Obavijesti

Rezultati međuispita

Bodovi ostvareni na međuispitu i domaćoj zadaći upisani su u Nastavne aktivnosti. Sretno na ostalim međuispitima.

Autor: Dario Bojanjac
Međuispit

Međuispit iz Daljinskih istraživanja održat će se u utorak 21. 11. 2023. godine u dvorani B3 s početkom u 14:15. Međuispit traje 90 minuta. Na međuispitu smijete koristiti pribor za pisanje, kalkulator i jedan A4 list papira s rukom napisanim stvarima po želji. Međuispit se piše na službenim obrascima tako da vam neće trebati dodatni vlastiti papiri. 

Napomena: međuispit je ujedno i rok za predaju domaće zadaće.

Autor: Dario Bojanjac
Druga domaća zadaća

Druga domaća zadaća nalazi se u repozitoriju. Rok za predaju domaće zadaće je 7.12.2023. tj. u prvom tjednu predavanja nakon međuispita. Rješenja trebaju uključivati dobiveni rezultat i vizualizaciju ulaznih i izlaznih podataka (signali, spektar i sl.).  

Napomena: U ovoj domaćoj zadaći nije definirano na koji način je potrebno doći do rješenja tj. može se koristiti više "analitički" pristup tako da se analizira dobiveni signal i kroz direktnu usporedbu s modelom dođe do rezultata, ili se može koristiti numerički pristup preko FFT-a. Preporuka je da koristite (ili barem pokušate) oba načina kako bi mogli usporediti (i donekle provjeriti) rješenja te kako bi testirali primjenu FFT-a koji će nam biti potreban u budućim zadacima.

U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili pitanja slobodno nam se obratite. Na ovom linku također možete pronaći snimku prošlogodišnjeg predavanja koje vam može pomoći ako vam je nešto promaklo ovaj tjedan. 

Autor: Marko Bosiljevac
Prva domaća zadaća

Prva domaća zadaća nalazi se u repozitoriju. Rok za predaju domaće zadaće je na međuispitu. 

Autor: Dario Bojanjac
Studentska radionica MMSENSE

U četvrtak 12. siječnja od 9:30 do 11:45 u dvorani C12-02 održava se radionica o primjenama daljinskih istraživanja.

 

Predavanja smo podijelili u dva dijela. Prvi je teorijsko praktični, a drugi je čisto praktični. U prvom bloku predavanja govorit ćemo o tome kako se snima radarom i pokazat ćemo SAR radarsku platformu koji smo razvili. U drugom bloku predavanja govorit ćemo o primjeni u medicini, detekciji vitalnih znakova pomoću radara i upotrebi strojnog učenja u klasifikaciji objekata na radarskim slikama.

 

 

Prvi blok predavanja, 9:30 – 10:40:

  • 9:30-10:00 Marko Bosiljevac - Uvod u daljinska istraživanja
  • 10:00-10:20 Filip Turčinović - Kako i zašto snimamo radarske slike?
  • 10:20-10:40 Dario Bojanjac - Što smo snimili radarom?

Pauza 10:40-11:00

 

Drugi blok predavanja, 11:00 – 11:45:

  • 11:00-11:15 Marko Šprem - Fotoni i vibracije za snimanje u medicini
  • 11:15-11:30 Grigor Škarić - Detekcija vitalnih znakova pomoću radara sa sintetičkom aperturom
  • 11:30-11:45 Marin Kačan - Klasifikacija objekata na sirovim GBSAR podacima i rekonstruiranim slikama
Autor: Dario Bojanjac
Rezultati Prve domaće zadaće

Rezultati Prve domaće zadaće nalaze se u Nastavnim aktivnostima. Javite mi se ako imate nekih pitanja oko domaće zadaće.

Autor: Dario Bojanjac
Odgoda predavanja

Zbog spriječenosti predavača odgađamo predavanje u četvrtak 3. studenoga. Sljedeće predavanje održat će se u četvrtak 10. studenoga u standardnom rasporedu. Na tom predavanju snimat ćete radarom metalni objekt koji se kreće prostorom i testirati do sada izvedene modele.

Autor: Dario Bojanjac
Što ćemo vas naučiti na predmetu?

Kolegij Daljinska istraživanja najbolji je spoj fizikalne pozadine, matematičkog modeliranja, elektroničkog sustava, računalnih algoritama i primjene na realnim problemima koji ste do sada imali prilike slušati na fakultetu.

 

 

Cilj kolegija je da svaki student 

  • razumije princip rada radara sa sintetičkom aperturom (SAR),
  • snimi vlastitu radarsku sliku radarom koji smo razvili na zavodu,
  • implementira neki od algoritama za rekonstrukciju slike kako bi mogao interpretirati slike koje je sam prethodno snimio.

Mislimo da je budućnost inženjerstva u interdisciplinarnosti i tu interdisciplinarnost promoviramo kroz naš kolegij. Na njemu ćete istovremeno primijeniti prethodno naučeno na matematici i fizici, to ćete spojiti s novim znanjima iz elektrotehnike i računarstva čime ćete kreirati neku novu primjenu daljinskih istraživanja na kojoj možete nastaviti raditi u sklopu nekog projekta, primijeniti naučeno na kreiranje vlastitog proizvoda ili nastaviti baviti se daljinskim istraživanjima kroz diplomski i znanstveni rad.

Autor: Dario Bojanjac
Što su to daljinska istraživanja?

Daljinska istraživanja (eng. remote sensing) naziv je za skup metoda za prikupljanje informacija o nekom objektu ili pojavi bez fizičkog kontakta s tim objektom. Neke od primjena daljinskih istraživanja su snimanje Zemlje iz svemira, dubinsko sondiranje oceana, praćenje učinka klimatskih promjena na ledenjacima, nadzor trudnoće pomoću ultrazvuka, a najpoznatije tehnologije su radar, lidar, MRI (eng. Magnetic Resonance Imaging), PET (eng. Positron Emission Tomography) i mnoge druge. 

Više o tome što su daljinska istraživanja i gdje se koriste možete pronaći na stranici Wikipedije i u videu o Sentinel satelitima.

Autor: Dario Bojanjac
Dodatni materijali

Dodatne materijale za predavanja možete pronaći na mojoj osobnoj stranici. Za sve što ste ikada željeli znati o daljinskim istraživanjima, ali niste imali koga pitati, slobodno mi pošaljite email.

Autor: Dario Bojanjac