Obavijesti

Pokazni međuispit je postavljen na FEPA poslužitelj. Pokazni međuispit možete rješavati u periodu do srijede 1.5. do 20.00 sati. Upute za pisanje ispita na računalima su snimljene na ovoj snimci (nije mijenjana od prošle godine). Na isti način će se rješavati svi ispiti na računalima. Novu verziju aplikacije FEPA Client možete skinuti ovdje.

Ako naiđete na neke probleme molimo Vas da nam to javite što prije mailom na mario.kusek@fer.hr kako bismo sve probleme riješili prije pisanja ispita.

VAŽNO: 

  • Jednom kada odaberete direktorij u kojem će se skinuti zadaci ne možete više mijenjati taj direktorij. Nemojte nikako brisati njegov sadržaj. Ako to ipak napravite na ovom probnom međuispitu Vam možemo obrisati rješavanje pa možete krenuti od početka.
  • U ovoj verziji aplikacije imate i završavanje ispita. Ako završite ispit onda ne možete više slati zadatke na poslužitelj (to nije u snimki) i ako restartate klijent nećete imati probni ispit za rješavanje.
  • Svakako pošaljete barem jedan zadatak na poslužitelj (kliknuti na submit na zadatku koji ste rješavali). Na pravim ispitima ako to ne napravite  za neki zadatak on Vam taj zadatak neće biti ocijenjen.

Svi trebaju probati riješavati pokazni međuispit i poslati bilo kakvo rješenje (submit) na barem jednom zadatku. Svakako probajte rješavati sa službene mreže za pisanje ispita (ista kao i za laboratorijske vježbe). U pokaznom međuispitu se nalazi međuispit iz 2023. godine. 

Dokument s tipičnim pogreškama kod pisanja ispita na računalima i novim funkcionalnostima se nalazi ovdje. Kako će se nalaziti novi problemi tako ćemo ažurirati taj dokument. Isto vrijedi i za aplikaciju FEPA klijent.

Autor: Mario Kušek

Molimo sve studente kojima je potrebno osigurati računalo za pisanje  ispita neka ispune obrazac na sljedećoj poveznici: https://forms.office.com/e/SM52zsdP3E

Na računalima se nalazi operacijski sustav Windows te je instalirana Java 21 i razvojno okruženje Eclipse i NetBeans.

Rok za ispunjavanje obrasca je PONEDJELJAK, 29.4.2024. do 10:00.

Autor: Dora Kreković

Zbog tehničkih poteškoća u sustavu Edgar tijekom održavanja 2.laboratorijske vježbe, studentima iz grupa L-B-05 i L-B-07 bit će omogućeno ponovno pisanje vježbe.

Programski zadaci i blicevi su predani onima koji nisu bili u mogućnosti to sami obaviti, a rezultati su sada vidljivi u sustavu Edgar.

Ako smatrate da ste oštećeni zbog greške u sustavu, ponovno pisanje vježbe će se održati sutra, četvrtak 18.4. od 15:00 do 17:00, u prostoriji A210.

Studentima iz grupe L-B-05 bit će omogućeno ponovno pisanje blica, dok studenti iz grupe L-B-07 mogu ponovno pristupiti i blicu i programskim zadacima.

Molimo sve zainteresirane studente da se prijave putem sljedeće poveznice do sutra, 18.4.2024. do 9:30: Poveznica za prijavu.

 

Autor: Dora Kreković

Druga samostalna vježba dostupna je u sustavu Edgar. Za vježbu nije potrebna lozinka, već će se pojaviti u popisu dostupnih testova na početnoj stranici u Edgaru nakon prijave.

Vježba se sastoji od 3 odabrana zadatka iz prethodnih godina i bit će aktivna 5 dana nakon pokretanja. Bodovi ostvareni na ovoj vježbi neće se uračunati u ukupne bodove, već služe samo kao primjer bodovanja u "stvarnim" laboratorijskim vježbama.

Autor: Dora Kreković

2. laboratorijska vježba održat će se 15.4. - 19.4. Vježba se rješava putem sustava Edgar. Dozvoljeno je korištenje vlastitih osobnih računala te računala koja se nalaze u učionicama.

Vaš termin za 2. laboratorijsku vježbu je onaj koji vam je dodijeljen na FERwebu.
Od 8.4. u 10:30h do 12.4. u 21:00h bit će otvorena burza grupa pa ako vam sustav dopusti (nema kolizija i termin nije popunjen) moći ćete ostvariti prijelaz u drugi termin.

Laboratorijska vježba se sastoji od 2 dijela:
Kratka provjera znanja (blic)

  • 5 pitanja – uk. 2 boda 
  • nema povratka na prethodno pitanje
  • rješavati u full screen-u.

Programski zadaci (2)

Gradivo koje ulazi u 2. laboratorijsku vježbu je objektno orijentirano programiranje (nasljeđivanje, polimorfizam, apstraktne klase, sučelja, ...) do iznimki (iznimke ne ulaze).

Kao priprema na raspolaganju su vam Zadaci za vježbu te Pripreme iz prethodnih akademskih godina.

Napomena: Za pitanja vezana uz zadatke obratite se demonstratoru – korištenje ticketing sustava nije dozvoljeno!

Autor: Dora Kreković
Generiranje UML dijagrama iz...

U okviru 3. teme predavanja su pokazani UML-ovi dijagrami klasa. Te dijagrame možete stvoriti u okolini NetBeans korištenjem plugina PlantUMLGenerator. Nakon što je plugin instaliran, potrebno je odabrati jednu ili više klasa u stablu Projects pa desnim klikom na njih odabrati Generate PlantUML kao što je prikazano na slici u opširnijem sadržaju obavijesti. Generirani dijagram će se nalaziti u direktoriju projekta pod nazivom class_diagram.puml.

S web-stranice predmeta dohvatite plugin PlantUMLGenerator-1.5.nbm (u mapi Ostalo) i pohranite ju kod sebe na disk. U izborniku razvojne okoline NetBeans kliknite na Tools -> Plugins. Odaberite tab (karticu) Downloaded. Kliknite na gumb Add Plugins... pa u prozoru pronađite direktorij u kojeg ste pohranili plugin te ga odaberite i kliknite na gumb OK. U listi će se pojaviti plugin PlantUML Generator. Nakon toga kliknite na gumb Install pa u novootvorenom prozoru kliknite na gumb Next, stavite kvačicu da prihvaćate licencu te kliknite gumb Install. U dodatnom prozoru klikom na gumb Continue prihvatite certifikat. Na kraju kliknite na gumb Finish. Ovime je završena instalacija plugina PlantUML Generator.

Dodatno, potrebno je instalirati plugin PlantUML koji služi za crtanje UML-ovih dijagrama na osnovu PlantUML koda. U izborniku razvojne okoline NetBeans kliknite na Tools -> Plugins. Odaberite tab (karticu) Available Plugins. Kliknite u polje Search: te upišite plantuml. U listi će se pojaviti plugin PlantUML pa ga odaberite stavljanjem kvačice lijevo pored imena. Nakon toga kliknite na gumb Install pa u novootvorenom prozoru kliknite na gumb Next, stavite kvačicu da prihvaćate licencu te kliknite gumb Install. U dodatnom prozoru klikom na gumb Continue prihvatite certifikatOvime je završena instalacija plugina PlantUML.

Autor: Krešimir Pripužić