Opcije pristupačnosti Pristupačnost

Obavijesti

Obavijesti

Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva poziva  doktorandice, postdoktorandice ili docentice FER-a da se prijave za jednu bespovratnu stipendiju za sudjelovanje u programu  Technical Leadership Programu , programu poslovnog usavršavanja s vrhunskim predavačima iz Hrvatske i regije. Ovaj jedinstveni program namijenjen je profesionalcima iz STEM područja koji žele napredovati, profilirati se kao poslovni lideri ili pokrenuti vlastiti startup. Stipendija FER-a pokriva troškove jedne školarine u iznosu od 5.000,00 EUR , a eventualne dodatne troškove snosi kandidatkinja. Rok za prijavu je 7. ožujka 2025. godine. Više informacija o programu TLP pronađite u  letku  te na službenim  stranicama programa . Prijave se šalju  tlp@fer.hr  uz napomenu " Prijava doktorandica, postdoktorandica i docentica FER-a na TLP stipendiju ". Više informacija o potrebnoj dokumentaciji za prijavu potražite ovdje . Uz prijavu, potrebno je dostaviti i motivacijsko pismo. FER aktivno provodi Plan ravnopravnosti spolova FER-a 2021. – 2025. , uključujući mjeru 2.3. Pilot-program osnaživanja istraživačica , s ciljem poticanja većeg uključivanja žena u rukovodeće pozicije u akademskoj i istraživačkoj zajednici. Ova inicijativa usklađena je s ciljevima Europske komisije i Europskog istraživačkog prostora (ERA) za povećanje broja žena u STEM području te s dugoročnom strategijom FER-a usmjerenom na pružanje institucionalne podrške istraživačicama u njihovom profesionalnom razvoju.
Započela je provedba projekta SEE-ERA: unapređenje rodne ravnopravnosti i uključivosti u istraživanju i inovacijama u jugoistočnoj Europi.  Projekt financira Europska komisija u sklopu poziva HORIZON-WIDERA-2024-ERA-01, a okuplja 10 partnera iz šest europskih zemalja: Albanije, Hrvatske, Danske, Grčke, Rumunjske i UK. Provodit će se od 1. veljače 2025. do 31. siječnja 2028. Projekt SEE-ERA provedbom nastoji doprinijeti stvaranju novih istraživačkih karijera, boljoj integraciji rodne dimenzije u istraživanjima i inovacijama, valorizaciji znanja i izgradnji snažnijih istraživačko-inovacijskih zajednica i ekosustava u jugoistočnoj Europi.  
Fakultetsko vijeće na 738. sjednici održanoj 22. svibnja 2024. godine usvojilo je  Plan raznolikosti i uključivosti 2024. – 2028.  Ovaj akcijski plan donesen je s ciljem jačanja principa jednakosti i uključivosti u svim aspektima djelatnosti kako bi se odrazila različitost društva. Politika osiguravanja jednakih mogućnosti ima za cilj širenje pristupa, podržavanje sudjelovanja i završetka studija te zaposlenja za sve sadašnje i buduće studente. U širokom dijalogu studenata, nastavnika i vanjskih dionika teži se osigurati uključivo okruženje na Fakultetu koje potiče pravednost i raznolikost te odgovara potrebama šire zajednice. Djelovanje Fakulteta u zajednici može se koristiti za promicanje pravednosti, raznolikosti i uključivosti. Društveni angažman institucije podrazumijeva suradnju s vanjskim dionicima od koje svi uključeni akteri imaju koristi. Teži se ostvariti istinska partnerstva za rješavanje društvenih, tehnoloških, demokratskih, ekoloških i drugih izazova. Mjere u donesenom akcijskom planu usklađene su s Planom mjera za unaprjeđenje socijalne dimenzije visokog obrazovanja 2023. - 2025. godine Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.
Projekti CALIPER i LeTSGEPs suorganizirali su njihovu završnu konferenciju u četvrtak, 23. studenog 2023. Hibridnom događaju pod nazivom Inkluzivni istraživački i inovacijski ekosustavi: Održivi put naprijed za ravnopravnost spolova  prisustvovalo je ukupno 150 sudionika, odvio se u Belgiji na Universite Libre de Bruxelles (ULB). Projektni partneri, istraživači, voditelji inovacijskih odjela, medadžeri, predstavnici Europske komisije, stručnjaci za ljudske resurse i stručnjaci za rodnu ravnopravnost okupili su se kako bi istaknuli glavne rezultate projekata, diskutirali o zajedničkim izazovima, kao i aktivnostima za postizanje dugoročne, uključive i održive institucionalne promjene u smislu mjera ravnopravnosti spolova i integracije dimenzije spola u istraživanje.
Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu donesen je Plan ravnopravnosti spolova za razdoblje 2021. – 2025 .  U Planu koji je izrađen u sklopu projekta Caliper ,  predložene su mjere koje se odnose na postizanje ravnopravnosti spolova u znanstvenim karijerama, uspostavljanje ravnoteže zastupljenosti spolova pri donošenju odluka te na integraciju dimenzije spola u sadržaj istraživanja i inovacija. Jedno od područja djelovanja koje je obuhvaćeno Planom jesu ljudski potencijali.  U ovom članku navodimo sažetak relevantnih zakona i kolektivnih ugovora na snazi u Republici Hrvatskoj te dajemo kratak osvrt na neka postojeća prava zaposlenika. 
Računalni modeli za predviđanje i analizu ličnosti na temelju teksta, PSY.TXT, HRZZ-IP-2020-02-8671 Integracija dimenzije roda u istraživanje na Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER)  je ključni korak u stvaranju inkluzivnog i jednakog okruženja za sve studente, istraživače i korisnike rezultata istraživanja. Na Fakultetu djeluju mnoge istraživačke grupe i laboratoriji koji aktivno uključuju dimenziju roda u istraživanja. Štoviše, potiču se istraživanja koja uključuju analizu različitih iskustava i potreba muškaraca i žena što u konačnici omogućuje stvaranje inovativnih rješenja koja će koristiti svima. Nadalje, FER njeguje okruženje koje potiče ravnopravnost spolova, svi studenti i istraživači su poštovani i cijenjeni, bez obzira na spol. U okviru projekta Caliper, www.caliper-project.eu , aktivnim kampanjama i organizacijom rasprava promiče se žensko liderstvo s ciljem  osnaživanja žena u znanosti i tehnologiji da se odvaže preuzeti vodeće uloge u istraživanjima i tehnološkim inovacijama.   Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva provode se mnogi projekti koji uzimaju u obzir dimenziju roda te uključuju rodno osviještene metode istraživanja s ciljem analize utjecaja roda  na različite aspekte tehnologije i znanosti. Ovdje ćemo predstaviti projekt Računalni modeli za predviđanje i analizu ličnosti na temelju teksta, PSY.TXT, HRZZ-IP-2020-02-8671 (eng. Personality Psychology meets Natural Language Processing (NLP) ) kojeg provodi Laboratorij za analizu teksta i istraživanje znanja, TakeLab ( https://takelab.fer.hr/ ) . Projekt je financijski podržan od strane Hrvatske zaklade za znanost, a voditelj je prof.dr.sc. Jan Šnajder. Tim projekta je interdisciplinaran, a sastoji se od inženjera računarstva i psihologa. Cilj projekta je postaviti temelje za  interdisciplinarnu perspektivu računalnog istraživanja osobnosti razvijanjem skupova podataka i modela za predviđanje i analizu osobnosti na temelju tekstualnih interakcija na internetu.
Šesto izdanje  ŽensCast-a , podcasta interesne skupine Women in Engineering Hrvatske IEEE sekcije  bavi se predrasudama i stereotipima vezanim uz spol. Gošće Ivana Osredek, studentica diplomskog studija bioinformatike na Sveučilištu u Leuvenu, Belgija i Iva Marketanović, studentica diplomskog studija psihologije na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu, predstavile su ideju i rezultate projekta The Science of Bias (SOB) koji se provodi u sklopu Društva za edukaciju van okvira (EVO). Ako vas zanima kako hrvatski srednjoškolci i studenti doživljavaju “Ivanu” odnosno “Ivana”, koje osobine smatraju poželjnima za muškarca a koje za ženu, te koje su razlike u  rezultatima ankete obzirom na američku studiju, pogledajte novu epizodu ŽensCasta i poslušajte naše zanimljive sugovornice. Najavu ŽensCasta#6 možete vidjeti na sljedećoj poveznici ,  a cijeli epizodu ovdje . Više o Science of Bias pročitajte u nastavku obavijesti.
Od 2020. godine na Fakultetu elektrotehnike i računarstva provodi se projekt Caliper: povezivanje istraživanja i inovacija za ravnopravnost spolova . U sklopu projekta izrađen je i prvi Plan ravnopravnosti spolova FER-a . Jedna od zastupljenih tema je ravnopravnost spolova u poučavanju. U prvoj godini provedbe plana izrađen je neformalni intuitivni alat o integraciji dimenzije spola u nastavni plan i program kao pomagalo za nastavnike STEM kolegija. Više o važnosti ravnopravnosti spolova i uklanjanju stereotipa i predrasuda iz obrazovanja pročitajte u nastavku.
U srijedu 07.12.2022. u 12h održat će se webinar Inclusive Research and Innovation ecosystems in Europe: what works, and how do we convince our stakeholders? Webinar se održava u organizaciji projekta Caliper koji se provodi na FER-u i  Academia Europaea Cardiff . Između ostalog, na webinaru će biti govora o iskustvima provedbe plana ravnopravnosti spolova na FER-u. Više o webinaru te link za registraciju za webinar možete pronaći na poveznici .
U četvrtak 30.06.2022. na FER-u je održana online radionica  Ravnopravnost spolova u područjima istraživanja i inovacija . Radionicu je održala doc. dr. sc. Brigita Miloš, Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci. Radionica se održava u sklopu projekta Caliper i provedbe Plana ravnopravnosti spolova FER-a . 
Izv. prof. dr. sc. Pina Milišić, nastavnica Zavoda za primijenjenu matematiku te predsjednica interesne skupine IEEE Žene u inženjerstvu , održala je radionicu  Rodno osjetljivo poučavanje u STEM-u   u petak 13. svibnja 2022. Radionica je organizirana u sklopu provedbe Plana ravnopravnosti spolova FER-a i projekta  Caliper . Na predavanju je dan osvrt na važnost kreativnosti u područjima STEM-a te važnost individualiziranih pristupa studentima s ciljem razvoja kreativnosti u struci. Nakon pregleda izazova u nastavi STEM-a, sudionici su radili na razvoju nastavnih jedinica koje potiču i osnažuju studenate za poslove budućnosti.  U radionici su sudjelovali nastavnici Sveučilišta u Zagrebu, Tehničkog veleučilišta u Zagrebu, Algebre i poduzeća STEMI.
Online panel rasprava o rodno osviještenoj politici u akademskoj zajednici na temu Everyone’s business: gender equality and the context of higher education  održat će se 10. lipnja 2022. godine s početkom u 12 sati. Promicanje ravnopravnosti spolova, jedne od temeljnih vrijednosti Europske unije, dodatno je ojačano početkom 2022. godine kada je pred znanstveno-istraživačke i obrazovne institucije koje sudjeluju u realizaciji projekata u sklopu EU programa Obzor Europa postavljen uvjet usvajanja plana rodne ravnopravnosti odnosno Gender Equality Plan (GEP) i kojem treba prethoditi provedba preliminarnih istraživanja o ravnopravnosti spolova na instituciji koja namjerava usvojiti GEP. Panelisti koji će sudjelovati su: Anamari Nakić, Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, projekt Caliper ; Daria Glavan Šćulac, Sveučilište u Rijeci; Liv Baiser Petersen, Sveučilište južne Danske, Przemyslaw Zukiewicz, Institut političkih znanosti Sveučilišta u Wrocławu (Poljska). Moderator rasprave je doc. dr. sc. Brigita Miloš, Sveučilište u Rijeci.  Više informacija o panel raspravi može se saznati u programu a raspravi se na dan održavanja može pristupiti putem poveznice . Rasprava se održava u okivru projekta Spear .
Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva 28. i 30. travnja 2022. održana je dvodnevna manifestacija FER-WIN (Women in Innovation) . U sklopu manifestacije organizirane su panel rasprava o iskustvima žena u inovacijama, promocija publikacije o prvim istraživačicama na FER-u te radionice programiranja za osnovnoškolce. U organizaciji i provedbi je sudjelovalo 30-ak studentica, djelatnica i alumna FER-a, a raznolike aktivnosti privukle su preko 200 posjetitelja starosti od 5 do 90+ godina.  Aktivnosti su se provele s ciljem podizanja vidljivosti studentica, alumna, djelatnica i istraživačica FER-a, u sklopu provedbe Plana ravnopravnosti spolova FER-a.
U izdanju Fakulteta elektrotehnike i fakulteta objavljena je publikacija „Žene u inovacijama“ koja daje kratki osvrt na društveno-povijesni kontekst inkluzije žena u znanstveno-obrazovnom sustavu te predstavlja prvih sedam znanstvenica iz polja elektrotehnike koje su radile i djelovale na Fakultetu do 1970. godine. To su prof. dr. sc. Višnja Henč-Bartolić, mr.sc. Marica Jurišić-Zec, prof. dr. sc. Vesna Kos, prof. dr. sc. Jasna Šimunić-Hrvoić, mr. sc. Mirjana Urbiha-Feuerbach, mr. sc. Kalma Zimmermann-Pavčević i prof. dr. sc. Branka Zovko-Cihlar.
    Predsjednik Vlade Andrej Plenković predstavio je u travnju 2021. u Hrvatskom saboru Nacionalni plan oporavka i otpornosti 2021.-2026. Nakon donošenja Provedbene odluke Europskog vijeća u srpnju, te potpisanog Financijskog sporazuma u rujnu 2021. godine,  Hrvatska i Europska komisija potpisale su Operativni sporazum za provedbu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026. Plan oporavka i otpornosti treba  pomoći da čim prije prebrodimo veliku gospodarsku krizu, uzrokovanu pandemijom novog koronavirusa koja je 2020. iznenada pogodila svijet. Pandemija je, osim javnozdravstvene ugroze neviđenih razmjera, uzrokovala je i lančano zatvaranje država te pad gospodarske aktivnosti na svim kontinentima. Kako bi se ublažile ekonomske i društvene posljedice pandemije, na razini Europske unije uspostavljen je poseban financijski instrument pod nazivom „EU sljedeće generacije“. Preciznnije, uveden je Mehanizam za oporavak i otpornost (eng. Recovery and Resilience Facility – RRF) koji državama članicama treba osigurati ubrzan gospodarski oporavak te digitalnu i zelenu transformaciju radi održivijeg razvoja te veće otpornosti društva i gospodarstva na buduće krize. Hrvatska će, zahvaljujući financijskim poticajima iz EU, u narednih sedam godina na raspolaganju imati 30 milijardi eura odnosno 227 milijardi kuna, što će nam omogućiti da izazove pretočimo u prilike.     Posebno poglavlje u Planu oporavka i otpornosti Vlade RH posvećeno je ravnopravnosti spolova i davanjem jednakih mogućnosti za sve.
Četvrti bilten projekta  Caliper  možete pronaći  ovdje . Svih devet partnerskih institucija projekta  Caliper  usvojilo je svoje planove za ravnopravnost spolova, a konzorciju se pridružila i nova institucija - Academia Europaea Cardiff Knowledge Hub, Cardiff University.  Linkove i druge vijesti o aktivnostima na partnerskim ustanovama pronađite u četvrtom biltenu!
Povodom Međunarodnog dana žena i djevojaka u znanosti, 11. veljače 2022.  u petom izdanju ŽensCasta razgovarali smo sa profesoricom emeritom Brankom Zovko Cihlar.  Profesorica Zovko Cihlar doktorirala je na Elektrotehničkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1964. godine čime je postala prva žena doktorica elektrotehnike u Hrvatskoj.  ŽensCast je podcast IEEE interesne skupine Women in Engineering Croatia (WiE Croatia)  koji se provodi u suradnji s FER-om i projektom Caliper . ŽensCast#5  premijerno je prikazan 11. veljače 2022. povodom Međunarodnog dana žena i djevojaka u znanosti. ŽensCast#5 pogledajte ovdje .
Treći bilten projekta  Caliper  možete pronaći  ovdje . U sklopu projekta Caliper  izrađuju se promotivni video zapisi s ciljem podizanja svijesti o pitanjima rodne nejednakosti u STEM područjima. Nedavno smo razgovarali sa: Prof. dr. sc. lom Pipiom s Poljoprivrednog sveučilišta Georgije i Prof. dr. sc. Ivanom Podnar Žarko s FER-a Linkove i druge vijesti o aktivnostima na partnerskim ustanovama pronađite u trećem biltenu!  
Fakultetsko vijeće FER-a na 710. sjednici održanoj 15. rujna 2021. godine usvojilo je Plan ravnopravnosti spolova za razdoblje 2021. – 2025. Predložene mjere imaju ishodište u rezultatima istraživanja o stanju ravnopravnosti spolova na FER-u te u lokalnom i nacionalnom okruženju u kojem Fakultet djeluje. Istraživanje je provedeno 2020. godine sa svrhom identifikacije institucionalnih čimbenika i postupaka koji bi mogli utjecati na pristranost u raznim aspektima djelatnosti FER-a. Dionici iz područja istraživanja i inovacija diljem Europske unije i svijeta dijele zajedničke izazove u polju ravnopravnosti spolova: nizak udio studentica u područjima STEM-a (prirodoslovlje, tehnologija, inženjerstvo, matematika), prisutnost fenomena napuštanja radnih mjesta od strane žena u područjima STEM-a (eng. leaky pipeline ) te nizak udio žena na rukovodećim pozicijama (eng. glass ceiling ). Ravnopravnost spolova u istraživanju i inovacijama jedan je od prioriteta Europskog istraživačkog prostora (ERA). Europska komisija identificirala je tri cilja za europske države i institucije:  ravnopravnost spolova u znanstvenim karijerama,  ravnoteža zastupljenosti spolova u donošenju odluka te integracija dimenzije spola u sadržaj istraživanja i inovacija.  Plan ravnopravnosti spolova FER-a donosi mjere koje će pridonijeti, u granicama mogućnosti, ispunjenju navedenih općih ciljeva. Plan ravnopravnosti spolova nastao je kao rezultat zajedničkog rada zaposlenika FER-a te je kao takav potpuno prilagođen uspostavljenim praksama Fakulteta.
Izv. prof. dr. sc. Pina Milišić sa Zavoda za primijenjenu matematiku dale je intervju za portal Žene i mediji . U razgovoru se osvrnula na svoje djelovanje u interesnoj skupini Žene u inženjerstvu IEEE te na projektu Caliper . Intervju možete pronaći ovdje .
U okviru projekta CALIPER (Obzor 2020), 2020. godine provedeno je istraživanje o stanju ravnopravnosti spolova na FER-u. Kratko izvješće dostupno je ovdje .
Europska unija se suočava s problemom podzastupljenosti žena na radnim mjestima i u obrazovnim programima u područjima STEM-a, unatoč tome što žene čine 52 posto europskog stanovništva i 57,7 posto osoba sa završenim visokim obrazovanjem u Europskoj uniji, naglasili su europarlamentarci u raspravi o promicanju ravnopravnosti spolova u obrazovanju i karijerama održanoj 9. lipnja 2021. u Europskom parlamentu.
Objavljen je drugi bilten projekta Caliper   Postavljanje temelja za planove ravnopravnosti spolova kojeg možete pronaći ovdje.  Ovo posebno izdanje biltena izašlo je povodom Međunarodnog dana žena i sadrži novosti o projektnim akcijama  za poboljšanje uloge žena u poljima STEM-a. Bilten uključuje izvješće o dosadašnjem radu na uspostavljanju planova ravnopravnosti spolova u 9 istraživačkih organizacija širom Europe, uključujući FER. Opisane su aktivnosti podizanja svijesti, ističe se inspirativni intervju s prof. dr. sc. Moniek Tromp sa Sveučilišta u Groningenu.
U drugom izdanju  ŽensCasta ,  podcasta  interesne skupine IEEE Women in Engineering (WiE Croatia) , gošća je bila  Tea Zavacki  - FER-ovka, inženjerka, poduzetnica, poslovna trenerica i edukatorica. Tea s posebnom strašću i entuzijazmom pomaže mladima u realizaciji njihovih poduzetničkih ideja, kreirajući alate koji korisnicima pomažu u ostvarivanju pozitivnih i održivih promjena. Svojim radom Tea dokazuje da ne morate ostati u kutiji koja vam je dodijeljena diplomom, već da današnji poslovni svijet u  online  obliku nudi bezbroj mogućnosti. Jeste li se ikad zapitali što neke ljude čini iskreno ispunjenima, kreativno, poslovno i privatno te kako to isto kreirati za sebe? Kako ostvariti svoje potencijale? Voli li većina ljudi unaprijed određene poslovne uloge? Kako ne završiti na poslovima koje ne volimo? Kako originalnoj poslovnoj ideji dati "glavu i rep" te kako svoju tvrtku postaviti "na noge"? Kako poticati žene u poduzetništvu? Kako balansirati privatni i poslovni život ako ne radiš "od devet do pet"? Kako se uspješno prezentirati na društvenim mrežama, apritom sačuvati privatnost? Na koji način inženjersko obrazovanje stečeno na FER-u može služiti u nošenju sa svakodnevnim poslovnim izazovima u online svijetu? Odgovore na sva ova pitanja poslušajte u novom  ŽensCastu  koji je dostupan na YouTube kanalu Hrvatske sekcije IEEE.
Prvi sastanak Upravljačkog odbora COST akcije European Network For Gender Balance in Informatics održao se 19. i 20. listopada 2020. u online okruženju. Republiku Hrvatsku su predstavljale doc. dr. sc. Brigita Miloš (UNIRI-FF) doc. dr. sc. Anamari Nakić (UNIZG-FER). U akciji sudjeluje 38 zemalja, a na sastanku su izabrane predsjednica akcije prof. dr. sc. Letizia Jaccheri i potpredsjednica dr. sc. Cristina Pereira. 
Uzbuđeni smo objaviti prvo izdanje biltena CALIPER ! Cilj provedbe projekta CALIPER: Linking research and Innovation for Gender Equality  je uspostaviti bolju ravnotežu među spolovima u devet europskih istraživačkih organizacija iz područja STEM (znanost, tehnologija, inženjerstvo, matematika) kroz razvoj prilagođenih institucionalnih planova za ravnopravnost spolova. U prvom izdanju biltena možete se informirati o važnim vijestima i rezultatima ostvarenim u prvih šest mjeseci provedbe projekta te o daljnjim koracima.
Pokrenut je ŽensCast , novi podcast interesne skupine Women in Engineering hrvatske sekcije IEEE . Voditeljica podcasta i predsjednica WIE IEEE Hrvatska izv. prof. dr. sc. Pina Milišić u prvoj je epizodi ugostila doc.dr.sc. Lanu Horvat Dmitrović . Dvije djelatnice Zavoda za primijenjenu matematiku Fakulteta elektrotehnike i računarstva razgovarale su o matematičkim kolegijima na FER-u, mindfulness-antistres radionicama i studenticama na FER-u. U razgovoru je predstavljen i projekt Caliper: Linking Research and Innovation for Gender Equality koji se provodi na Fakultetu elektrotehnike i računarstva. ŽensCast #1 održan je u sklopu Dana otvorenih prozora FER -a 2020. godine. Jedan od glavnih ciljeva djelovanja sekcije WIE IEEE Hrvatska je potaknuti žene da svoje interese pronađu u nekom od STEM područja predstavljajući im ženske uzore. Kroz emitiranje podcasta ŽensCast skupina nastoji promovirati primjene vještina iz STEM područja u svrhu rješavanja problema zajednice,  senzibilizirati studentice i studente tehničkih i prirodoslovnih fakulteta za društvene teme,  osvijestiti predrasude koje danas postoje u javnom prostoru,  otvoreno razgovarali o stereotipima, s ciljem osvještavanja vlastitih stavova i razmišljanja, istraživati procesi promjene, kako osobne tako i institucionalne. Snimku razgovora možete pogledati na ovoj poveznici , na Youtube kanalu IEEE Croatia Section . Više o udruzi WIE IEEE Hrvatska, aktivnostima i mogućnostima sudjelovanja možete naći na njihovim web  i  Facebook stranicama.
Od siječnja 2020. godine na FER-u se provodi projekt Caliper: povezivanje istraživanja i inovacija za ravnopravnost spolova koji se financira u okviru programa Obzor 2020. Partnerske institucije planiraju razviti planove za ravnopravnost spolova i angažirati lokalne inovacijske centre za prijenos stečenog znanja izvan akademskih okvira. Jedan od ciljeva projekta je utjecati na povećanje broja žena istraživačica u deficitarnim STEM-područjima te poboljšati njihove karijerne izglede.  Rodna ravnopravnost u obrazovanju može se poticati korištenjem rodno osjetljivog jezika na način da se koriste rodno neutralni termini i riječi u muškom i u ženskom rodu čime se osigurava da se žene ne osjećaju isključeno iz nekih zanimanja. U svibnju 2020. godine u sklopu provedbe projekta Caliper anketirali smo 108 zaposlenica i zaposlenika FER-a. Na pitanje usvaja li FER rodno osjetljivu komunikaciju 25% ispitanika odgovorilo je potvrdno, 38,5% negativno, a ostali su se izjasnili da ne znaju što je rodno osjetljiva komunikacija.
Jedan od ciljeva projekta  Caliper - povezivanje istraživanja i inovacija za ravnopravnost spolova  u kojem sudjeluje FER u okviru programa Obzor 2020 je pronalazak načina otvaranja poslovnih perspektiva ženama koje se odluče na istraživačku karijeru u područjima STEM-a, pritom uključujući postizanje bolje ravnoteže između poslovnog i privatnog života. Istraživanja pokazuju da je navedena ravnoteža jedan od ključnih faktora koji utječe, ne samo na rodnu ravnopravnosti na tržištu rada, nego i na kvalitetu života pojedinca zbog čega i postoji potreba za prilagodbom poslodavaca zahtjevima modernih obitelji današnjice i sutrašnjice. Anketom među 108 zaposlenika i zaposlenica FER-a provedenom u sklopu projekta Caliper tijekom svibnja 2020. godine dobili smo podatke da je većina anketiranih nekada osjetila ili još uvijek osjeća napetost pri usklađivanju poslovnih obaveza i obiteljskih uloga (da, često – 18.5%, da, ponekad – 55.6%) što pokazuje da je navedeni problem prisutan i u akademskom svijetu. 
Članovi konzorcija projekta Caliper održali su prvi sastanak 15. i 16. lipnja 2020. Iako je prvotno planirano da se susret održi u Zagrebu na FER-u, sukladno trenutnim okolnostima sastanak je održan online. Sastali smo se kako bismo razmijenili podatke o poduzetim projektnim akcijama i kako bismo planirali naredne korake.
FER sudjeluje u novom projektu European Network for Gender Balance in Informatics  Okvira COST. Projekt će trajati četiri godine, a Republiku Hrvatsku u Upravljačkom odboru predstavljaju dr. sc. Brigita Miloš (UNIRI-FF) i doc. dr. sc. Anamari Nakić (FER) te zamjenici doc. dr. sc. Matija Bašić (PMF), izv. prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep (FOI) i prof. dr. sc. Maja Matijašević (FER). U nastavku pročitajte sažetak projekta.
U organizaciji projekta Caliper na FER-u se 20. i 21. travnja 2020. održao nacionalni treninig o ravnopravnost spolova u područjima istraživanja i inovacija. Trening je proveden s ciljem stvaranja zajedničkog znanja i vokabulara o rodnoj ravnopravnosti u istraživanjima, rasprave o postojećim problemima, politikama i potencijalnim intervencijama. Prezentacije treninga možete pronaći ovdje (na hrvatskom jeziku): cijeli treninig .
Fakultet elektrotehnike i računarstva postao je članom konzorcija projekta CALIPER financiranog iz istraživačko-inovacijskog okvira Europske unije Obzor 2020. Projekt CALIPER trajat će četiri godine. Cilj projekta je povećati ravnopravnost spolova u istraživačkim institucijama i institucijama za financiranje istraživanja, kroz povećanje broja istraživačica u područjima STEM (prirodoslovlje, tehnologija, inženjerstvo i matematika), poboljšanje njihovih karijernih perspektiva i integriranjem rodne dimenzije u istraživanja.
Dekan prof. dr. sc. Gordan Gledec donio je odluku o osnivanju Radne skupine za izradu i provedbu plana za ravnopravnost spolova Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Radna skupina ima zadatak izraditi i provesti plan za ravnopravnost spolova na FER-u.   
Cilj projekta CALIPER: Povezivanje istraživanja i inovacija za ravnopravnost spolova je pokretanje strukturalnih promjena i provedba planova za ravnopravnost spolova. Projektom će se nastojati  povećati ravnopravnost spolova u istraživačkim ustanovama povećanjem broja istraživačica u STEM područjima, poboljšati njihove karijerne izglede i integrirati rodnu dimenziju u istraživanja. Ukupna vrijednost projekta je 2.896.475,00 eura, a voditeljica na FER-u je doc. dr. sc. Anamari Nakić.