Opcije pristupačnosti Pristupačnost

Novosti i objave

19.05.2025

Biomedicinsko inženjerstvo: Primjene umjetne inteligencije u bioinformatici

Pozivamo sve zainteresirane, a naročito prijediplomske studente, na sljedeće predavanje u okviru seminara: “Biomedicinsko inženjerstvo: Istraživanja, inovacije, karijere” koje će vam otvoriti vrata u svijet vrhunske tehnologije, istraživanja i karijernih mogućnosti u ovom brzo rastućem interdisciplinarnom području.

O temi "Primjene umjetne inteligencije u bioinformatici" govorit će stručnjak u području bioinformatike, doc. dr. sc. Krešimir Križanović, s FER-a.

Predavanje će se održati u četvrtak, 22. svibnja od 10:15 do 11:00 sati u dvorani D2 na FER-u.

Svi zainteresirani su dobro došli!

O predavanju
Bioinformatika je područje koje spaja biologiju, računarstvo i statistiku i jedan od glavnih zadataka bioinformatike jest analiza velikih količina podataka dobivenih sekvenciranjem velikih bioloških molekula DNK i RNK. Neki od osnovnih problema koji se rješavaju jest sastavljanje novih genoma, prepoznavanje gena i kodirajućih regija u genomima, određivanje ekspresije gena i određivanje sastava metagenomskog uzorka. Problemi proizlaze iz činjenice da uređaji za sekvenciranje mogu pročitati samo manje dijelove genoma i da prilikom čitanja proizvode određenu količinu pogrešaka, te iz izrazito velike količine podataka i nepotpunosti referentnih baza podataka.

Iako su tijekom vremena razvijeni klasični algoritmi za rješavanje tih problema, s razvojem stojnog i dubokog učenja, te se metode sve više i više primjenjuju i u bioinformatici. Jedan od najpoznatijih primjera je AlphaFold, sustav temeljen na dubokom učenju koji je razvila tvrtka DeepMind. AlphaFold može s iznimnom točnošću predvidjeti strukturu proteina, što je desetljećima bio jedan od najtežih problema u biologiji.

Kratka biografija predavača
Krešimir Križanović je od 2015.g. član Laboratorija za bioinformatiku i računalnu biologiju, a od 2018. g. i docent na FER-u. U svom istraživanju bavi se algoritmima te primjenom strojnog i dubokog učenja u području bioinformatike, tj. u sastavljanju genoma, metagenomskoj analizi te detekciji gena. Svoja iskustva prenosi studentima na predmetima Bioinformatika 1 i Bioinformatika 2 te mentorstvom na brojnim diplomskim i završnim radovima.

Popis obavijesti