Poziv na predavanje "Linearna...

Pozivamo vas na predavanje "Linearna algebra u primjenama", koje će u četvrtak, 2. lipnja s početkom u 15:00 sati u dvorani B3 održati prof. dr. sc. Zlatko Drmač (Sveučilište u Zagrebu, PMF-MO).

Dođite i saznajte na koje načine je linearna algebra dio naše svakodnevice.

Ovo je nastavak mini-serije predavanja u organizaciji Zavoda za primijenjenu matematiku kojima je zajednički cilj promovirati važnost matematičkog modeliranja i računalnih simulacija u različitim izazovima modernog doba.
Tema predavanja su primjene linearne algebre i efikasno računanje, a detalje i biografiju predavača potražite u nastavku obavijesti.

Sažetak:
Vektori, matrice, svojstvene vrijednosti, svojstveni vektori, dekompozicije, ... Zašto učimo linearnu algebru? Pokazat ćemo da ih praktično koristimo svaki dan, iako toga možda nismo svjesni. Vidjet ćemo kako za praktične probleme (npr. pretraživanje mrežnih stranica (Google), prepoznavanje znakova (slova, brojeva) na slici, prepoznavanje lica, automatsko algoritamsko čitanje znakovnog jezika) pomoću linearne algebre razvijamo matematičke modele i zatim algoritme koji efikasno rješavaju zadane probleme iz primjena.

Životopis:
Prof. dr. sc. Zlatko Drmač je redoviti profesor na Matematičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu. Doktorirao je 1994. godine na Sveučilištu u Hagenu (SR Njemačka), od 1995. do 1998. radio je kao istraživač na University of Colorado te kao gostujući profesor na Virginia Polytechnic Institute and State University. Njegova istraživanja su u području razvoja numeričkih metoda za probleme primijenjene matematike, posebno za probleme svojstvenih i singularnih vrijednosti te numeričke analize dinamičkih sustava (redukcija dimenzije, identifikacija, predikcija). Dobitnik je dva međunarodna priznanja, SIAM Fellow Class of 2022 i SIAM Activity Group on Linear Algebra Prize 2009 te nagrade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti 2019 i Državne nagrade za znanost 2006.

Autor: Mario Bukal
Linearna algebra u primjenama