Elektronika se bavi elektroničkim elementima i sklopovima, temeljnim komponentama u uređajima koji se primjenjuju u svim područjima ljudske djelatnosti, čime zauzima posebno mjesto u suvremenom društvu. Studijski profil elektronike omogućuje studentima stjecanje teorijskih i praktičnih znanja potrebnih za analizu, modeliranje, simuliranje, projektiranje i realizaciju sklopova i sustava. Temeljna znanja stječu se u području mikro- i nanoelektronike, visokofrekvencijske i mikrovalne elektronike, optoelektronike, ultrazvuka, energetske elektronike, audioelektronike, elektroakustike, prostorne akustike, biomedicinske elektronike, elektroničkih mjerenja i ispitivanja, te drugih područja elektronike. Svaki razvoj, proizvodnja i održavanje složenih sustava polju elektrotehnike i informacijske tehnologije podrazumijeva timski rad u kojem su neophodni stručnjaci s ekspertnim znanjem elektronike na razini komponente sustava. Potrebe za stručnjacima ovog profila su u elektrotehničkoj, elektroničkoj, komunikacijskoj, strojarskoj, petrokemijskoj, prehrambenoj industriji, u javnim poduzećima i službama, malim i srednjim poduzećima, te zastupništvima stranih tvrtki.
Predmeti razlike
Studenti koji nisu završili preddiplomski studij Elektrotehnike i informacijske tehnologije na FER-u trebaju položiti sljedeće predmete:
- studenti koji su stekli akademski naziv sveučilišni prvostupnik (baccalaureus) inženjer računarstva na FER-u trebaju upisati:
- Elektronika 2 (4 ECTS)
- studenti koji su stekli akademski naziv sveučilišnog prvostupnika na drugom odgovarajućem preddiplomskom studiju upisuju dodatne predmete ovisno o razlici nastavnog programa koji su završili i nastavnog programa preddiplomskog studijskog programa Elektrotehnike i informacijske tehnologije na FER-u. Dodatne predmete odredit će individualno za svakog pristupnika Odbor za diplomski rad profila.