Prof. dr. sc. Neven Elezović o...

Uvaženi profesor matematike i autor desetaka udžbenika za srednje škole i fakultete, prof. dr. sc. Neven Elezović u intervjuu za Poslovni dnevnik govori o obrazovnom sustavu u Hrvatskoj te ističe ključne uzroke loših rezultata koje naši učenici ostvaruju na državnoj maturi iz Matematike.

Iako smatra da još uvijek imamo zadovoljavajuće obrazovanje, professor Elezović ističe da su loši rezultati na ispitima iz matematike posljedica izostanka adekvatne reakcije na promijenjene okolnosti, koje su se dogodile u iznimno kratkom vremenu i bile su vrlo drastične, pa veliki i tromi sustav kakav je obrazovanje nije stigao na pravi način reagirati na njih.

Kao dodatni problem smatra i sve veći izostanak kvalificiranih nastavnika matematike, ali i svih ostalih STEM predmeta.

"Za vrijeme srednje škole treba naučiti kako se uči, da bi studiranje nakon toga bilo kvalitetno i da bi se pojedinac osposobio za samostalno cjeloživotno učenje i usavršavanje. Društva koja to ne prepoznaju i ne prilagode se, osuđena su na zaostajanje i služenje drugima", zaključuje profesor Elezović u intervjuu.