Noć knjige na FER-u

U sklopu manifestacije Noć knjige, 21. travnja na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu raspravljat ćemo o umjetnoj inteligenciji i njezinoj primjeni u kontekstu književnosti, umjetnosti, znanosti te obrazovanja, i to iz dviju perspektiva: računalne znanosti i filozofije. Program se sastoji od dvaju predavanja te diskusije kojom ćemo zajednički pokušati donijeti zaključke o tome kako umjetnu inteligenciju najbolje iskoristiti za razvoj nekih novih vještina u stvaralaštvu, znanosti i umjetnosti.

U sklopu programa posjetitelji će se moći upoznati s robotom Pepperom te sudjelovati u robokvizu, a najuspješniji sudionici bit će i nagrađeni.

Program Noći knjige na FER-u možete preuzeti ovdje, a dodatne informacije pročitajte u nastavku obavijesti.

Umjetna inteligencija postala je neizostavan dio naše svakodnevnice te smo njome neprestano okruženi. Stoga, u prvom predavanju doc. dr. sc. Marka Đurasevića pod nazivom "Umjetna inteligencija oko nas" istaknut će se primjeri u kojima se susrećemo s umjetnom inteligencijom u svakodnevnom životu, posebice za područja za koje se donedavno smatralo da su svojstvena isključivo ljudima, kao što su umjetnost i znanost. Također, kroz predavanje će se pokušati demistificirati što je umjetna inteligencija i što zapravo stoji iza nje. 

Drugo predavanje naslova "Autorstvo nakon ChatGPT-a", koje će održati doc. dr. sc. Luka Perušić, predstavit će nam etičko viđenje umjetne inteligencije s posebnim osvrtom na ChatGPT, javno dostupan i zasad besplatan računalni program koji koristi napredni sustav umjetne inteligencije za obradu i tvorbu informacija putem prirodnog jezika. Impresivna uspješnost ChatGPT-a odmah po izlasku, potkraj 2022. godine, obilježila je početak nove epohe u razumijevanju prirode i uloge autorstva u stvaralačkim djelatnostima, poput umjetnosti i znanosti, i odgojno-obrazovnim djelatnostima, poput učiteljstva i zanatstva. Zavidna sposobnost ChatGPT-a da koncipira i generira umjetnički i znanstveni materijal te rješava upite korisnika tek je početak zapanjujuće buduće upotrebljivosti, a potpuno neregulirani društveni sustav u kojem se kao usluga pojavio ne pobuđuje samo pitanja moralne dimenzioniranosti njegove upotrebe, na primjer, u pisanju priča, scenarija, seminarskih radova ili znanstvenih članaka, nego seže dublje, do temeljnog pitanja o ulozi i smislu umjetnika, znanstvenika, učitelja – ali i učenika – za suvremenog pojedinca i čovječanstvo.

Program je namijenjen široj javnosti. 

Autor: Marko Tucaković
Popis obavijesti

Repozitorij