Obavijesti

Termin predavanja i vježbi

Predavanja i vježbe iz vještine Programski jezik Go održavat će se srijedom od 18 do 20 sati u učionici A302, počevši od srijede, 13. 3. 2024. godine.

Zbog relativno velikog broja zainteresiranih studenata, kao i mnoštva pitanja o načinu organizacije i ocjenjivanja vještine, pozivaju se svi zainteresirani da dođu na uvodno predavanje, u srijedu, 13. 3. gdje će moći saznati sve što ih zanima te nakon toga odlučiti žele li upisati (ili ispisati) ovu vještinu. 

Autor: Tomislav Jagušt

Bruno Banelli je nakon završenog studija na PMF-u neko vrijeme radio kao asistent na PMF-PHY (na kolegiju "Građa računala"), a od 2012 je zaposlen u vlastitoj tvrtci i profesionalno razvija aplikacije primarno vezane za C (WinAPI i GTK) i x86/x64 assembly. S Go jezikom prvi put se susreo 2014. godine na projektu za najveću hrvatsku novinsku izdavačku kuću gdje razvija aplikaciju za predikciju i optimizaciju tiražiranja. Od 2018. prelazi u potpunosti na Go programski jezik kao primarni alat za razvoj aplikacija. Autor je poznatog PCI-Z (https://www.pci-z.com) sistemskog alata i dugogodišnji suradnik-recenzent portala PcEkspert i Buga. 

 

Matej Baćo je developer s preko 10 godina iskustva od čega 5 u Go programskom jeziku. Nakon završenog Tehničkog veleučilišta u Zagrebu radi na web projektima svih veličina te se 2015 godine upoznao s Go jezikom. Prvi pravi Go projekt bio je servis za upravljanje velikom storage platformom s minimalnom instalacijom 2 PT. Nakon toga s kolegama razvija IoT platformu medicinskih uređaja koja pruža daljinsko nadgledanje pacijenta bilo gdje u svijetu te podatke mjerenja isporučuje u bilo koji bolnički sustav u ispod 2 minute od trenutka očitanja. Trenutno radi na razvoju cloud platforme koja omogućava među bankarsko plaćanje kao servis.

 

Zlatko Bratković je završio FER i od tad do danas je skupio preko 10 godina iskustva s raznim tehnologijama i poslovnim procesima. Trenutno radi primarno kao Go Developer na Open Source alatima. Osim Go-a ima interes za Python, PHP, VueJS i C#. Dobitnik je nagrade "Najbolji studentski računalni program FER-a" 2009/2010, jedan od autora članka "University Course Timetabling with Genetic Algorithm: A Laboratory Excercises Case Study" EvoCOP 2009: 240-251. U slobodno vrijeme voli Fotografiju, Astronomiju i F1.

Autor: Tomislav Jagušt
Vještina Programski jezik Go

Od ljetnog semestra akademske godine 2019./2020. na FER-u će se izvoditi vještina Programski jezik Go.

U sklopu ove vještine polaznici će naučiti osnovne i neke naprednije koncepte programskog jezika Go, naučiti razvijati aplikacije u programskom jeziku Go te koristiti pomoćne programe i alate koji tvore Golang ekosustav. Nakon završetka vještine studenti će biti u stanju koristiti osnovne i složene koncepte programskog jezika Go, koristiti razvojno okruženje Visual Studio Code, kreirati multiplatformske aplikacije u programskom jeziku Go, koristiti osnovne pakete programskog jezika Go te dodatne odabrane pakete trećih strana, koristiti mrežnu komunikaciju, funkcije na razini operacijskog sustava (datoteke) te baze podataka, kao i upravljati procesima isporuke i integracije aplikativnih rješenja pisanih u programskom jeziku Go.

Predavanja i vježbe u sklopu vještine bit će organizirane u dogovoru s polaznicima (i ovisiti o broju polaznika), a održavat će ih skupina predavača s bogatim praktičnim iskustvom svakodnevnog rada u Golangu.

Programski jezik Go je brz, "statically typed", kompajlirani open-source programski jezik opće namjene. Razvijen je u Google-u kao programski jezik pogodan za izradu mrežnih aplikacija i distribuiranih sustava. Iako je jedan od najmlađih (star je točno 10 godina), Go je ujedno i jedan od najbrže rastućih (i najbolje plaćenih :) ) programskih jezika u svijetu, a 2019. godine je prema HackerRank-u bio prvi na listi programskih jezika koje postojeći developeri žele naučiti. Osim Google-a, programski jezik Go koriste i mnoge druge velike i poznate kompanije, kao npr. CloudFlare, Alibaba, Dropbox, Heroku, Netflix, HAProxy Technologies, SoundCloud, Uber, IBM, eBay, Amazon...

Za upis vještine i/ili dodatne informacije o predmetu pošaljite e-mail na tomislav.jagust@fer.hr.

Autor: Tomislav Jagušt