U okviru FER-ovih međunarodnih aktivnosti, kao i aktivnosti vezanih uz poticanje tehnološkog razvoja, u utorak, 24. rujna 2024. godine u dvorani D1 održat će se skup na temu "Čipovi, sveučilište i tehnološki razvoj".
Kako to rade na belgijskom sveučilištu KU Leuven (KUL), s kojim FER već dugo uspješno surađuje, uvodnim predavanjem "Zašto je KU Leuven poduzetno i uspješno sveučilište?" govorit će profesor Georges Gielen, stručnjak za projektiranje analognih čipova koji je obnašao dužnost prorektora za istraživanje, inženjerstvo i tehnologiju KUL.
Nakon predavanja slijedi panel rasprava naslova "Čipovi, sveučilište i tehnološki razvoj" na kojem će, pored profesora Georgesa Gielena, sudjelovati dr. sc. Raul Blečić, alumnus FER-a s iskustvom doktorskog istraživanja na KUL, sada stručnjak za elektromagnetsku kompatibilnost u Rimac Technology, te profesor Nebojša Stojčić prorektor Sveučilišta u Dubrovniku i stručnjak za inovacijske sustave i industrijsku ekonomiku. Moderator panela je profesor Adrijan Barić s FER-a.
Skup će se održati na engleskom jeziku i otvoren je za javnost uz prethodnu prijavu (ovdje).
Pozivamo nastavnike, studente, alumne i sve zainteresirane da nam se pridruže!
Dekan FER-a Vedran Bilas smatra da Hrvatska za ostvarenje svojih strateških interesa, u uvjetima izloženosti globalnom tržištu visokog obrazovanja, treba ambicioznije iskorake u nacionalnom sustavu. Nužno je, dodaje, stvaranje međunarodno prepoznatljivog sveučilišnog brenda.
Europski Akt o čipovima otvorio je nove prilike za istraživačke, tehnološke i poslovne iskorake u Hrvatskoj, kao i za snažnije uključivanje u europske lance vrijednosti. FER je s tim ciljem početkom godine potpisao sporazum o suradnji s imecom, vodećim institutom za istraživanje, razvoj i inovacije u nanoelektronici i digitalnim tehnologijama. Dodatno, FER je u suradnji s istraživačkim, akademskim i industrijskim partnerima iz Hrvatske vodio inicijativu za formiranje Hrvatskog centra kompetentnosti za poluvodiče (CROCCS). Vlada RH je Odlukom od 13. rujna 2024. osigurala sredstva za financiranje Centra u razdoblju od 2025. do 2028. godine.
PROGRAM SKUPA:
15:00 – 15:10 Uvodni pozdravi
15:10 – 15:55 Predavanje prof. Georges Gielen: Zašto je KU Leuven poduzetno i uspješno sveučilište?
15:55 – 16:30 Panel rasprava: Čipovi, sveučilište i tehnološki razvoj
Opis predavanja:
Sveučilište Leuven (KU Leuven) visoko je rangiran na međunarodnim ljestvicama te je na vrhu Reuterove ljestvice najinovativnijih sveučilišta u Europi. Ova prezentacija ističe glavne stupove ovog uspjeha: istraživačku politiku, težnju prema internacionalizaciji, strategiju akademskog zapošljavanja i napredovanja te težnju prema inovacijama i valorizaciji. Navedeno će biti ilustrirano pričama o uspjehu akademskih programa i start-up poduzeća u području integrirane mikro/nanoelektronike. Također će se raspravljati o novonastalim potrebama u razvoju talenata kojima će se pozabaviti sveučilišta.
Georges Gielen - životopis:
Georges Gielen redoviti je profesor na KU Leuven. Područje njegova istraživanja je dizajn analognih i integriranih sklopova s mješovitim signalima, posebno u CAD alatima za analogne i mješovite signale i automatizaciju dizajna, uključujući modeliranje, simulaciju, optimizaciju i sintezu, kao i testiranje. Česti je pozivani govornik/predavač te je koordinator/partner više (industrijskih) istraživačkih projekata u navedenom području, uključujući ERC Advanced Grant. (Ko)autor je 10 knjiga i više od 700 publikacija u knjigama, međunarodnim časopisima i zbornika radova. Laureat je 1997. godine Belgijske kraljevske akademije znanosti, književnosti i umjetnosti u disciplini inženjerstva. Član je IEEE-a od 2002. Dobitnik je nagrade IEEE CAS Mac Van Valkenburg 2015., nagrade IEEE CAS Charles Desoer 2020., te nagrade EDAA za postignuća u 2021. Izabrani je član Academia Europaea.