Fakultet elektrotehnike i računarstva...

Virtualizacijom do Bolonje

Gotovo četrdeset godina zagrebački Fakultet elektrotehnike i računarstva (nekadašnji Elektrotehnički fakultet – ETF) osim najsuvremenijih metoda nastave svojim studentima, djelatnicima i znanstvenim radnicima pruža mogućnost korištenja najnovijih tehnoloških pomagala među kojima se svakako izdvajaju elektronička računala. Još daleke 1968. godine ETF je nabavio računalo IBM 1130, da bi točno prije 20 godina grupa vizionara (prof. dr. Leo Budin, prof. dr. Vladimir Čosić, prof. dr. Slavko Krajcar, prof. dr. Ignac Lovrek, prof. dr. Neven Mijat i prof. dr. Mario Žagar) odlučila na Fakultet u nastavu, istraživanje i razvoj, među prvima u ovom dijelu Europe, uvesti tehnologije danas poznate pod zajedničkim imenom „Otvoreni sustavi“.

Sustav kojeg je 22. rujna 1986. godine otvorio predsjednik tadašnje vlade i nekadašnji student ovog Fakulteta, dipl.ing. elektrotehnike Ante Marković, predstavljao je temelje nadgradnje uvijek novim računalnim tehnologijama koje su redovito nabavljane i stavljane na uslugu studentima, profesorima i suradnicima Fakulteta. Spomenemo li samo neke tehnologije i proizvođače, poput tvrtki Digital Equipment Corporation, Sun, Compaq i HP, odnosno Unix, Linux, ethernet, TCP/IP, ATM, Internet, Web, eLearning… nekako ispada da je rastanak s računalom IBM 1130 bio i rastanak s tehnologijama ove tvrtke kroz idućih dvadeset godina, barem što se tiče značajnijih računalnih infrastrukturalnih ulaganja.

Danas se, nakon dvadeset godina odsustva, IBM ipak vraća na FER. Jedna nova grupa vizionara (prof. dr. Mladen Kos, prof. dr, Vedran Mornar, prof. dr. Željko Štih, prof. dr. Tomislav Tomiša i prof. dr. Mario Žagar) prepoznala je neophodnost uvođenja suvremenih trendova računalne tehnologije kao što su virtualizacija, „računarstvo na zahtjev“

(On-demand computing) te GRID-computing u nastavno-istraživačke procese. Upravo se od tehnologija virtualizacije i „računarstva na zahtjev“ očekuje da pravovremeno prati dinamičke promjene koje u modernom studiju elektrotehnike i računarstva pred studente i njihove profesore postavlja suvremeni proces obrazovanja poznatiji i pod imenom bolonjski proces.

Tehnološko rješenje sustava na Fakultet uvodi nekoliko novosti: plošna (blade) računala i sustav za pohranu podataka (storage system) nove su tehnologije koje FER do ovog trenutka nije koristio. Prepoznate su njihove prednosti koje će olakšati funkcioniranje poslovnog i nastavnog sustava Fakulteta: uporaba plošnih računala smanjuje potrošnju električne energije i olakšava održavanje sustava, a njegovo povezivanje na sustav za pohranu podataka omogućit će brzi pristup i čuvanje velike količine podataka. Najveću kvalitativnu promjenu ipak donosi primjena virtualizacijske tehnologije (VMware Virtual Infrastructure 3) koja će omogućiti jednostavno i brzo pokretanje novih usluga unutar informacijskog sustava FER-a. Druga velika prednost ovog sustava je povećavanje iskoristivosti sklopovlja, jer će sada svaki od posluživača obavljati nekoliko funkcija unutar „virtualnog informacijskog sustava“.

Sklopovski dio sustava sastoji se od:
  • IBM BladeCenter središnjeg sustava plošnih računala
  • IBM BladeCenter plošnih računala utemeljenih na Intel i AMD procesorskim tehnologijama
  • IBM TotalStorage DS4000 sustava za pohranu podataka
Tehnološki temelj iskoraka prema virtualizacijskim tehnologijama pruža VMware Virtual Infrastructure 3 sustav koji će omogućiti konsolidaciju i virtualizaciju većine usluga koje Fakultetu pruža Centar informacijske potpore.
Potporu ostvarenju predmetnog pothvata (pionirski pothvat u okružju visokog obrazovanja odnosno obrazovanja općenito) omogućilo je MZOŠ putem novčane potpore za nabavu kapitalne znanstvene opreme koja se putem natječaja dodjeljuje znanstveno-istraživačkim institucijama svake godine. S obzirom da je Vlada RH Zakonom o proračunu odredila da znanstveno-istraživačke institucije mogu ostvariti pravo povrata PDV-a koji je plaćen za nabavu opreme potrebne za ostvarenje odobrenih znanstveno-istraživačkih projekata, FER je na taj način tijekom 2005. g. ostvario glavninu sredstava (oko 730.000,00 kn) koja su utrošena za inicijalnu konfiguraciju novog centralnog računarskog sustava FER-a.

Autor: Vlatka Tomić