Jednake mogućnosti @FER

Fakultetsko vijeće na svojoj 736. sjednici održanoj dana 13. ožujka 2024. godine donijelo je Strategiju razvoja za razdoblje 2024. – 2028. Strateški je cilj Fakulteta biti ustanova visokih akademskih vrijednosti i etičkih kriterija koja potiče kritičko razmišljanje i propitivanje te promiče jednakost svih članova. Jedan od posebnih ciljeva je osiguravanje jednakih mogućnosti zaposlenicima i studentima u ostvarivanju osobnog i profesionalnog razvoja, neometanog predrasudama i stereotipima. U dokumentu Fakultet iskazuje predanost implementaciji principa ravnopravnosti i uključivosti te dokidanju svih oblika diskriminacije na osnovi rase, spola, vjere, imovinskog stanja, bračnog ili obiteljskog statusa, dobi, zdravstvenog stanja, invalidnosti, rodnog identiteta, izražavanja ili seksualne orijentacije. Fakultet nastavlja razvoj institucionalnog usmjerenja prema uvažavanju raznolikosti, jačanju pravičnosti, socijalne uključivosti i solidarnosti.  

Fakultetsko vijeće na svojoj 727. sjednici održanoj dana 12. travnja 2023. godine donijelo je Statut Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Statutom se osniva Odbor za osiguravanje jednakih mogućnosti kao jedno od stalnih radnih tijela Fakultetskog vijeća. Odbor za osiguravanje jednakih mogućnosti trajno je zadužen za izradu i provedbu Plana ravnopravnosti spolova i Plana raznolikosti i uključivosti. Članovi Odbora za osiguravanje jednakih mogućnosti imenovani su iz redova istraživača, službi i studenata. 

Fakultetsko vijeće na 710. sjednici održanoj 15. rujna 2021. godine usvojilo je Plan ravnopravnosti spolova 2021. – 2025. Predložene mjere imaju ishodište u rezultatima istraživanja o stanju ravnopravnosti spolova na FER-u te u lokalnom i  nacionalnom okruženju u kojem Fakultet djeluje. Istraživanje je provedeno 2020. godine sa svrhom identifikacije institucionalnih čimbenika i postupaka koji bi mogli utjecati na pristranost u raznim aspektima djelatnosti FER-a. Dionici iz područja istraživanja i inovacija diljem Europske unije i svijeta dijele zajedničke izazove u polju ravnopravnosti spolova: nizak udio studentica u područjima STEM-a (prirodoslovlje, tehnologija, inženjerstvo, matematika), prisutnost fenomena napuštanja radnih mjesta od strane žena u područjima STEM-a (eng. leaky pipeline) te nizak udio žena na rukovodećim pozicijama (eng. glass ceiling). Ravnopravnost spolova u istraživanju i inovacijama jedan je od prioriteta Europskog istraživačkog prostora (ERA). Europska komisija identificirala je tri cilja za europske države i institucije: ravnopravnost spolova u znanstvenim karijerama, ravnoteža zastupljenosti spolova u donošenju odluka te integracija dimenzije spola u sadržaj istraživanja i inovacija. Plan ravnopravnosti spolova FER-a donosi mjere koje će pridonijeti, u granicama mogućnosti, ispunjenju navedenih općih ciljeva. Plan ravnopravnosti spolova nastao je kao rezultat zajedničkog rada zaposlenika FER-a te je kao takav potpuno prilagođen uspostavljenim praksama Fakulteta. Mjere u donesenom akcijskom planu usklađene su sa Smjernicama za izradu Plana ravnopravnosti spolova Europske komisije. Plan je izrađen u okviru projekta Caliper: Linking Research and Innovation for Gender Equality koji se financira u okviru Obzor 2020.

Fakultetsko vijeće na 738. sjednici održanoj 22. svibnja 2024. godine usvojilo je Plan raznolikosti i uključivosti 2024. – 2028. Ovaj akcijski plan donesen je s ciljem jačanja principa jednakosti i uključivosti u svim aspektima djelatnosti kako bi se odrazila različitost društva. Politika osiguravanja jednakih mogućnosti ima za cilj širenje pristupa, podržavanje sudjelovanja i završetka studija te zaposlenja za sve sadašnje i buduće studente. U širokom dijalogu studenata, nastavnika i vanjskih dionika teži se osigurati uključivo okruženje na Fakultetu koje potiče pravednost i raznolikost te odgovara potrebama šire zajednice. Djelovanje Fakulteta u zajednici može se koristiti za promicanje pravednosti, raznolikosti i uključivosti. Društveni angažman institucije podrazumijeva suradnju s vanjskim dionicima od koje svi uključeni akteri imaju koristi. Teži se ostvariti istinska partnerstva za rješavanje društvenih, tehnoloških, demokratskih, ekoloških i drugih izazova. Mjere u donesenom akcijskom planu usklađene su s Planom mjera za unaprjeđenje socijalne dimenzije visokog obrazovanja 2023. - 2025. godine Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.