ŠUZA – iz škole u znanost i akademsku zajednicu

ŠUZA - Iz škole u znanost i akademsku zajednicu službeni je program  popularizacije znanosti Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Program je namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola i njihovim nastavnicima. Program se izvodi s ciljem povećanja interesa javnosti za znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku.
ŠUZA provodi svoj program kroz razne aktivnosti. Organiziramo radionice i predavanja koja približavaju učenicima nova znanstvena otkrića, tehnološka zanimanja i modernu tehnologiju. Širimo mrežu popularizatora znanosti putem edukacijskih seminara za nastavnike i profesore. Organiziramo posjete škola laboratorijima Fakulteta elektrotehnike i računarstva. 


U ponedjeljak, 10. lipnja 2014. godine Fakultet elektrotehnike i računarstva posjetilo je 11 učenika sedmog razreda Osnovne škole Stenjevec iz Zagreba u pratnji svoje profesorice fizike Irene Matošević. Tijekom posjeta učenici su posjetili Zavod za elektroakustiku (ZEA), Praktikum robotike te su sudjelovali u interaktivnoj radionici programiranja. Posjet se održao u sklopu FER-ovog programa popularizacije znanosti „ŠUZA – iz škole u znanost i akademsku zajednicu“, koji FER provodi u suradnji sa studentskom udrugom eSTUDENT i Hrvatskom sekcijom IEEE.

Detaljnije o posjetu možete pročitati u nastavku obavijesti.



Po dolasku učenici su prvo posjetili Zavod za elektroakustiku (ZEA) gdje su nakon kratkog teorijskog uvoda kroz demonstraciju imali priliku upoznati mnogo elektroakustičkih elemenata te shvatiti njihov način rada i primjenu u svakodnevnom životu. Također su upoznali brojne pojmove vezane uz zvuk i njegova valna svojstva kao što je npr. pojava stojnih valova s obzirom na položaj zvučnika u prostoriji, odabranu frekvenciju i dimenzije prostorije.    

                   

                                 dr. sc. Marko Horvat objašnjava teoriju stojnih valova 


Zvukomjerom su mjerili razinu buke u slušaonici i spoznali ograničenja pri slušanju glasne glazbe s obzirom na ljudsko zdravlje. Također su upoznati s pojavom odjeka u zatvorenom prostoru i njegovog odsustva u gluhoj komori.


                   
                                                     Boravak u gluhoj komori


Za kraj posjeta zavodu profesorica Matošević im je vlastitim primjerom demonstrirala rad izmjenjivača glasa upitavši ih ozbiljnim tonom: ˝Tko će danas odgovarati?˝ nakon čega su u smijehu i znatiželji sami testirali utjecaj izmjenjivača na njihov glas.

                   
                                          Učenici proučavaju opremu za obradu zvuka

Program za učenike na ZEA -i pripremio je dr. sc. Marko Horvat.

Nakon posjeta ZEA-i, učenici su sudjelovali i u radionici programiranja na kojoj je šest predavača pomagalo učenicima napisati njihove programe. Radionica je osmišljena po uzoru na prošlogodišnju radionicu Sat programiranja, organiziranu u sklopu tjedna promicanja računarske znanosti (engl. Computer Science Education Week). Učenici su učili programirati koristeći Light bot i Code combat, a za uspješno završenu radionicu nagrađeni su certifikatima.


                   
                                            Učenice kroz igru uče programirati

Načuvši pitanje učenika profesorici: ˝Kakav je to FER bez robota?˝, organizacijski tim proveo ih je praktikumom robotike kako bi sva očekivanja bila ispunjena. Studenti treće godine FER-a Marko Gršković, Anita Jonjić i Lucija Kopić predstavili su im svoj projekt Lego robot kroz demonstraciju objašnjavajući teorijsku pozadinu rada robota. Također su im ispričali kako je tekao proces sastavljanja i programiranja robota uz poteškoće s kojima su se susreli kroz izradu funkcionalnog robota u sklopu predmeta Praktikum robotike. Učenici su sa znatiželjom promatrali kako naizgled jednostavan model izrađen od Lego kockica može imati znanstvenu primjenu te poželjeli sami izraditi isti.

                   
                                                       Demonstracija Lego robota 

U organizaciji posjeta sudjelovale su članice organizacijskog tima ŠUZA-e dr. sc. Iva Bojić, Ivana Storjak i Ivana Pek, univ. bacc. ing. Organizacijski tim htio bi se zahvaliti Zavodu za elektroakustiku, udruzi eSTUDENT na suradnji u organizaciji, Tomislavu Jaguštu, dipl. ing. na pomoći u prilagodbi radionice te svim predavačima koji su odvojili svoje slobodno vrijeme kako bi se još jednom učenicima približila ljepota područja STEM, a to su: Leon Dragić, mag. ing. comp., Neven Drljević, mag. ing. comp. te članovi studentske udruge eSTUDENT Gordan Ovčarić i Marko Hruška.

Događaj je fotografirao Danijel Peček iz eSTUDENTa.

Autor: Ivana Storjak
Popis obavijesti