Obavijesti

Prof. dr. sc. Vedran Bilas reizabran...

Fakultetsko vijeće FER-a, 13. ožujka 2024. godine na redovnoj je sjednici tajnim glasanjem s podrškom od 71% pružilo povjerenje dosadašnjem dekanu prof. dr. sc. Vedranu Bilasu za obnašanje dužnosti u sljedećem mandatnom razdoblju od tri akademske godine (2024./2025., 2025./2026. i 2026./2027.).

Autor: Ira Vince

Zaklada FER Alumni poziva članove Alumni zajednice i sve ostale neka se uključe i pomognu FER studentima na njihovom putu prema izvrsnosti.  

Više od 25.000 studenata FER-a koračalo je hodnicima fakulteta, sjedilo za istim klupama, učilo od istih profesora, ali svaki student, danas FER alumni imao je svoj put i svoju priču. Samo je krov uvijek svima bio zajednički.  

Naši studenti dolaze iz svih krajeva Hrvatske, iz različitih obitelji, različitih financijskih mogućnosti i društvenih okolnosti. Svi oni na FER dolaze puni elana, želje i sposobnostima za postizanje – izvrsnosti! 

Autor: Ira Vince
O tome kako ekipa znanstvenika s FER...

Ekipa znanstvenika s FER-ovog Zavoda za komunikacijske i svemirske tehnologije predvođena prof. Dubravkom Babićem, uspješno je završila prvi hrvatski projekt financiran od Europske svemirske agencije (ESA) pod nazivom Modul za karakterizaciju svjetlosnog onečišćenja (Light-Pollution Characterization Module), koji će omogućiti bolje razumjevanje i jednostavnije praćenje svjetlosnog onečišćenja sa satelita, iz niske zemljine orbite.

Autor: Ira Vince

Prvo službeno ime FER-ovog Hrvatskog akademskog spelling checkera bilo je Hascheck, a zvali smo ga svakojako, najčešće Hašek. Prvih devet godina Hascheck je bio dostupan kao usluga elektroničke pošte, a onda se 2003. godine preselio na web, proširio izvan akademske zajednice i izvan Hrvatske a sada se nalazi na adresi ispravi.me. U prvih 30 godina, Hascheck je postao neizostavan alat za pouzdanu provjeru pravopisa na hrvatskom jeziku.

Autor: Ira Vince
FER alumni od sada mogu koristiti...

Svi FER alumni, svi bivši studenti koji su diplomirali na FER-u te ETF-u Sveučilišta u Zagrebu od sada mogu ostvariti pravo na korištenje vlastite mail adrese s domenom @alumni.fer.hr.

Autor: Ira Vince
Posjet Nj.E. Jessice Blitt, kanadske...

Veleposlanica Kanade u Hrvatskoj, Jessica Blitt 21. ožujka 2024. godine posjetila je FER na temu suradnje kanadskih i hrvatskih institucija na programima Erasmus + i Obzor Europa.

Posebice se spomenula suradnja na zajedničkoj organizaciji događaja koja uključuje Alumni zajednicu FER-a te popularizaciji STEM-a.

Autor: Ana Fadljević
Poziv na Proljetni BIND!

Pozivamo sve osnovnoškolce i njihove roditelje na treće izdanje Proljetnog BIND-a pod nazivom "Budi inženjer/ka na dan" - skup besplatnih radionica koje će se održati na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu. Ove radionice su namijenjene osnovnoškolskoj djeci od 2. do 8. razreda te im pružaju priliku istraživanja različitih područja znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike (STEM) kroz raznovrsne aktivnosti.

Autor: Milena Jenić
FER su posjetili studenti Studija...

15. ožujka 2024. godine FER su u pratnji Tomislava Rupića posjetili studenti Studija energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora iz Šibenika. Osamnaestero mladih kolega upoznali su se s Fakultetom i posjetili nekoliko laboratorija.

Autor: Ira Vince

Odabir smjera studija na kraju prve godine veliki je korak u daljnjem razvoju karijere stoga je važno dobro promisliti o mogućnostima koje studij i područja u industriji nude. Studij Elektrotehnike i informacijske tehnologije nudi vrlo široko područje u kojem se kasnije možeš usko specijalizirati za granu koja te zanima.

Ako se i u tvojoj glavi vrte pitanja poput “Što mogu raditi nakon studija Elektrotehnike i informacijske tehnologije?” te “Kakvo je stanje u industriji?“ pozivamo te da se pridružiš panel raspravi u kojoj će sudjelovati stručnjaci iz industrije, ujedno i alumni FER-a koji ti mogu pomoći dati uvid u navedeno područje. Saznaj zašto su oni odabrali područje elektrotehnike, odnosno informacijske tehnologije, što su naučili tijekom studija i što sve inženjer nakon diplome može raditi.

Panel raspravu će moderirati Josip Ćesić (Gideon, član Alumni odbora FER-a), a u raspravi će sudjelovati Damjan Miklić (Romb Technologies), Ivan Uremović (Hrvatski Telekom), Magdalena Jurčević (Rimac Technology), Renata Rubeša (HOPS, članica Alumni odbora FER-a), Tomislav Župan (KONČAR – Institut za elektrotehniku).

Pridruži nam se u srijedu, 27. ožujka 2024. godine u 13:00 sati u dvorani D1 i saznaj kako je izgledao karijerni put naših panelista. Nakon panel rasprave uslijedit će kratko druženje s panelistima uz sitne zalogaje.

Iskaži svoj interes za sudjelovanje na događaju putem poveznice, a u obrascu možeš postaviti i pitanje za paneliste.

U nastavku obavijesti pročitaj kratke biografije moderatora i panelista.

Autor: Lucija Ropret Čorak
Osnovano Znanstveno vijeće za...

U utorak, 19. ožujka 2024. u dvorani Knjižnice HAZU održana je osnivačka skupština Znanstvenog vijeća za medicinu i tehniku Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Ovo 19. Akademijino znanstveno vijeće osnovano je u travnju 2023. odlukom Skupštine HAZU, a primarno će se baviti ključnim znanstvenim, razvojnim i obrazovnim temama medicine i tehnike. To je prvo znanstveno vijeće HAZU čiji rad zajednički koordiniraju dva Akademijina razreda – Razred za medicinske znanosti i Razred za tehničke znanosti.

Znanstveno vijeće ima 60 članova, a među njima je deset profesora i docenata FER-a: prof. dr. sc. Vedran Bilas, doc. dr. sc. Jelena Božek, prof. dr. sc. Mario Cifrek, izv. prof. dr. sc. Alan Jović, prof. dr. sc. Igor Lacković, akademik prof. dr. sc. Sven Lončarić, izv. prof. dr. sc. Željka Lučev Vasić, prof. dr. sc. Ratko Magjarević, izv. prof. dr. sc. Tomislav Petković i prof. dr. sc. Marko Subašić.

Članovi Izvršnog odbora Znanstvenog vijeća za medicinu i tehniku su akademik prof. dr. sc. Sven Lončarić i prof. dr. sc Ratko Magjarević.

Autor: Sven Lončarić

Srce u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu 16., 18. i 19. travnja 2024. organizira konferenciju Dani e-infrastruktre Srce DEI 2024. Konferencija će se održavati na dvije lokacije: u zgradi Srca  na adresi Josipa Marohnića 5 i u zgradi Sveučilišta u Zagrebu, Radoslava Cimermana 88. Kao pokrovitelji ovogodišnje izdanje konferencije podržavaju Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Rektorski zbor Republike Hrvatske te Grad Zagreb.

Program konferencije sadrži više od četrdeset izlaganja, rasprava i panela podijeljenih u šest tematskih blokova, više od dvadeset radionica, više od trideset poster-prezentacija i dva pozvana predavanja. 

Prijave su otvorene do 9. travnja 2024. a pravo sudjelovanja u događajima u okviru programa konferencije ostvaruje se ispunjavanjem prijavnog obrasca i uplatom iznosa kotizacije ovisno o kategoriji kojoj sudionik pripada.

Autor: Ira Vince
“Divno je vidjeti da ono što činiš...

Zagrebački klub livanjskih studenata (ZKLS) po drugi je put zaredom organizirao projekt Imašpetlju(), s ciljem pripreme zainteresiranih srednjoškolca za ono što ih čeka na tehničkim fakultetima. Naime, sami pokretači projekta do početka studija sami nisu napisali niti jednu jedinu liniju koda i tako su na vlastitoj koži osjetili manjak praktične nastave u srednjim školama. Imajući to na umu odlučili su svoja, na fakultetu stečena znanja prenijeti na iduće generacije livanjskih maturanata.

Ove su se godine predavanja i radionice imašPetlju() održale u Livnu od 26. veljače do 2. ožujka 2024., a u radu je sudjelovalo dvadesetero učenika trećih i četvrtih razreda, koji su se tako upoznali s osnovama programiranja u C-u i radom s Arduino pločicom.

Među organizatorima i predavačima bili su studenti FER-a: Iva Ištuk, Josip Mihaljević (1. godina diplomskog studija), Josipa Mihaljević, Petra KrešoJosip Mihaljević (3. godina prijediplomskog studija), Anastazija Čelar, Natali Mišić te Krunoslav Matić sa TVZ-a, a u samim priprema sudjelovale su i studentice Petra Semren s Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Martina Periša s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Srednjoškolci su pokazali veliki interes za sadržaj i spremnost na suradnju, što je studentima organizatorima dalo dodatni vjetar u leđa za nastavak rada na projektu.

“Divno je vidjeti da ono što činiš stvarno ima utjecaja”, naglasili su studenti organizatori.

Autor: Ira Vince
Poziv na predavanje: Zdravstveni...

Odjel za menadžment u tehnologiji i inženjerstvu i Interesna skupina Žene u inženjerstvu Hrvatske sekcije IEEE pozivaju Vas na predavanje

"Zdravstveni rizici na radnom mjestu s računalom i prevencija"

koje će održati Karla Kraševac, dr. med., u utorak, 19. ožujka 2024. godine, s početkom u 18:15 sati u dvorani D2 Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, Unska 3.

Predavanje će se održati na hrvatskom jeziku, a predviđeno trajanje s raspravom je 60 minuta. Predavanje je otvoreno za sve zainteresirane, a posebno pozivamo studente.

Više informacija o predavačici pročitajte u opširnijem sadržaju obavijesti.

Autor: Marko Horvat
Posjet učenika i nastavnika Srednje...

U petak, 15. ožujka 2024. godine naš fakultet je posjetila grupa od 47 učenika 3. i 4. razreda Srednje škole Krapina, smjera Tehničar za računalstvo, u pratnji nastavnika Mladena Ptičara.

U druženju koje je potrajalo oko dva sata, učenici i nastavnici su se prvo ukratko upoznali s fakultetom i studijima na FER-u, nakon čega su posjetili dva fakultetska laboratorija - Smart Grid Laboratory (SGLab)Laboratorij za podvodne sustave i tehnologije (LABUST).

Kratko predstavljanje FER-a održao je doc. dr. sc. Tomislav Jagušt, SGLab i aktivnosti koje se provode u sklopu laboratorija predstavio je doc. dr. sc. Mateo Beus, dok je učenike i nastavnike u Labustu ugostio doc. dr. sc. Đula Nađ. U organizaciji posjeta sudjelovali su i Ema Smolić, mag. ing. te Bartol Boras, mag. ing.

Nekoliko fotografija s posjeta pogledajte u nastavku obavijesti.

Autor: Tomislav Jagušt

Može li se mjeriti depresija, pitanje je na koje pokušavaju odgovoriti istraživači s FER-a i Klinike za psihijatriju Vrapče. 

Korištenjem EEG snimki i strojnog učenja oni istražuju još uvijek nepoznate mehanizme nastanka depresije, s krajnjim ciljem izgradnje sustava potpore odlučivanju koji će medicinskoj struci pomoći u postavljanju dijagnoza, određivanju protokola liječenja, a sve sa svrhom pomoći pojedincu u ostvarenju bolje kvalitete života.

Istraživanje se provodi u sklopu projekta ALFABEATS, HRZZ. O svemu je više govorila Eda Jovičić, doktorandica FER-a na gostovanju u emisiji Novi dan na N1, 9. ožujka 2023. povodom događaja “Znanost u prolazu” koji se istog dana održao na Cvjetnom trgu u Zagrebu.

Nastup Ede Jovičić počinje na 3:35 snimke na poveznici.

Autor: Ira Vince

U okviru programa RADDAR, gdje se za učenike osnovnih škola organiziraju radionice iz matematike i programiranja, u subotu, 2. ožujka 2024. godine na FER-u je organizirana radionica o algoritamskom razmišljanju i kriptografiji. Ovisno o uzrastu, učenici su rješavali zadatke iz područja klasične kriptografije ili prepoznavanja i primjene osnovnih algoritama, od prikaza broja u binarnom brojevnom sustavu do primjene binarnog stabla u rješavanju svakodnevnih problema. U sklopu radionice organiziran je posjet Laboratoriju za analizu teksta i inženjerstvo znanja, gdje su im voditelj laboratorija prof. dr. sc. Jan Šnajder i suradnici Ana Barić i David Dukić održali predavanje o umjetnoj inteligenciji i velikim jezičnim modelima poput ChatGPT-ja te su im predstavili svoja istraživanja u području računalne obrade prirodnih jezika i njihovoj vezi s psihologijom kroz primjer računalnog programa koji procjenjuje stavove izrečene naslovima u medijima.

U organizaciji radionice sudjelovali su profesori informatike Zlatka Markučič, profesor izvrstan savjetnik i mr. sc. Ernest Wendling, profesor izvrstan savjetnik iz XV. gimnazije Zagreb, suradnici na programu David Glavaš i Petra Vidović, studenti-mentori Ema Nekić, Ana Vinković i Mia Bagarić te učenik XV. gimnazije Ivan Zelenika. Posjet i boravak na FER-u organizirao je prof. dr. sc. Dejan Škvorc.

Na radionici je sudjelovalo 59 učenika zagrebačkih osnovnih škola.

Autor: Dejan Škvorc