Tribina "Vrednovanje u...

Pozivamo vas na tribinu "Vrednovanje u znanosti" koja će se održati u utorak, 22. studenoga, s početkom u 18 sati u prostorima Društva hrvatskih sveučilišnih nastavnika, Frankopanska 5a.

O sustavu nagrađivanja i vrednovanja znanosti, pojedinaca i ustanova u sklopu načela otvorene znanosti raspravljat će prof. dr. sc. Srećko Gajović (Medicinski fakultet u Zagrebu), izv. prof. dr. sc. Predrag Pale (Fakultet elektrotehnike i računarstva), prof. dr. sc. Mirjana Pejić Bach (Ekonomski fakultet u Zagrebu), izv. prof. dr. sc. Marija Brajdić Vuković (Institut za društvena istraživanja), dr. sc. Antica Čulina (Institut "Ruđer Bošković") i izv. prof. dr. sc. Jadranka Stojanovski (Sveučilište u Zadru i Institut "Ruđer Bošković"), pri čemu će se dotaknuti sljedećih tema:

  • promjene povezane s uravnoteženim pristupom kvalitativnoj i kvantitativnoj prosudbi,
  • uvažavanje svih oblika rezultata istraživačkog procesa, uključujući skupove podataka, softver, metodologije i protokole, a ne samo publikacije,
  • uvažavanje svih aktivnosti povezanih sa znanstvenim istraživanjima (primjerice, mentorstvo i vođenje, poduzetništvo, upravljanje podacima, poučavanje, suradnja s gospodarstvom, interakcija s društvom, uključujući "znanost za javnost" i javni angažman),
  • uvažavanje specifičnosti različitih disciplina,
  • prioriteti povezani sa znanstvenom čestitošću  i etičkim načelima jednakosti, raznolikosti i uključivosti.

Više informacija pročitajte u nastavku obavijesti.

Nastavljajući se na pokret otvorenog pristupa znanstvenim publikacijama i istraživačkim podacima, Vijeće Europske unije još je 2016. godine donijelo zaključke o prelasku na sustav otvorene znanosti koji će "povećati kvalitetu, utjecaj i dobrobit znanosti te ubrzati napredak znanja čineći ga pouzdanijim, učinkovitijim i točnijim, razumljivijim društvu i odgovornim prema društvenim izazovima te osnažiti daljnji razvoj vrednovanja znanstvene kvalitete". Izgradnja novog europskog istraživačkog prostora podrazumijeva ključnu ulogu otvorene znanosti koja jača učinak, kvalitetu i pouzdanost znanosti te promovira znanstvenu čestitost i odgovornu znanost. Sustav nagrađivanja i vrednovanja znanosti, pojedinaca i ustanova mora stoga biti usklađen s načelima otvorene znanosti.

Zaključci Vijeća EU-a te dokument Agreement on the Reforming Research Assessment iz 2022. godine pozivaju na reformu postojećeg sustava vrednovanja u znanosti koji je u velikoj mjeri usredotočen na upotrebu određenih kvantitativnih pokazatelja isključivo časopisne produkcije. Smatrajući da takav pristup uvažava samo uski raspon rezultata istraživanja, dajući iskrivljenu sliku kvalitete, ponovljivosti i integriteta istraživanja, upućuje se na sustav vrednovanja koji će uključivati i druge rezultate i procese znanstvenog istraživanja te promicati ranu razmjenu znanja i suradnju. Europska inicijativa za promjenu sustava vrednovanja svakako će uzeti u obzir nacionalne posebnosti te obilježja pojedinih znanstvenih disciplina. Kako je Hrvatska jedna od potpisnica ovih dokumenata, važno je pokrenuti dijalog o promjenama u sustavu vrednovanja u znanosti, posebno s obzirom na novi Zakon o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti i novousvojene izmjene i dopune Pravilnika o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja koji su u osjetnom raskoraku sa zaključcima Vijeća.

Autor: Marko Tucaković
Popis obavijesti

Repozitorij