Poziv na izlaganje "Kako nas...

Pozivamo vas na 153. kolokvij Centra za znanstvene informacije pod nazivom "Kako nas rangiranja rangiraju i kako mi rangiramo rangiranja" koji će se održati u četvrtak, 9.2.2023. s početkom u 13:00 sati. Rangiranja sveučilišta postala su u posljednje vrijeme popularan indikator uspješnosti sveučilišta te su rezultati rangiranja medijski vrlo prisutni i praćeni. Vrijednost različitih rangiranja ovisna je o njihovoj metodologiji, ali i o kontekstualnim uvjetima u kojima djeluju različita sveučilišta. Premda je u međunarodnom kontekstu praktično koristiti rezultate rangiranja, neselektivna upotreba rangova za donošenje odluka i vrednovanje može dovesti do zabluda o kvaliteti sveučilišta. Važan aspekt djelovanja sveučilišta su dionici i uloga koju pojedino sveučilište treba obavljati u društvu i upravo će to oblikovati strateško pozicioniranje pojedinih sveučilišta prema rangiranjima. U ovom izlaganju prezentirat će se najznačajniji sustavi rangiranja sveučilišta i kako Sveučilište u Zagrebu stoji na njima. Poseban naglasak bit će stavljen na usporedbu različitih sustava te mogućnosti za unaprjeđenje rangova. Izlagač je izv. prof. dr. sc. Miroslav Rajter.

Kolokvij će se održati hibridno, uživo na Institutu Ruđer Bošković u dvorani 3. krila te online putem Zooma. Prijenosu putem Zooma moguće je pristupiti ovdje.

Više o izlagaču pročitajte u nastavku obavijesti.

Izv. prof. dr. sc. Miroslav Rajter rođen je 1982. godine, diplomirao je psihologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i stekao doktorat znanosti na Studijskom centru socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Nakon višegodišnjeg rada u privatnom sektoru zaposlen je na Pravnom fakultetu kao asistent na FP7 projektu BECAN, a od 2014. godine radi kao voditelj Ureda za istraživanje Sveučilišta u Zagrebu. Objavio je 23 znanstvena rada i dvije monografije. Predsjednik je Radne skupine za podršku izradi sustava CroRIS na projektu Znanstveno i tehnologijsko predviđanje te je član Centra za razvoj metodologije istraživanja, Hrvatske psihološke komore i Hrvatskog društva za traumatski stres.

Autor: Marko Tucaković

Repozitorij