Članovi Laboratorija za interaktivne simulacijske sustave Zavoda za elektrostrojarstvo i automatizaciju FER-a, prof. dr. sc. Krešimir Ćosić, doc. dr. sc. Siniša Popović i Marko Šarlija, mag. ing. u suradnji sa znanstvenicima sa Sveučilišta Harvard i Massachusetts General Hospital, izv. prof. dr. sc. Garyjem Strangmanom, doc. dr. sc. Vladimirom Ivkovićem i doc. dr. sc. Quanom Zhangom, objavili su znanstveni rad “Stress Resilience Assessment Based on Physiological Features in Selection of Air Traffic Controllers” u prestižnom znanstvenom časopisu IEEE Access, koji se odnosi na predikciju rezilijentnosti kontrolora zračnog prometa (https://ieeexplore.ieee.org/document/8674459). Recenzenti ovog rada predložili su da se rezultati ovih znanstvenih istraživanja, s obzirom na svoj značaj, uključe u buduće postupke selekcije kontrolora zračnog prometa. Sukladno tome, uspostavljeni su kontakti s odgovarajućim institucijama u EUROCONTROL-u, a ko-autori rada sa Sveučilišta Harvard predložili su NASA-i primjenu ovog koncepta u treningu i selekciji njihovih astronauta.

Autor: Krešimir Ćosić