„Odlično objašnjavate. Objasnili ste mi i neke rupe u znanju nekih drugih predmeta koje nisam ni znala da imam. Imam osjećaj da mi je mozak narastao nakon svakog predavanja. Sviđa mi se opuštena atmosfera, pravo je osvježenje nakon nekih drugih kolegija/predavanja...”
AKADEMSKI PUT
Dario Bojanjac izvanredni je profesor na Zavodu za komunikacijske i svemirske tehnologije. Rođen je 12. siječnja 1986. u Zagrebu gdje je diplomirao i doktorirao iz područja elektrotehnike na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu.
Paralelno s poslijediplomskim studijem elektrotehnike završio je i prijediplomski studij Matematike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a studirao je i na diplomskom studiju Primijenjena matematika i poslijediplomskom doktorskom studiju Matematika (ABD).
Na FER-u je od 2009. do 2015. bio zaposlen kao znanstveni novak – asistent, od 2015. do 2019. kao viši asistent, od 2019. do 2022. kao docent, a od 2022. je izvanredni profesor.
Za vrijeme rada na doktorskoj disertaciji boravio je sedam mjeseci na Sveučilištu u Michiganu u SAD-u te u dva navrata na Sveučilištu u Sieni u Italiji. Dobitnik je i prestižne stipendije Swiss Government Excellence Scholarships for Foreign Scholars and Artists za akademsku godinu 2016./2017. koju je proveo na École Polytechnique Fédérale de Lausanne u Švicarskoj.
ZNANSTVENI INTERESI
Jedan je od pokretača ideje izrade studentskog satelita FERSAT koja je rezultirala pokretanjem svemirskih istraživanja na FER-u. Član je svemirskog odbora EU-a Galileo i EGNOS te Referentne skupine za Svemirski program Unije.
Matematičko modeliranje, numeričke metode, simulacija i primjena umjetne inteligencije u inženjerstvu, posebno u području koja uključuju elektromagnetske fenomena, samo su neki od njegovih znanstvenih interesa. Bavi se i znanošću o podacima, odnosno matematičkim modeliranjem temeljenim na podacima, što uključuje međusobno nadopunjavanje metoda dubokog učenja te metoda modeliranja i simuliranja.
NASTAVNI RAD
Za izvrsnost u nastavi i radu sa studentima dobio je nagradu Roberto Giannini, koja se dodjeljuje najboljim profesorima mlađima od 35 godina. Do sada je mentorirao tridesetak studenata na završnom ili diplomskom radu i sedam dobitnika Rektorove nagrade. Aktivni je promotor FER-a, a posebno Zavoda za komunikacijske i svemirske tehnologije.
Jedan je od pokretača društvenih mreža FER-a i njihov dugogodišnji uređivač. Koautor je promotivnog filma o FER-u nagrađenog na Smotri sveučilišta 2008. Pokretač je i dugogodišnji organizator dodjele Nagrade Zlatko Smrkić za najbolji diplomski rad, kao i Zagreb Cubesat Workshopa, ICECOM Satellite Workshopa i Copernicus hackathona.
INTERDISCIPLINARNA SURADNJA
Intenzivno surađuje i s drugim fakultetima Sveučilišta u Zagrebu, kao što je Akademija likovnih umjetnosti. Sudjeluje, primjerice, u održavanju Oblikovne likovne radionice Plemenitaš (Zvuk 2018., Prostor slobode 2019., Botanika 2020., Informacije 2021., Zvuk 2022., Apsurd 2023. i Tijelo 2024.).
Jedan je od pokretača združenog diplomskog studija Primijenjena kognitivna znanost s Filozofskim fakultetom za što je, zajedno s profesoricom Renatom Geld, nominiran za nagradu Vizionar godine u kategoriji Tehnologija.
Suradnik je i u projektu Venture Builder Nuqleus.
PROMOCIJA ZNANOSTI
Pokretač je i voditelj, zajedno s Filipom Turčinovićem i Petrom Škaberna Blažević, prvog fakultetskog podcasta u Hrvatskoj – podkista, čiji je cilj popularizacija znanosti i znanstvenih istraživanja. Rad na promociji znanosti i znanstvenog načina razmišljanja doveo je do osnivanja Instituta za promociju znanosti (YouTube, Facebook, Instagram, LinkedIn).
OBRAZOVANJE:
- 2015. – . Prirodoslovno matematički fakultet, poslijediplomski doktorski studij matematike
- 2012. – 2013. Prirodoslovno matematički fakultet, diplomski studij primijenjene matematike (nedovršen)
- 2009. – 2015. Fakultet elektrotehnike i računarstva, poslijediplomski doktorski studij elektrotehnike
- 2009. – 2012. Prirodoslovno matematički fakultet, prvostupnik matematike
- 2004. – 2009. Fakultet elektrotehnike i računarstva, diplomirani inženjer elektrotehnike
- 2000. – 2004. Tehnička škola Ruđera Boškovića, tehničar za elektroniku
- 1992. – 2000. Osnovna škola braće Radić
STUDIJSKI BORAVCI:
- 2016. – 2018. École Polytechnique Fédérale de Lausanne (ANMC lab), Švicarska (14 mjeseci)
- 2014. – 2015. Sveučilište u Michiganu (Radiation Laboratory, Anthony Grbic's group), Ann Arbor, SAD (6 mjeseci), stipendija Europske znanstvene zaklade
- 2012. – 2013. Sveučilište u Sieni, Siena, Italija (dva puta po 2 tjedna), stipendije Europske znanstvene zaklade
NAGRADE, PRIZNANJA I STIPENDIJE:
- 2023. Nominacija za nagradu Vizionar godine u kategoriji Tehnologija
- 2020. Nagrada Roberto Giannini za izvrsnost u nastavi i radu sa studentima
- 2016. Stipendija Swiss Government Excellence Scholarships for Foreign Scholars and Artists za akademsku godinu 2016./2017.
- 2014. Stipendija Zaklade CIME za sudjelovanje na ljetnoj školi Computational electromagnetism
- 2008. Stipendija grada Zagreba za izvrsnost na studiju
- 2008. Priznanje Josip Lončar za izvrstan uspjeh na IV. godini studija
- 2005. – 2009. Stipendija Republike Hrvatske za izvrsnost na studiju