S novom akademskom godinom započeo je i novi mandat uprave FER-a u trajanju od tri godine. Funkciju dekana FER-a nastavlja obnašati prof. dr. sc. Vedran Bilas, a u upravljanju će mu pomagati četiri novoizabrana prodekana.
Od 1. listopada 2024. prodekan za istraživanje i inovacije je izv. prof. dr. sc. Tomislav Capuder, prodekan za studente doc. dr. sc. Tomislav Jagušt, prodekan za nastavu prof. dr. sc. Krešimir Pripužić, a prodekan za poslovanje i digitalizaciju prof. dr. sc. Stjepan Stipetić.
U nastavku obavijesti pojedinačno predstavljamo nove prodekane FER-a, znanstvena područja kojima se bave, kao i njihove ciljeve u predstojećem mandatnom razdoblju.
Prodekan za istraživanje i inovacije, izv. prof. dr. sc. Tomislav Capuder, profesor je u području energetike, s posebnim naglaskom na održive, niskougljične energetske sustave. Njegovo stručno područje obuhvaća istraživanje i razvoj rješenja koja doprinose smanjenju emisije ugljika, čime se aktivno bori protiv klimatskih promjena. Ponosno ističe svoju ulogu voditelja projekta solarne elektrane na FER-u, koji je značajno doprinio naporima Fakulteta prema postizanju samoodrživog i ugljično neutralnog energetskog sustava. Ovaj projekt ne samo da demonstrira FER-ovu predanost održivosti, već također služi kao inspiracija za buduće inicijative u energetici. Profesor Capuder vjeruje da su studenti i istraživači FER-a najveći kapital institucije. Njihove inovativne ideje, razvojni projekti i istraživanja imaju potencijal transformirati Hrvatsku u inovativnu i poslovno uspješnu zemlju. Tijekom svog mandata, snažno se zalaže za uključivanje što većeg broja istraživača, osobito mladih, u aktivnosti vezane uz inovacije. Njegov cilj je stvoriti poticajno okruženje u kojem izvrsnost ne ostaje zatvorena unutar akademskih zidina, već se prenosi u industriju i startupove. Time se osigurava da naši mladi inovatori postanu konkurentniji na globalnom tržištu. Osim toga, profesor Capuder je veliki zagovornik otvorene znanosti i etičnosti u istraživanju i razvoju. Njegov stav je da bi istraživački rad treba biti provjerljiv i dostupan široj javnosti, čime se potiče suradnja i dijeljenje znanja među znanstvenicima, institucijama i industrijom. Na taj način, stvara se temelji za nove inovacije i unapređenje postojećih sustava, što je ključno za održivi razvoj i prosperitet društva u cjelini.
Prodekana za studente, doc. dr. sc. Tomislava Jagušta, mnogi su imali priliku upoznati odmah na prvoj godini studija, na predmetu Objektno orijentirano programiranje, koji predaje zajedno s prodekanom Pripužićem i još nekoliko nastavnika. Inače, prodekan Jagušt bavi se tehnologijom podržanim obrazovanjem, upotrebnom računalnih igara i igrifikacije u obrazovanju, kao i inženjerskim obrazovanjem i popularizacijom znanosti. U svom mandatu želi nastaviti odličnu komunikaciju fakulteta sa studentima i studentskim udrugama koju su uspostavili njegovi prethodnici, ali i poticati i pokretati nove aktivnosti koje će studentima olakšati studiranje i unaprijediti studentski život. Također, cilj mu je dodatno ojačati i proširiti suradnju FER-a s osnovnim i srednjim školama, u svrhu popularizacije znanosti, tehnologije, računalnog i kritičkog razmišljanja, razvoja digitalnih vještina, ali i kako bi se budući studenti čim bolje pripremili na izazove koji ih očekuju u budućnosti.
Prodekan za nastavu, prof. dr. sc. Krešimir Pripužić, vidi svoju ulogu kao priliku za izgradnju dinamične zajednice u kojoj će studenti i nastavnici kroz suradnju i razmjenu ideja međusobno obogaćivati svoja znanja i iskustva. Tijekom svog mandata, planira unaprijediti način na koji se znanje prenosi na FER-u, s naglaskom na aktivnu interakciju na predavanjima i praktični rad u laboratorijima, jer vjeruje da su ti aspekti ključni za kvalitetno obrazovanje. Njegov cilj je olakšati studentima usvajanje znanja na učinkovitiji i dublji način. Područje njegovog istraživanja obuhvaća raspodijeljene informacijske sustave, u kojima računala surađuju i razmjenjuju informacije kako bi zajedno postigla traženi cilj. Upravo tu suradnju i razmjenu smatra temeljnim vrijednostima koje želi prenijeti i na akademsku zajednicu FER-a, omogućujući studentima i profesorima da kroz zajednički rad ostvare svoj puni potencijal.
Prodekan za poslovanje i digitalizaciju, prof. dr. sc. Stjepan Stipetić, bavi se istraživanjima na električnim strojevima odnosno njihovim modeliranjem, proračunima, primjenom i optimiranjem. Studenti elektrotehnike ga najbolje poznaju s predmeta Elektromehaničke pretvorbe energije. Funkciju prodekana za poslovanje i digitalizaciju preuzeo je s jasnom vizijom stvaranja okruženja u kojem su resursi Fakulteta optimalno iskorišteni, a poslovni procesi učinkoviti i transparentni. Njegov rad obuhvaća odgovorno upravljanje financijama i infrastrukturom, s naglaskom na dugoročnu održivost i unapređenje kvalitete rada i studiranja. Prodekan Stipetić vjeruje da je održivo poslovanje, planiranje budžeta i smanjenje administrativnog tereta ključno za budući razvoj Fakulteta. Cilj mu je osigurati da FER-ova infrastruktura i poslovni procesi budu u skladu s najnovijim tehnološkim dostignućima te da se stvore optimalni uvjeti za obrazovni, istraživački i stručni rad, kao i za ugodno iskustvo svih onih koji dolaze u kontakt s Fakultetom.