Zavod za primijenjenu matematiku

Osnovan 1919.
 
Predstojnica Zavoda: prof. dr. sc. Andrea Aglić-Aljinović (od 1. listopada 2020.)
 
Adresa
Zavod za primijenjenu matematiku
Fakultet elektrotehnike i računarstva
Unska 3
10000 Zagreb
Tel: +385 1 612 99 58
Fax: +385 1 612 99 46
E-mail: zpm@fer.hr
URL: www.fer.unizg.hr/zpm
 
 
Osnovno o Zavodu za primijenjenu matematiku (ZPM)

Zavod za primijenjenu matematiku najstariji je zavod na FER-u, osnovan 1919. godine. Njegovi članovi rade u različitim područjima matematike. Neki od naših bivših profesora završili su studij elektrotehnike. Takav je slučaj bio na pr. s akademikom Danilom Blanušom, bivšim dekanom ovoga fakulteta, čiji su rezultati o izometričnim ulaganjima hiperboličkih prostora u Euklidske prostore dobili međunarodno priznanje (citirao ih je među inim na pr. John Nash), kao i njegove ispravke formula Maxa Plancka iz relativističke fenomenološke termodinamike, te njegov graf danas poznat kao Blanušin graf ili Blanušin snark. To je ujedno i logo Hrvatskog matematičkog društva.

 

Hrvatsko matematičko društvo (HMD) predložilo je hrvatskoj pošti da obilježi Svjetsku matematičku godinu 2000. (World Mathematical Year 2000) izdavanjem prigodne marke. Hrvatska pošta je taj prijedlog prihvatila i izdala marku koju vidite na slici. Marka je promovirana 15. lipnja 2000. godine na dan početka Drugog hrvatskog matematičkog kongresa.

 

Blanušin graf na marki koju je godine 2000. izdala Hrvatska pošta.

Priredio ju je ugledni dizajner Boris Ljubičić.

 

Iznad ulaznih vrata ZPM-a nalazi se mramorna ploča s natpisom citiranim iz Platonove škole: Medeis ageometretos eisito (na grčkom), tj. «Neka ne ulaze oni koji ne poznaju geometriju». Više pojedinosti o povijesti ZPM-a i njegovim djelatnicima možete pročitati u preglednom članku Zavod za primijenjenu matematiku koji je napisao prof.dr.sc. Ivan Ivanšić.

 

Kao najstariji zavod na FER-u, ZPM je 13. listopada 2009. uz svesrdnu pomoć Uprave fakulteta organizirao vrlo uspjelu svečanost 90 godina Zavoda za primijenjenu matematiku.


Zvonimir Janko (Bjelovar, 26. srpnja...

Zvonimir Janko, jedan od najistaknutijih hrvatskih matematičara u povijesti, preminuo je 2022. u Heidelbergu u Njemačkoj. Godine 2007. je povodom njegova 75. rođendana na FER-u (u Sivoj vijećnici) organizirana jednodnevna konferencija, u nazočnosti slavljenika. Više podataka životu i radu profesora Janka možete pronaći ovdje:

Na slici lijevo je fotografija Zvonimira Janka iz 1964. (u dobi od 32 godine), kada je otkrio svoju znamenitu sporadičnu grupu \(J_1\). To je bila prva sporadična grupa otkrivena u 20. st. (u 19. st. ih je otkriveno 5, te se do Janka vjerovalo da drugih nema). Kasnije je profesor Janko otkrio još tri sporadične grupe, koje se njemu u čast označuju s \(J_2\), \(J_3\) i \(J_4\). 

O četvrtoj Jankovoj grupi \(J_4\) je 2004. objavljena znanstvena monografija A. A. Ivanova (profesora na Imperial College u Londonu):

Naslov te monografije na prednjim koricama je samo J4 , što je vjerojatno najkraći naslov neke matematičke knjige u povijesti:

Otkriveno je ukupno 26 sporadičnih grupa, te je 1981. dokazano da drugih nema. Među sporadičnim grupama je i znamenita "The Monster Group" (Fishcher i Griess), koja ima \(8\cdot 10^{53}\) elemenata.

 

O četvrtoj Jankovoj grupi \(J_4\) je 2004. objavljena znanstvena monografija A. A. Ivanova (profesora na Imperial College u Londonu):

Naslov te monografije na prednjim koricama je samo J4 , što je vjerojatno najkraći naslov neke matematičke knjige u povijesti:

Otkriveno je ukupno 26 sporadičnih grupa, te je 1981. dokazano da drugih nema. Među sporadičnim grupama je i znamenita "The Monster Group" (Fishcher i Griess), koja ima \(8\cdot 10^{53}\) elemenata.

Autor: Darko Žubrinić
Popis obavijesti