Naš program popularizacije znanosti "ŠUZA - iz škole u znanost i akademsku zajednicu" namijenjen je učenicima osnovnih i srednjih škola i njihovim nastavnicima. Kroz posjete školama, edukacijske radionice za nastavnike i događaje na Fakultetu pobuđuje u njima strast za znanost, tehnologiju, inženjerstvo i prirodoslovlje (područje STEM; engl. Science, Technology, Engineering and Mathematics).
Popularizacija znanosti
Novosti
![RADDAR: Ukrajinski učenici...](/_news/icons/22f00bf280b6ba0ff94d64e216de0c999220_icon.jpg)
RADDAR: Ukrajinski učenici sudjelovali na zimskom matematičkom kampu na FER-u
Učenici matematičkog kluba "Math madness club" iz Lavova u Ukrajini sudjelovali su od 7. do 10. siječnja 2025. godine na zimskom matematičkom kampu koji je u okviru programa RADDAR održan na FER-u u organizaciji Hrvatskog matematičkog društva, FER-a i XV. gimnazije. FER je posjetilo 13 učenika iz Lavova, nastavnice matematike Olena Bulatsyk i Natalia Cherpak te voditeljica kluba Olha Ivanyk.
Posjet je organizirala prof. dr. sc. Vesna Županović, a u programu se još sudjelovali prodekan Tomislav Jagušt, izv. prof. dr. sc. Ana Sović Kržić, izv. prof. dr. sc. Tomislav Šikić, doc. dr. sc. Matija Bašić i Petra Vidović s PMF-a, dr. sc. Silvija Graljuk s Filozofskog fakulteta, nastavnice Renata Svedrec, Tanja Soucie i Marina Ninković te studenti FER-a, PMF-a i učenici XV. gimnazije.
![Zimska škola mladih nadarenih...](/_news/icons/79943dbfdb0e0e1588f21b07d33cd59c5884_icon.jpg)
Zimska škola mladih nadarenih matematičara na FER-u
Veseli nas što je ove godine FER bio domaćin Zimske škole udruge Mladi nadareni matematičari "Marin Getaldić".
Na Zimskoj školi matematike, koja je trajala od 2. do 6. siječnja 2025., sudjelovalo tridesetak matematički talentiranih srednjoškolaca te osnovnoškolaca 8. razreda s ciljem pripreme za domaća natjecanja te međunarodne olimpijade.
Tijekom tri dana intenzivnih jutarnjih i poslijepodnevnih predavanja pomno odabrani predavači, i sami bivši uspješni natjecatelji, pokrivali su teme iz algebre, kombinatorike, geometrije i teorije brojeva.
Osim formalnog dijela predavanja, bile su organizirane i zabavne aktivnosti poput ekipnih natjecanja Estimathon (natjecanje u procjenjivanju) i RELI (ekipno natjecanje iz matematike).
![Posjet osnovnoj školi Ante Starčevića](/_news/icons/5a6d2721b145862c290a10607bcb7f7d5607_icon.jpg)
Posjet osnovnoj školi Ante Starčevića
U utorak, 17.12. u 8 h posjetili smo učenike 2.C razreda OŠ Ante Starčevića u zagrebačkoj Dubravi. U razredu je bilo 20 učenika kojima smo kratko predstavili FER i govorili o aktivnostima na fakultetu, tj. što uči jedan student FER-a i gdje FER-ovci rade. Nakon ovog kratkog uvoda, učenici su pomoću LE diode i litijske “coin” baterije napravili svoju svjetleću božićnu čestitku.
Radionicu, koja je održana u sklopu FER-ovog programa popularizacije znanosti ŠUZA, je vodila studentica 3. godine prijediplomskog studija računarstva, Viktorija Šturlić-Tupek.
![Virtualna posjeta Gimnazije Velika...](/_news/icons/e2cb6eb70e816690125764905905c0361540_icon.jpg)
Virtualna posjeta Gimnazije Velika Gorica
U utorak 17.12. u 14 h učenici fakultativne nastave Gimnazije Velika Gorica, koju vodi prof. Kristina Lučić, prisustvovali su stručno-informativnom razgovoru o umjetnoj inteligenciji sa doc. dr. sc. Markom Đurasevićem sa FER-a, koji ih je upoznao s najnovijim dostignućima i ograničenjima na ovom području. Učenici su postavljali pitanja o primjeni umjetne inteligencije u stvarnom životu i nastavi, a profesor Đurasević im je dao svoje stručno mišljenje i preporuke.
Hvala profesoru na izdvojenom vremenu i trudu, a učenicima sretno dalje u istraživanju i učenju uz pomoć AI.
![Posjeta učenika Srednje škole Ivane...](/_news/icons/b24ef19306bc6e23a94c4a97af5a6bc88776_icon.jpg)
Posjeta učenika Srednje škole Ivane Seljanec Križevci
U petak, 29. studenoga 2024. je FER posjetilo 50-tak učenika Srednje škole Ivane Seljanec Križevci.
Učenici su prisustvovali predavanju „Virtualna i proširena stvarnost“, gdje su im predstavljene imerzivne tehnologije (s naglaskom na virtualnu i proširenu stvarnost), njihove primjene i izazovi koji se vežu uz njih. Objašnjena im je iskustvena kvaliteta te zašto o njoj moramo razmišljati prilikom razvoja VR i AR aplikacija. Predavanje i prezentaciju svoje istraživačke grupe i projekata kojima se bave su održale Sara Vlahović i Mirta Moslavac.
U nastavku je Donik Vršnak održao predavanje "Kako računala gledaju?" u kojem je pričao općenito o umjetnoj inteligenciji, o računalnom vidu i primjenama te zašto je to "cool".
Za kraj je Vlaho-Josip Štironja predstavio LAMOR-a (Laboratorij za autonomne sustave i mobilnu robotiku), dao uvod u robotiku te pregled pojedinih projekata i istraživanja laboratorija.
U organizaciji posjete je sudjelovao i Ivan Brčić.
Poziv na radionice
Istraživački centar mladih (ICM) organizira radionicu matematičkog modeliranja. Cilj radionice je prikazati učenicima osnovne ideje matematičke analize i modeliranja.
Radionica će se održati uživo, 7. i 8. prosinca, od 14 do 19 sati, u prostorijama Fakulteta elektrotehnike i računarstva, Unska 3, Zagreb. Broj sudionika ograničen je na 15.
Više informacija na: https://icm.hr/?p=2055
Također, ICM je pokrenuo newsletter preko kojeg će obavještavati zainteresirane o radionica koje provodi ICM.
Više informacija na: https://icm.hr/?p=2066
![Posjeta Gimnazije Josipa Slavenskog...](/_news/icons/5e0cc4b2e5c73f1de3bdf579bb4d6b295777_icon.jpg)
Posjeta Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec
U utorak, 12. 11. 2024. FER su posjetili učenici Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec i njihovi Erasmus+ gosti iz Grčke, Poljske, Italije i Litve. U okviru Erasmus+ projekta "STEAM for Sustainability", https://soserasmus.wixsite.com/erasmus (Application number KA220-SCH-6619197E) FER je posjetilo 21 učenika iz inozemstva, 8 inozemnih nastavnika te 20 domaćih učenika te 4 domaća nastavnika.
Učenici su uvedeni u svijet pametne poljoprivrede kroz projekt IoT-polje, koji koristi potencijal Interneta stvari za kontinuirano prikupljanje i obradu mikroklimatskih i agronomskih podataka radi optimizacije i pravovremene primjene agrotehničkih mjera. Upoznali su se s hardverskim i softverskim alatima za razvoj rješenja za poljoprivrednike. Uz to, prikazan im je urbani vrt na FER-u, sa senzorima i aplikacijom koja omogućuje praćenje stanja usjeva te predviđanje zrelosti usjeva s pomoću metode GDD (Growing Degree Days). Također, dobili su pregled studentskih projekata, kao i završnih i diplomskih radova iz područja pametne poljoprivrede ostvarenih u Laboratoriju Interneta stvari. Prezentacije su održali Katarina Mandarić i Ivan Kralj.
U LARICS-u su se učenici upoznali s osnovnim elementima soft robotike, poput senzora, podatnih robotskih ruku i mekanih hvataljki. Naučili su izrađivati mekanu robotsku hvataljku koristeći balone, kavu i usisavač. Također su se zabavili igrajući graničara s robotskom rukom Frankom te su mjerili stanje jagoda prije prezimljavanja. Prezentacije su održali Milena Jenić, Bruno Marić, Jelena Vuletić i Matko Orsag.
U organizaciji obilaska su pomogle Matea Kranjčić, Malka Langer i Ana Sović Kržić.
U nastavku vijesti možete pogledati nekoliko fotografija.
Poziv: Matematika i mehanika - modelirajmo harmonijski oscilator!
Istraživački centar mladih poziva Vas na dvodnevnu radionicu matematičkog modeliranja!
Cilj radionice je prikazati učenicima osnovne ideje matematičke analize i modeliranja. Kroz radionicu, učenici će se upoznati s pojmovima derivacije, integrala i diferencijalnih jednadžbi, pomoću kojih će modelirati harmonijski oscilator. Dobiveni model rješavat će se numerički, pomoću računala, a zatim, usporediti s već gotovim analitičkim rješenjem. Naposlijetku, dobivene rezultate potvrdit će eksperimentom. Za programski dio radionice koristit će se programski jezik Python, no osnovno poznavanje bilo kojeg programskog jezika je dovoljno. Ova radionica matematičkog modeliranja odličan je prvi korak u svijet fakultetske matematike i fizike, pri čemu će učenici dobiti temeljna predznanja korisna na širokom spektru STEM fakulteta.
S obzirom na interaktivnu prirodu radionice, očekuje se velika razina sudjelovanja učenika. Ciljana grupa su učenici viših razreda srednje škole koji imaju predznanja iz programiranja, fizike i matematike, ili pak žele nešto dublju razinu razumijevanja od onog kojeg se tradicionalno uči u sklopu nastave navedenih predmeta.
Radionica će se održati uživo, 19. i 20. listopada, od 14 do 19 sati, u prostorijama Fakulteta elektrotehnike i računarstva, Unska 3.
Broj sudionika ograničen je na 15. U subotu se nalazimo u dvorani B4, u nedjelju u učionici A202.
Formular za prijavu: https://forms.gle/1NQqBKJKZniSorJNA
Potvrdu o prijavi poslat ćemo mailom, a detalji o prijavi bit će objavljeni na stranici Istraživačkog centra mladih www.icm.hr. Svi materijali s radionice će biti javno dostupni na Github repozitoriju Istraživačkog centra mladih https://github.com/IstrazivackiCentarMladih