Opcije pristupačnosti Pristupačnost

Novosti i objave

09.04.2025

FERConnect: Hrvatska želi sudjelovati u oblikovanju europske budućnosti

Hrvatska treba postati zemlja s više tehnologije, a ova je međunarodna kriza prilika da to napravimo brže i intenzivnije nego što bismo inače – glavna je poruka FERConnecta, rasprave vodećih hrvatskih inženjera i ekonomista, koju su zajednički organizirali Alumni odbor Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) i alumni Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Ovo posebno, četvrto izdanje inicijative s ciljem okupljanja i povezivanja FER alumna, na panelu o utjecaju geopolitičkih promjena na tehnologiju ''Budućnost u previranju'', okupilo je preko 200 zainteresiranih.

Uvodno  izlaganje održao je predstojnik Ureda predsjednika Vlade RH Zvonimir Frka-Petešić, koji je naglasio napore Hrvatske u sudjelovanju i oblikovanju europskih regulativa.
"Europa se budi, prvi znakovi toga su konkretni, a obuhvaćaju Akt o umjetnoj inteligenciji, prvi zakon takve vrste na svijetu, Direktivu NIS2 – jedinstveni okvir za kibernetičku sigurnost Europske unije, plan za zatvaranje inovacijskog jaza i smanjenje strateških ovisnosti i druge važne dokumente. Hrvatska ne želi biti promatrač, već biti sudionik i suoblikovatelj ovakvih akata. Ona aktivno doprinosi implementaciji europskih digitalnih regulativa, koristi sredstva iz Nacionalnog plana i oporavka  za digitalizaciju zdravstva, obrazovanja, javne uprave, razvoju vlastitih kapaciteta od laboratorija za umjetnu inteligenciju do digitalne transformacije poduzeća i lokalne samouprave", poručio je Frka-Petešić.

Guverner HNB-a i predsjednik Alumni EFZG-a Boris Vujčić u kratkom je govoru na temu budućnosti novca istaknuo inicijativu centralnih banaka za uvođenje digitalnog eura, s obzirom na pad upotrebe gotovine i porast bezgotovinskih oblika plaćanja.
"Digitalni euro je centralno-bankarski digitalni novac koji postoji već jako dugo, a koji centralne banke žele uvesti zbog promjena načina plaćanja s kojima se danas susrećemo. Sama ideja digitalnog eura je postati prvo paneuropsko platno rješenje kojim će se moći služiti na svakom platnom mjestu, a koji će biti što sličniji sadašnjem novcu dostupnom potrošačima, a to je gotovina. Ideja je da radi bez interneta i podržavaju ga svi POS uređaji, no cijeli projekt je u pripremnoj fazi. To je tehnološki iskorak u valutama", rekao je Vujčić.

Predsjednik uprave Končara - Mjerni transformatori i udruge Hrvatski izvoznici Davor Baković dotaknuo se međunarodne trgovine i trenutačnog položaja Europe.
"Kad pogledate trendove, oni ukazuju na polarizaciju svjetske trgovine i na to da živimo u jednom spregnutom svijetu u kojem su vrlo evidentni trgovinski blokovi. Jedan blok, u pozadini koje su Sjedinjene američke države ili zapadni svijet, dok je drugi Kina. Novost za Europu je da ulazi u eru u kojoj Atlantik nije centar, što nije nužno ni loše. Stajanje po strani dat će joj vremena za restrukturiranje, ulaganje u energetiku i tehnologiju“, poručio je Baković.

Na panelu o temama koje izravno utječu na 450 milijuna građana EU sudjelovali  su i istaknuti stručnjaci poput Josipa Ćesića, suosnivača tvrtke za robotiku i AI rješenja Gideon Brothers, Josipa Mikulića, višeg inženjera za analogni dizajn u tvrtki za izradu poluvodiča ams OSRAM, Matije Žulja, izvršnog direktora tvrtke za softverska rješenja u poljoprivredi Agrivi, dr. sc. Luke Šikića, docenta na Hrvatskom katoličkom sveučilištu te profesorice Ekonomskog fakulteta, dr. sc. Valentine Vučković. FERConnect je otvorio prof. dr. sc. Vedran Bilas.

"Vjerujemo da Hrvatska može i treba postati visokotehnološka destinacija, konkurentna u području znanosti i tehnologija. Kako bismo to ostvarili potrebne su jake akademske i istraživačke institucije u kojima se predano radi na transferu znanja u hrvatsko gospodarstvo i društvo. Bitno je da Hrvatska u akademskom, istraživačkom i tehnološkom aspektu bude konkurentna i postavlja ambiciozne ciljeve jer u današnjoj geopolitičkoj situaciji gdje su okolnosti dramatične, prilike i institucije su ključne. FERConnect je zato prilika za prepoznavanje i suočavanje s izazovima geopolitičkih promjena", poručio je dekan Bilas.

Raspravu su moderirali Mladen Pejković, predsjednik Alumni odbora FER-a, inače stariji izvršni direktor za strategiju, poslovni razvoj i ICT Atlantic Grupe i izvanredna profesorica EFZG-a dr. sc Anita Čeh Časni.
„Nove, pomalo dramatične, geopolitičke okolnosti izazvale su zabrinutost na mnogim poljima, uključujući i tehnološkom. Bez obzira na to, vjerujem da su one prilika za jačanje europskih tehnologija i konkurentnosti kroz postojeće, ali i nove programe u domeni robotike, industrije čipova, umjetne inteligencije, kvantnog računalstva i jačanje kibernetičke sigurnosti. Upravo takvim inicijativama Hrvatska ima što za ponuditi. Suradnjom znanosti i obrazovanja, države i gospodarstva možemo iskoristiti priliku koja se pruža, što je bila ideja vodilja za organizaciju današnjeg FERConnecta“, izjavio je Pejković.

Fotografije s 4. FERConnecta dostupne su u galeriji ovdje, a snimka događaja ovdje.

Popis obavijesti