Upravljanje električnim strojevima

Upravljanje električnim strojevima je područje u kojem se razvijaju, analiziraju i ispituju različiti algoritmi upravljanja električnim motorima i generatorima. Upravlja se brzinom, momentom i pozicijom električnog stroja pri čemu se zadovoljavaju visoki zahtjevi na točnost i dinamiku (npr. brzinu odziva, kompenzaciju poremećaja, itd.). Danas je naglasak na razvoju energetski učinkovitih algoritama koji su robusni na promjene parametara pogona te ih susrećemo u tehnološkim procesima, proizvodnim pogonima, elektranama, električnim vozilima, itd. 

Algoritme upravljanja studenti razvijaju, analiziraju i ispituju u simulacijskim i eksperimentalnim okruženjima. Za eksperimentalna testiranja algoritmi upravljanja električnim motorom ili generatorom se implementiraju u digitalne sustave. To studentima daje priliku da nauče osnovne principe rada mikroprocesora, mikrokontrolera i digitalnih signalnih procesora.

 

Potencijalni mentori iz ovog područja su:


Primjeri studentskih radova

Upravljanje sinkronim motorom s permanentnim magnetima

Studenti projekte rade na razvojnim sustavima tvrtke Texas Instruments koji su prilagođeni za početnike i omogućavaju zadavanje zadataka različitih težina - od zadataka za studente koji se prvi put susreću s digitalnim sustavom upravljanja do implementacije vlastitih naprednih algoritama upravljanja.  Prilikom rada s ovim sustavom studenti imaju priliku naučiti osnove upravljanja električnim strojevima, osnove digitalnog upravljanja, osnove rada s mikrokontrolerima te samostalno mjeriti i analizirati signale u stvarnom vremenu.

       

 

Upravljanje gibanjem robota TI-RSLK

Na TI-RSLK razvojnom sustavu studenti imaju priliku samostalno složiti mobilnog robota koji se sastoji od elektromotornog pogona, pločice za napajanje, senzora i ostalih mehaničkih i elektroničkih komponenti. Također imaju priliku implementirati i testirati algoritam upravljanja te njime postići samostalno  kretanje robota po zadanoj crnoj liniji. 

Poveznica na video

 

     

 

Upravljanje brzinom vrtnje BLDC-a pomoću mikrokontrolera TI F28027F

Eksperimentalna pločica LAUNCHXL-F28027F je još jedan primjer digitalnog sustava na kojem se studenti mogu upoznati s osnovama upravljanja električnih strojeva i osnovama rada mikrokontrolera. Studenti mogu samostalno upravljati pozicijom, brzinom i momentom različitih tipova motora poput BLDC-a, istosmjernog motora, sinkornog motora s permanentnim magnetima, itd. U ovom primjeru student je u okviru svog rada testirao upravljanje brzinom vrtnje BLDC-a.