FER na Specijaliziranom sajmu RCK...

Na Specijaliziranom sajmu RCK Ruđera Boškovića održanom 28. rujna 2023. godine na Zagrebačkom velesajmu sudjelovao je i FER, gdje su brojne firme, studijski programi i ostale organizacije predstavljale svoje inovacije i područja istraživanja, primarno budućim učenicima i studentima STEM područja.

Mlađi istraživači sa ZEMRIS-a Borna PožarLeo Gočan i Andro Žamboki na svom su štandu prikazali posjetiteljima sve korake proizvodnje integriranih sklopova u siliciju: od projektiranja topološkog nacrta sklopa u programskom alatu do prijenosa nacrta na silicijsku ploču, rezanja, pakiranja i testiranja sklopova. Sklop koji su naši izlagači već prije proizveli bio je stavljen pod mikroskop kako bi posjetitelji mogli vidjeti konačan produkt i njegov topološki nacrt jedan pored drugoga.

Također, tiskane pločice s integriranim sklopovima koje su projektirali studenti FER-a bile su izložene i posjetitelji su ih slobodno mogli primiti u ruke i proučiti izbliza. Ugodno ih je iznenadilo kada su im naši izlagači rekli da u rukama drže sklopove projektirane na FER-u koji se upravo sada koriste na CERN-u za detekciju kolizija čestica ili da u rukama imaju HCBT tranzistor koji je najbrži tranzistor toga tipa na svijetu.

Brojni posjetitelji bili su vrlo zainteresirani za FER-ov štand jer su integrirani sklopovi svuda oko nas, a malo ljudi je uopće svjesno njihove kompleksnosti i važnosti. Ne sumnjamo da će brojni mladi posjetitelji nastaviti u STEM pravcu nakon ovog uspješnog sajma!

Autor: Tvrtko Mandić