Međunarodna istraživačka radionica strojnog učenja Croatian Machine Learning Workshop (CMLW), u organizaciji FER-a, ljetne škole EEML (Eastern European Machine Learning) i istraživača iz Google DeepMinda, okupila je 9. studenoga 2024. na FER-u istaknute svjetske stručnjake iz područja umjetne inteligencije.
Glavni cilj ove jednodnevne radionice bio je potaknuti interes lokalne zajednice za temu umjetne inteligencije i strojnog učenja te povezati i ojačati suradnju između sudionika iz hrvatske akademije i industrije koji su za te teme zainteresirani.
Sva predavanja dostupna su na službenim stranicama radionice CMLW.
"Na radionici je sudjelovalo oko 250 polaznika, od kojih je 60 posto iz akademskih krugova, a 40 posto iz industrije. Među njima bili su predstavnici sveučilišta i znanstvenih instituta iz Srbije, Slovenije, BiH, Austrije, Njemačke, Švicarske i drugih zemalja, kao i domaćih sveučilišta - Zagrebačkog, Osječkog, Riječkog i Splitskog - te Tehničkog veleučilišta u Zagrebu, uz više od 40 lokalnih i međunarodnih poduzeća", istaknuo je Matko Bošnjak iz Google DeepMinda napomenuvši kako je ovaj događaj jedan od dokaza da Hrvatska postaje prepoznatljivo središte za razvoj umjetne inteligencije.
"Održavanje ovakvog skupa potvrđuje rast i razvoj hrvatskog AI ekosustava, što nas dodatno motivira i jača našu posvećenost daljnjem razvoju mladih kadrova na kojima počiva istraživačka zajednica", napomenuo je Bošnjak.
Program radionice obuhvatio je predavanja istaknutih domaćih i međunarodnih znanstvenika iz područja strojnog učenja, koji su predstavili najnovija istraživanja i dostignuća. Među predavačima su Diana Borsa (Google DeepMind & University College London), Ivan Vulić (University of Cambridge), Federico Barbero (University of Oxford), Jovana Mitrović (Google DeepMind), Matej Grcić (FER Zagreb) i Razvan Pascanu (Google DeepMind).
"Radionica je predstavila stanje tehnike u važnim granama strojnog učenja kao što su analiza prirodnog jezika, raspoznavanje nad grafovima, združeno modeliranje jezika i slika, podržano učenje i generativno modeliranje. Radionica je sinkronizirala polaznike sa svjetskim trendovima ovog važnog i dinamičnog područja. Ovo je bila još jedna prilika da Hrvatskoj pokažemo svijet te da svijetu pokažemo Hrvatsku. Vjerujem da će i jedni i drugi imati što vidjeti", poručio je Siniša Šegvić s FER-a.
Radionica je satelitski događaj ljetne škole EEML, uz podršku FER-a, te je dio niza radionica koje EEML uspješno organizira u zemljama istočne i srednje Europe tijekom posljednjih pet godina. Sponzori radionice su Visage Technologies, Infobip, AVL-AST, Atomic Intelligence, Aircash, UniqCast, Google, Velebit AI i Damir Sabol.
"Sudjelovanje u EEML-u bilo je fantastično iskustvo koje mi je omogućilo da upoznam izvrsne ljude i stručnjake u području strojnog učenja. Zbog tih vrijednih kontakata i inspirativnih razgovora, veselim se CMLW-u, gdje ću nastaviti rasprave započete na EEML-u, upoznati nove kolege sličnih interesa i produbiti svoje znanje o ML-u i umjetnoj inteligenciji. Ovi događaji pružaju nevjerojatne prilike za osobni i profesionalni razvoj, jer ne samo da omogućuju učenje o najnovijim tehnologijama, već i stvaraju dugoročne veze sa stručnjacima iz industrije", rekla je uoči početka radionice Milica Škipina, istraživačica pripravnica na Institutu za umjetnu inteligenciju Srbije.
"Aircashu je zadovoljstvo što je jedan od sponzora CMLW-a, jedinstvenog događaja koji okuplja vodeće svjetske stručnjake iz područja strojnog učenja i umjetne inteligencije na radionici u Hrvatskoj. Radujemo se razmjeni iskustava i učenju od stručnjaka iz kompanija i sveučilista poput Google DeepMinda, Oxforda, Cambridgea, FER-a te mnogih drugih", izjavio je Head of Data Science Matej Kuhar iz Aircasha.