FER sudjeluje u novom projektu European Network for Gender Balance in Informatics Okvira COST. Projekt će trajati četiri godine, a Republiku Hrvatsku u Upravljačkom odboru predstavljaju dr. sc. Brigita Miloš (UNIRI-FF) i doc. dr. sc. Anamari Nakić (FER) te zamjenici doc. dr. sc. Matija Bašić (PMF), izv. prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep (FOI) i prof. dr. sc. Maja Matijašević (FER). U nastavku pročitajte sažetak projekta.

Žene su podzastupljene u informatici (računalnoj znanosti, računalno inženjerstvo, računarstvo, IKT) na svim razinama, od preddiplomskog i diplomskog studija do sudjelovanja i upravljanja u akademiji i industriji. Povećanje zastupljenosti žena u ovom području veliki je izazov za sveučilišne radnike, kreatore politika i društvo u cjelini. Iako je problem očit, napredak je spor, usprkos svim ulaganjima i impulsima za promjenu koje se događaju u Europi. Glavni cilj ove akcije COST je poboljšati ravnotežu spolova u informatici stvaranjem i jačanjem istinski multikulturalne europske mreže akademika koji rade na rješavanju ovog problema u svojim zemljama, institucijama i istraživačkim zajednicama. Gradit ćemo na njihovom znanju, iskustvima, borbama, uspjesima i neuspjesima, učeći i dijeleći što je uspjelo i kako se to može prenijeti na druge institucije i zemlje. Između ostalih ishoda, akcija će akademskoj zajednici, kreatorima politika, industriji i drugim dionicima pružiti preporuke i smjernice za rješavanje sljedećih ključnih izazova: (i) kako povećati broj djevojaka koje odabiru informatiku kao svoje visokoškolski studij i profesiju; (ii) kako zadržati studentice i osigurati da završe studij i započnu uspješnu karijeru u tom području; (iii) kako ohrabriti doktorandice i postdoktorandice da ostanu u akademiji; (iv) kako podržati i nadahnuti mlade žene u njihovoj karijeri i pomoći im da prevladaju glavne prepreke koje ženama onemogućavaju da dobiju više položaje.

Autor: Anamari Nakić