Dokumenti, obrasci i upute

U repozitoriju ispod ovog teksta možete preuzeti obrasce i upute vezane za poslijediplomski doktorski studij na FER-u. Dostupni su obrasci propisani FER-ovim pravilnikom, kao i obrasci Sveučilišta u Zagrebu propisani sveučilišnim pravilnikom. Osim obrazaca, dostupni su i predlošci za prezentaciju i disertaciju, na hrvatskom i engleskom jeziku, u različitim formatima. Niže na stranici možete naći i odgovore na često postavljana pitanja (FAQ).

 


Zaprimanje materijala za sjednice Odbora za doktorske studije

U skladu s člankom 3. stavak (5) Pravilnika o doktorskom studiju FER-a, materijali za redovite sjednice Odbora za doktorske studije zaprimaju se najkasnije pet radnih dana prije sjednice.

Materijali se mogu predati na šalteru Studentske službe ili poštom.

  • Materijali za predaju na šalteru Studentske službe zaprimat će se tijekom uredovnog vremena za studente, svakoga radnoga dana od ponedjeljka do petka od 12 do 14 sati.
  • Materijali poslani poštom također moraju biti zaprimljeni najkasnije pet radnih dana prije sjednice.

Datumi redovitih sjednica Odbora za doktorske studije objavljeni su u kalendaru sjednica za akademsku godinu (kopirani datumi dolje).

 

Sjednice Odbora za doktorske studije u ak. g. 2023./2024.

GODINA 2023. 2024.
Mjesec X. X./XI. XI./XII. I. I./II. II./III. IV. V. VI./VII. VIII./IX.
Odbor za
doktorske studije
5. 10. 2. 11. 30. 11. 4. 1. 1. 2. 29. 2. 4. 4. 9. 5. 20. 6. 29. 8.
Predaja materijala
za sjednicu: 5 radnih
dana ranije)
28. 9. 25. 10. 23. 11. 20. 12.
2023.
25. 1. 22. 2. 28. 3. 2. 5. 13. 6. 22. 8.

Za sve dodatne upite u vezi doktorskoga studija, slobodno nam se obratite putem adrese elektroničke pošte doktorski.studij@fer.hr.


Repozitorij dokumenata

Upute za prijavu kvalifikacijskog ispita i javnog razgovora

U nastavku možete naći detaljne upute za prijavu kvalifikacijskog ispita i javnog razgovora o očekivanom izvornom znanstvenom doprinosu doktorskog rada (formalno, postupka odobravanja teme i imenovanja mentora doktorskoga rada).

Kvalifikacijski ispit


Postupak prijave kvalifikacijskog ispita

Doktorand može pristupiti kvalifikacijskom ispitu uz mentorovo odobrenje i pripremljen pisani rad u kojem prikazuje stanje razvoja (state-of-the-art) područja istraživanja budućeg doktorskog rada. Sve o tijeku tog postupka možete pročitati ovdje.

Rok prijave za polaganje kvalifikacijskog ispita je pet (5) radnih dana prije sjednice Odbora za doktorske studije. Datumi redovitih sjednica Odbora za doktorske studije objavljeni su u kalendaru sjednica radnih tijela fakulteta.

Za prijavu javnog razgovora koristi se obrazac FER-DR-02.

Postupak prijave kvalifikacijskog ispita provodi se kako slijedi:

  1. Doktorand preuzima obrazac FER-DR-02 Prijava za polaganje kvalifikacijskog ispita iz repozitorija na web stranicama doktorskog studija, na poveznici  Doktorski studij/Dokumenti i obrasci (mapa Obrasci). Taj dokument može se ispuniti bilo u otisnutom, bilo u elektroničkom obliku.

    - Otisnuti oblik: doktorand otisne obrazac FER-DR-02 te da ga, nakon popunjavanja, doktorand odnosno mentor vlastoručno potpišu. Skenirani dokument može se poslati i putem elektroničke pošte.

    - Elektronički oblik: doktorand popunjava prvu stranicu obrasca FER-DR-02 (PDF ili docx) te unosi svoje ime na vrhu druge stranice obrasca, nakon čega elektroničkom poštom dostavlja obrazac mentoru. Mentor popunjava drugu stranicu obrasca, digitalno ga potpisuje te ga elektroničkom poštom vraća doktorandu. Iznimno, ako mentor iz opravdanih razloga nije u mogućnosti koristiti digitalni potpis, svoju suglasnost sa sadržajem obrasca treba izraziti putem elektroničke pošte. Ta poruka prilaže se obrascu.

  2. Doktorand osobno ili putem elektroničke pošte dostavlja popunjeni obrazac (s priloženim suglasnostima, prema potrebi) i rad za kvalifikacijski ispit (PDF) na adresu referade za doktorski studij doktorski.studij@fer.hr.

Daljnji koraci i održavanje kvalifikacijskog ispita

Daljnji koraci (imenovanje povjerenstva, dogovor o terminu ispita, oglašavanje termina ispita) provode se na uobičajeni način u skladu s pravilnicima o doktorskom studiju. Sam ispit održava se pred imenovanim povjerenstvom, ostalim doktorandima i zainteresiranima, u prostorijama fakulteta. Iznimno, kada član povjerenstva (osim predsjednika Povjerenstva) zbog opravdanih razloga nije u mogućnosti nazočiti osobno, tom članu može se omogućiti sudjelovanje na daljinu. Ispit se u cijelosti može održati online samo iznimno i uz suglasnost voditelja studija.

 

Javni razgovor

Postupak prijave javnog razgovora

Doktorand može pokrenuti službeni postupak odobravanja teme i imenovanja mentora doktorskoga rada, poznat i kao „javni razgovor“ o očekivanom znanstvenom doprinosu doktorske disertacije, nakon što je položio sve ispite. Sve o tijeku tog postupka možete pročitati ovdje.

Rok prijave za javni razgovor je pet (5) radnih dana prije sjednice Odbora za doktorske studije. Datumi redovitih sjednica Odbora za doktorske studije objavljeni su u kalendaru sjednica radnih tijela fakulteta.

Za prijavu javnog razgovora koriste se obrasci DR.SC.-01 i FER-DR-03.

Postupak prijave javnog razgovora provodi se kako slijedi:

- za DR.SC.-01:

  1. Doktorand putem on-line baze doktoranada (OBAD) popunjava propisani obrazac DR.SC.-01 – prijava teme doktorskog rada (generira se iz sustava OBAD), koji propisuje Sveučilište u Zagrebu. Molimo doktorande da prije ispunjavanja pogledaju najčešće pogreške pri popunjavanju obrasca DR.SC.-01 u sustavu OBAD (i kako ih izbjeći). Za pristup OBAD-u koristi se elektronički identitet AAI@EduHr. Preporučuje se testnu inačicu ispunjenog obrasca poslati referadi za doktorski studij (doktorski.studij@fer.hr) radi provjere prije konačnog zaključavanja obrasca.

  2. Ako se u polju "Predloženi izvori financiranja istraživanja" u DR.SC.-01 navodi projekt, uz navođenje naziva i voditelja projekta, na obrascu je potreban i potpis voditelja projekta (digitalni ili skenirani).

  3. Nakon zaključavanja u sustavu OBAD, obrazac DR.SC.-01 (hrvatska inačica) postaje dostupan u PDF obliku. Taj dokument trebaju potpisati i doktorand i mentor, pri čemu se potpisati mogu bilo vlastoručno, bilo korištenjem digitalnog potpisa u obliku vidljivome na otisnutom obrascu (npr. Certilia).

  4. Ako doktorand predlaže izradu doktorske disertacije na engleskom jeziku, dužan je popuniti i englesku inačicu obrasca DR.-SC-01 (engleska inačica ne može se ispuniti kroz OBAD).

  5. Obrasci DR.SC.-01 moraju se dostaviti u elektroničkom i u otisnutom i potpisanom obliku.

- za FER-DR-03:

  1. Doktorand preuzima obrazac FER-DR-03 Prijava teme doktorskog rada - dopunski obrazac iz repozitorija na web stranicama doktorskog studija (Doktorski studij/Dokumenti i obrasci, mapa Obrasci) i unosi svoje ime na odgovarajućem mjestu. Taj dokument može se predati bilo u otisnutom, bilo u elektroničkom obliku.

    - Otisnuti oblik: doktorand otisne obrazac FER-DR-03 te ga, nakon popunjavanja, doktorand odnosno mentor vlastoručno potpišu; može se dostaviti skenirano putem elektroničke pošte.

    - Elektronički oblik: doktorand unosi svoje podatke u obrazac FER-DR-03 (PDF ili docx) te ga elektroničkom poštom dostavlja mentoru. Mentor popunjava ostatak obrasca FER-DR-03, digitalno ga potpisuje te elektroničkom poštom vraća doktorandu. Iznimno, ako mentor iz opravdanih razloga nije u mogućnosti koristiti digitalni potpis, svoju suglasnost sa sadržajem obrazaca treba izraziti putem elektroničke pošte. Ta poruka prilaže se obrascu.

  2. Obrazac FER-DR-03 može se dostaviti osobno ili putem elektroničke pošte (s priloženim suglasnostima, prema potrebi) na adresu referade za doktorski studij (doktorski.studij@fer.hr).

Daljnji koraci i održavanje javnog razgovora

Daljnji koraci (imenovanje povjerenstva, dogovor o terminu i oglašavanje javnog razgovora) provode se na uobičajeni način u skladu s pravilnicima o doktorskom studiju, a sam javni razgovor održava se pred imenovanim povjerenstvom, ostalim studentima i zainteresiranima, u prostorijama fakulteta. Iznimno, kada član povjerenstva (osim predsjednika Povjerenstva) zbog opravdanih razloga nije u mogućnosti nazočiti osobno, tom članu može se omogućiti sudjelovanje na daljinu. Ispit se u cijelosti online može održati samo iznimno i uz suglasnost voditelja studija.


Oblikovanje doktorske disertacije

Prema Pravilniku o doktorskim studijima na Sveučilištu u Zagrebu (dalje u tekstu: Pravilnik), moguća su dva oblika doktorskog rada (disertacije):

  • znanstvena monografija, i 
  • skandinavski oblik, tj. skup objavljenih znanstvenih radova popraćen kritičkim preglednim poglavljem.

O obliku u kojem će rad biti predan na ocjenu odlučuje student(ica), u dogovoru s mentor(ic)om. Ta odluka može se donijeti bilo kada tijekom doktorskog studija i ne treba je unaprijed iznositi, niti odobravati. Svi formalni postupci koji prate izradu doktorskog rada, od definiranja teme do obrane, isti su i neovisni su o obliku u kojem će rad biti predan na ocjenu.

Uvjeti za oblikovanje rada prema skandinavskom modelu propisani su Pravilnikom o doktorskim studijima na Sveučilištu u Zagrebu (čl. 14).

Na radove koji čine skup od najmanje tri rada objedinjena u disertaciji oblikovanoj prema skandinavskom modelu (u skladu s gore navedenim Pravilnikom) primjenjuju se isti kriteriji kao za najmanje jedan rad objavljen u časopisu u skladu s Pravilnikom o doktorskom studiju na Fakultetu elektrotehnike i računarstva, čl. 14, st. (2), tj. da časopis treba biti indeksiran u CC, SCI ili SCI-Expanded. Za dodatne radove (povrh minimalna tri) uključene u kolekciju, nema uvjeta na indeksiranost.


Česta pitanja

Povratak na popis pitanja

Javni razgovor

Kako prijaviti javni razgovor?

Doktorand može pokrenuti službeni postupak odobravanja teme i imenovanja mentora doktorskoga rada, poznat i kao „javni razgovor“ o očekivanom znanstvenom doprinosu doktorske disertacije, nakon što je položio sve ispite. Sve o tijeku tog postupka možete pročitati ovdje.

Postupak prijave javnog razgovora provodi se kako slijedi:

  1. Doktorand putem on-line baze doktoranada (OBAD) popunjava propisani obrazac DR.SC.-01 – prijava teme doktorskog rada (generira se iz sustava OBAD), koji propisuje Sveučilite u Zagrebu. Za pristup OBAD-u koristi se elektronički identitet AAI@EduHr. Preporučuje se testnu inačicu ispunjenog obrasca poslati referadi za doktorski studij (doktorski.studij@fer.hr) radi provjere prije konačnog zaključavanja obrasca.
  2. Ako doktorand predlaže izradu doktorske disertacije na engleskom jeziku, dužan je popuniti i englesku inačicu obrasca DR.-SC-01 (engleska inačica ne može se ispuniti kroz OBAD).
  3. Nakon zaključavanja u sustavu OBAD, obrazac DR.SC.-01 (hrvatska inačica) postaje dostupan u PDF obliku. Ako raspolaže digitalnim potpisom, doktorand može digitalno potpisati obrazac; u suprotnome, obrazac se za sada(*) može predati nepotpisan.
  4. Dodatno, doktorand preuzima obrazac FER-DR-03 Prijava teme doktorskog rada - dopunski obrazac iz repozitorija na web stranicama doktorskog studija (Doktorski studij/Dokumenti i obrasci, mapa Obrasci) i unosi svoje ime na odgovarajućem mjestu.
  5. Doktorand potom elektroničkom poštom mentoru dostavlja obrazac DR.SC.-01 (hrvatska i, po potrebi, engleska inačica) i obrazac FER-DR-03.
  6. Mentor popunjava ostatak obrasca FER-DR-03, digitalno potpisuje taj obrazac, kao i obrazac DR.SC.-01 te ih elektroničkom poštom vraća doktorandu. Iznimno, ako mentor iz opravdanih razloga nije u mogućnosti koristiti digitalni potpis, svoju suglasnost sa sadržajem obrazaca treba izraziti putem elektroničke pošte. Ta poruka prilaže se obrascu.
  7. Doktorand putem elektroničke pošte dostavlja popunjene i digitalno potpisane obrasce iz prethodnog koraka (s priloženim suglasnostima, prema potrebi) na adresu referade za doktorski studij (doktorski.studij@fer.hr).

*Ako je u Studentsku službu predan nepotpisani obrazac DR.SC.-01, postupak će se moći pokrenuti, ali će naknadno trebati dostaviti i potpisane obrasce kada to epidemiološka situacija bude dopuštala (ili ih poslati poštom).

Natrag na vrh

Koji je rok za predaju prijave za javni razgovor?

Rok prijave za javni razgovor je pet (5) radnih dana prije sjednice Odbora za doktorske studije. Datumi redovitih sjednica Odbora za doktorske studije objavljeni su u kalendaru sjednica radnih tijela fakulteta.

Natrag na vrh

Kada je za istraživanje nužno ishoditi odobrenje Etičkog povjerenstva?

Odobrenje Etičkog povjerenstva nužno je ako se istraživanje provodi na ili s ljudima ili životinjama. U vezi s tim, razlikujemo dvije situacije:

  • i) ako se doktorsko istraživanje provodi u okviru projekta koji (kao cjelina) ima odobrenje Etičkog povjerenstva, onda odobrenje na razini projekta "pokriva" i doktorsko istraživanje - u tom slučaju, dovoljno je priložiti postojeće odobrenje Etičkog povjerenstva uz obrazac za pokretanje postupka ocjene teme (DR.SC.-01);
  • ii) u svim ostalim slučajevima, doktorand i mentor trebaju samostalno ishoditi mišljenje Etičkog povjerenstva (v. Smjernice za pribavljanje mišljenja Etičkog povjerenstva FER-a vezano uz provođenje istraživanja). To mišljenje prilaže se uz, i referencira u izvješću s javnog razgovora (DR.SC.-02; navodi se sjednica Etičkog povjerenstva na kojoj je odobren prijedlog istraživanja), te čini dio dokumentacije koja se dostavlja Vijeću tehničkog područja u postupku odobravanja teme.

Natrag na vrh

Kako teče postupak za "javni razgovor"?

Doktorand može pokrenuti službeni postupak odobravanja teme i imenovanja mentora doktorskoga rada, poznat i kao „javni razgovor“ o očekivanom znanstvenom doprinosu doktorske disertacije, nakon što je položio sve ispite. Sve o tijeku tog postupka možete pročitati ovdje.

Natrag na vrh

Definira li se na javnom razgovoru oblik disertacije (monografija ili tzv. "skandinavski")?

Kratki odgovor: Ne.

Dulji odgovor:

Oblik disertacije ostaje otvoren do trenutka predaje disertacije na ocjenu. Prema Pravilniku o doktorskim studijima na Sveučilištu u Zagrebu (dalje u tekstu: Pravilnik), moguća su dva oblika doktorskog rada (disertacije):

  • znanstvena monografija, i 
  • skandinavski oblik, tj. skup objavljenih znanstvenih radova popraćen kritičkim preglednim poglavljem.

O obliku u kojem će rad biti predan na ocjenu odlučuje student(ica), u dogovoru s mentor(ic)om. Ta odluka može se donijeti bilo kada tijekom doktorskog studija i ne treba je unaprijed iznositi, niti odobravati. Svi formalni postupci koji prate izradu doktorskog rada, od definiranja teme do obrane, isti su i neovisni su o obliku u kojem će rad biti predan na ocjenu.

Uvjeti za oblikovanje rada prema skandinavskom modelu propisani su Pravilnikom (čl. 14).

Natrag na vrh

Što je ispravno - znanstveni doprinos (jednina) ili znanstveni doprinosi (množina) doktorskog rada?

Ukratko: jedna disertacija - jedan "izvorni znanstveni doprinos"!

Opširnije: pojam "izvorni znanstveni doprinos" odnosi se na ono po čemu je konkretna disertacija doprinijela znanosti (a NE ono čime je kandidat doprinio disertaciji). Znanstveni doprinos se obično, prilikom definiranja na javnom razgovoru, nešto detaljnije raspisuje u nekoliko točaka (ne moraju uvijek biti tri!), koje obično nazivamo elementima, komponentama ili aspektima znanstvenog doprinosa.

Ilustriranu pričicu o tome što je znanstveni doprinos pogledajte na: "The illustrated guide to a Ph.D." by Matt Might

Natrag na vrh

Koje su najčešće pogreške pri popunjavanju obrasca DR.SC.-01 u sustavu OBAD - i kako ih izbjeći?

UPUTE ZA POPUNJAVANJE OBAD-a – najčešće greške

TITULA DOKTORANDA

  • Titula magistra inženjera glasi mag. ing. (stečena završetkom diplomskog studija na FER-u) piše se iza imena i prezimena
  • Ako ste završili diplomski studij za magistra inženjera trebate pisati
    IME I PREZIME, mag. ing. _________(upisati čega)
  • Titula magistra znanosti glasi mr. sc. i piše se ispred imena i prezimena - NE birajte tu opciju, osim ako ste zaista ranije (prije 2011. godine) završili znanstveni magistarski studij - u tom slučaju, titula treba biti mr. sc. IME I PREZIME, dipl. ing.

MATIČNI BROJ DOKTORANDA

  • Ne pisati JMBAG već broj iz ugovora koji počinje sa E ili R npr. (E12/2017, R-3/2022z)

POPIS RADOVA

  • Na naslovnici OBAD-a nalaze se upute kako povezati radove iz CROSBI-ja

NASLOV PREDLOŽENE TEME

  • Popunjava se na naslovnici gdje su osobni podaci

PODRUČJE, POLJE, GRANA

  • Za granu birati prazno polje u padajućem izborniku (na doktorskom studiju FER-a ne postoje grane)

MENTOR

  • Ako titula mentora nije ispravna kad ga povlačite iz OBADa javiti odmah na doktorski.studij@fer.hr te kad ispravimo ponovno izabrati mentora s točnim podacima

CILJ I HIPOTEZE

  • Cilj je jedan, a hipoteza je više. Jasno razdvojite cilj od hipoteza.

POPIS CITIRANE LITERATURE

  • Treba biti ujednačen sa navedenim godinama (minimalno 2/3 treba biti novijeg datuma – unutar zadnjih 5 godina).

PROCJENA UKUPNIH TROŠKOVA

  • Ovo polje ne smije ostati prazno, najmanji iznos koji se ovdje upisuje je (60.000 kuna) 7963,38 EUR što odgovara trošku doktorskog studija, a mogu se uračunati i ostali troškovi (oprema, literatura, sudjelovanje na konferenciji  objava u časopisima s otvorenim pristupom). Pitanje se ne odnosi na to tko plaća troškove, već samo na njihov okvirni iznos.

NAVOĐENJE PROJEKATA

  • Upisati točan naziv projekta iz kojeg ste financirani
  • Upisati titulu te ime i prezime nositelja projekta – obavezan potpis te osobe na obrascu

SAMOSTALNO FINANCIRANJE

  • Ako ste naveli projekt ili projekte u polje "samostalno financiranje" treba upisati NE
  • Ako studij plaćate sami, ili plaća firma, ili odrađujete kroz nastavu bez povezivanja s projektom upisati DA

TEMA NA ENGLESKOM JEZIKU - VAŽNO!!

SLANJE OBRAZACA

  • Obrasci se šalju nepotpisani na mail doktorski.studij@fer.hr i to u formi PDFa iz OBAD-a, a ako je tema na engleskom onda dodatno i MS Word obrazac na engleskom jeziku.

POTPISIVANJE

  • Mailom se šalju nepotpisani obrasci, a vlastoručno potpisani originali se donose u StuSlu.
  • NIJE DOVOLJNO poslati obrazac sa skeniranim vlastoručnim potpisima jer se takvi potpisi na Sveučilište u Zagrebu ne priznaju.
  • Ako kandidat i mentor imaju digitalne potpise mogu digitalno potpisati obrasce i poslati na mail, te u tom slučaju ne treba dodatno donositi originale.

Natrag na vrh

Je li moguće promijeniti naslov disertacije nakon održanog javnog razgovora?

DA. Doktorand ima pravo promijeniti mentora ili temu, uz pisani zahtjev na obrascu Sveučilišta u Zagrebu (DR.SC.-06  Zahtjev za promjenu teme i/ili mentora). Odluku o izmjeni donosi Fakultetsko vijeće. U slučaju promjene teme potrebno je ponovno provesti postupak odobravanja teme (javni razgovor).

Natrag na vrh

Povratak na popis pitanja