Filip Turčinović, mag. ing. i doc. dr. sc. Dario Bojanjac sa Zavoda za komunikacijske i svemirske tehnologije (ZKIST), pokrenuli su prvi fakultetski podcast pod nazivom „podkist“.
Jednom mjesečno u podkistu će, kroz neformalan razgovor, biti predstavljeni zanimljivi gosti koji su na neki način povezani s našim Fakultetom, a podkist #1 možete pogledati na YouTube kanalu ZKIST-a.
U prvom je podkistu docent Bojanjac ugostio izv. prof. dr. sc. Dubravka Babića, inače voditelja projekta FERSAT u sklopu kojeg se planira izraditi i lansirati studentski satelit. Profesor Babić, nakon što je magistrirao i doktorirao u Santa Barbari na Sveučilištu Kalifornija, stekao je značajno iskustvo u privatnom sektoru, da bi se 2012. godine vratio na FER, zaposlio na današnjem ZKIST-u i započeo svoj angažman na FERSAT-u.
Tijekom razgovora, profesor Babić se osvrnuo na važnost stjecanja fundamentalnih znanja iz matematike i fizike, radi čega se dobri inženjeri mogu prilagoditi novim idejama, novim standardima i novim problemima te na koncu razviti nove tehnologije. Na Fakultetu učimo studente da budu pouzdani, kako bi kasnije mogli preuzeti odgovornost za rješenja koja nude u svojem poslovnom okruženju, pojašnjava profesor Babić.
Pri kraju gostovanja, profesor Babić je pozvao sve studente i studentice da se uključe u projekt FERSAT jer, kako kaže, tamo će steći vrijedno iskustvo, znanje i tehnike koje će moći i kasnije primijeniti. Pritom napominje da koraci koji vode do rješenja nekog problema studentima nerijetko predstavljaju izazov, jer oni ponekad i nisu najzanimljiviji, ali im zato pružaju iskustvo koje je ključno za njihov budući rad i razvoj.
Stoga je zaključak prvog podkista, ali i glavna poruka svim budućim inženjerima: dođite na 12. kat, s čokoladicom u ruci, i recite „Dobar dan, želim raditi na satelitu!“.
Odjel za antene i širenje elektromagnetskih valova (AP), Odjel za teoriju i primjenu mikrovalova (MTT) i Zajednički odjel za zrakoplovne elektroničke sustave te geoznanosti i daljinska istraživanja (AES/GRS) Hrvatske sekcije IEEE, Zavod za radiokomunikacije FER-a te Odjel komunikacijskih sustava HATZ pozivaju vas na predavanje:
"CubeSats: Toy or Tool? - Commercial & Scientific Use Case Examples"
koje će održati Walter Ballheimer, German Orbital Systems GmBH. Predavanje će se održati u ponedjeljak, 16. ožujka 2020. godine s početkom u 10:35 sati u dvorani D2 Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, zgrada D - prizemno, Unska 3, Zagreb. Predavanje je ujedno i dio otvorenih predavanja radionice 2nd Zagreb Cubesat Worshop. U ponedjeljak 16. ožujka otvorena predavanja počinju u 10:00 u dvorani D2 i traju do 12:00. Više o radionici možete pročitati na linku.
Sažetak predavanja i životopis predavača nalaze se u nastavku obavijesti.
Odjel za antene i širenje elektromagnetskih valova (AP), Odjel za teoriju i primjenu mikrovalova (MTT) i Zajednički odjel za zrakoplovne elektroničke sustave te geoznanosti i daljinska istraživanja (AES/GRS) Hrvatske sekcije IEEE, Zavod za radiokomunikacije FER-a te Odjel komunikacijskih sustava HATZ pozivaju vas na predavanje:
"Cubesat development in a University lab - lessons learned"
koje će održati Prof. Adriano Camps, Polytechnic University of Catalonia, Španjolska. Predavanje će se održati u utorak, 17. ožujka 2020. godine s početkom u 9:30 sati u dvorani D2 Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, zgrada D - prizemno, Unska 3, Zagreb. Predavanje je ujedno i dio otvorenih predavanja radionice 2nd Zagreb Cubesat Worshop. U utorak 17. ožujka otvorena predavanja počinju u 9:30 u dvorani D2 i traju do 12:00. Više o radionici možete pročitati na linku.
Sažetak predavanja i životopis predavača nalaze se u nastavku obavijesti.
Paralelno s međunarodnom znanstvenom konferencijom ICECOM u Dubrovniku je od 1. do 2. listopada 2019. godine u organizaciji Zavoda za radiokomunikacije održana radionica "ICECOM Satellite Workshop" na temu izrade malih satelita.
U sklopu radionice studenti su prezentirali rad na izradi FERSAT-a. Sudjelovali su: Bruno Pavletić, Domagoj Tomić, Filip Bogdanović, Filip Wolf, Ivor Šlibar, Jakov Tutavac, Jelena Bratulić, Josipa Rendulić, Karla Sever, Katarina Dolić, Luka Tomić, Mario Šimunić, Nikola Tomažin i Roman Bertolan.
Osim studentske sekcije održana su i tri plenarna predavanja:
Walter Ballheimer: Designing a CubeSat
Stefan Cikota: Asteroids - big bluff or real threat to Earth
Anja Skrivervik: CubeSat Antennas.
Slike s radionice dostupne su na Facebook stranici, a kratki video na YouTube kanalu Zavoda za radiokomunikacije.
U petak 10. svibnja u 12 sati u seminaru Zavoda za radiokomunikacije (12. kat C zgrade) dr.sc. Predrag Pale održat će radionicu “Sigurnost IT sustava i upravljanje rizicima satelita”. Radionica će započeti kratkim predavanjem o upravljanju rizicima te o sigurnosnim problemima ugradbenih računalnih sustava i komunikacija. Potom će sudionici zajednički identificirati rizike, načiniti inicijalnu mapu rizika te izvesti vježbu određivanja prioriteta rizika.
Ako se želiš pridružiti FERSAT timu ispuni anketu i ostavi je kod tajnice na Zavodu za radiokomunikacije (12. kat C zgrade) ili se javi voditeljima tima u kojem želiš raditi.
U petak 11. siječnja 2019. godine u 15:00 u seminaru Zavoda za radiokomunikacije (C zgrada, 12. kat), gospodin Željko Ulip iz Radiokluba Zagreb održat će predavanje Radioamaterske satelitske komunikacije.
Plan je da se komunikacija s FERSAT-om odvija u radioamaterskom UHF pojasu. U svom predavanju gospodin Ulip će nam prezentirati uređaje i antene koji se trenutno koriste u te svrhe na sličnim satelitima kao što će biti i FERSAT.
U utorak 11.12.2018. godine, u prepunoj Sivoj vijećnici, održana je radionica FERSat - Studentski satelit. Dubravko Babić, voditelj projekta izrade nanosatelita FERSat, predstavio je projekt Platforma za satelitsko mjerenje elektromagnetskog zračenja (HRZZ IP-01-2018/2504) u sklopu kojega će se razviti i lansirati nanosatelit FERSat. Gosti Adriano Camps i Dmytro Ogorodnyk prezentirali su svoja iskustva u razvoju i lansiranju nanosatelita.
U petak 14.12.2018. s početkom u 15:00 na Zavodu za radiokomunikacije (C zgrada, 12. kat) održat će se prezentacija za studente zainteresirane za rad na razvoju FERSat-a.
Snimku radionice možete pogledati na youtube kanalu Zavoda za radiokomunikacije, fotografije na facebook stranici, a prezentacije na internet stranici radionice.
Pozivamo sve zainteresirane da sudjeluju u radionici pod nazivom “FER student satellite project” na kojoj će se predstaviti FERSat - prvi studentski satelit čiji će se razvoj i izgradnja odvijati na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu elektrotehnike i računarstva. Radionica će se održati u utorak 11.12.2018. godine u Sivoj vijećnici Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu s početkom u 10 sati.
Više o radionici pročitajte u proširenom sadržaju obavijesti.
U utorak 11.12.2018. godine u Sivoj vijećnici od 10:00 do 12:00 održat će se radionica o izradi nanosatelita. Uskoro opširnije o radionici.
22.10.2018. krenuo je projekt Platforma za satelitsko mjerenje elektromagnetskog zračenja pod vodstvom profesora Dubravka Babića. Projekt je financiran sredstvima Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ). Više o projektu možete saznati na podstranici FERSat i na službenoj HRZZ stranici projekta.