastavila je surađivati na projektu dHCP na razvoju algoritama za analizu MR slika mozga fetusa i novorođenčeta.

Autor: Dijana Tralić
Popis obavijesti