Pregled sustava za potpomognutu navigaciju ronioca
student: Iva Boras
Podvodna navigacija ronioca je izazovan zadatak, posebno u slučajevima loše vidljivosti, podvodnih struja i sl. Zbog toga je to zanimljiva tema za istraživanja, a na tržištu se pojavljuju kompaktni sustavi za ispomoć u navigaciji i prijenosu ronioca. Potrebno je istražiti trenutno stanje kako na tržištu tako i u istraživanju o dostupnim sustavima i metodologijama.
Ključne riječi: diver navigation aiding, underwater navigators, diver navigation
Pomorska robotika u iskorištavanju pomorskih resursa
student: Mate Doko
Energy security and decarbonisation is of high importance to the European Union and there has been significant investment in Marine Renewable Energy (wave, tidal & offshore wind). Development of Inspection Repair and Maintenance capabilities for MRE is an identified barrier to rollout of the sector.
Keywords: The MREROV system is deployed at sea from a DP (Dynamic Positioning) Vessel such as RV Celtic Explorer. The system has: high precision positioning and navigation systems to enable coordinated control of the ROV in the challenging wave and current regimes of MRE; cameras, sonar and other sensors for use in the control loop to enable inspection and intervention on target energy farm plant in motion (floating wind platforms, wave energy conversion and tidal energy conversion devices); robot manipulator systems enabling intervention tasks on energy converter devices, cables, moorings and anchorage.
Princip rada multibeam sonara i njegova upotreba u istraživanju podmorja
student: Ivan Kezić
Multibeam echosounder je vrsta sonara koji se koristi za mapiranje morskog dna. Poput drugih sonarskih sustava, multibeam sustavi emitiraju zvučne valove u obliku lepeze prema morskome dnu. Vrijeme potrebno da se zvučni valovi odbiju od morskog dna i vrate u prijemnik koriste se za određivanje dubine vode. Za razliku od drugih sonara, multibeam sustavi koriste formiranje snopa (eng. beamforming) kako bi izvukli informacije o smjeru iz povratnih zvučnih valova, stvarajući niz (tzv. swath) dubinskih očitanja iz jednog pinga.
Cilj ovog seminarskog rada jeste istražiti način rada, povijesni razvoj, i primjene multibeam sonara za istraživanje podmorja.
Sustavi luksuzne podmornice Neyk 9F
student: Iva Kurelja
Pregled uređaja za podvodnu komunikaciju
student: Patrik Lahovsky
Pregled uporabe virtualne stvarnosti u podvodnim sustavima
student: Jura Vuković
U podvodnim sustavima u svrhu poboljašnja vizualizacije podvodnih vozila i sustava često se koriste sustavi iz cijelog raspona mješanje stvarnosti. Na jednoj strani raspona nalazi se virtualna stvarnost dok je na drugome kraju potpomognuta stvarnost. U sklopu seminara potrebno se fokusirati na primjene virtualne stvarnosti za vizualizaciju i interakciju s podvodnim simulatorima ili pravim vozilima. Potrebno je istražiti i dokumentirati kakve metodologije i koji uređaji se koriste za pojedine primjene.
Ključne riječi: virtual reality, marine systems, underwater vehicles