Izv. prof. dr. sc. Hrvoje Pandžić...

Predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, akademik Velimir Neidhardt u ponedjeljak, 16. studenoga 2020. godine, proglasio je nove članove i članove-suradnike HAZU-a, među kojima je i izv. prof. dr. sc. Hrvoje Pandžić, sa Zavoda za visoki napon i energetiku.

Profesor Pandžić novi je član-suradnik HAZU u Razredu za tehničke znanosti te mu na tome čestitamo!

U nastavku obavijesti nalazi se životopis izv. prof. dr. sc. Hrvoja Pandžića.

Hrvoje Pandžić izvanredni je profesor Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Rođen je 1984. godine u Zagrebu, a stupanj doktora znanosti stekao je 2011. Dvogodišnje poslijedoktorsko usavršavanje proveo je na  Sveučilištu Washington (University of Washington, Seattle, SAD). Istražuje u području elektroenergetike, posebice različite aspekte integracije obnovljivih izvora energije, pri čemu je razvio bogatu suradnju sa stranim i domaćim znanstvenicima. Dobitnik je mnogih nagrada, među kojima se ističu državna Godišnja nagrada znanstvenim novacima 2014. godine, državna Godišnja nagrada za znanost 2018. godine i Nagrada Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti 2019. godine. Objavio je više od 30 znanstvenih radova u renomiranim svjetskim  časopisima te nekoliko desetaka radova na međunarodnim  znanstvenim konferencijama i stručnim skupovima. Član je uredništva vodećeg svjetskog časopisa u području elektroenergetike IEEE Transactions on Power Systems. Bio je koordinator cjelokupnog projekta microGRId Positioning – uGRIP iz programa H2020 i voditelj dvaju projekata Hrvatske  zaklade za znanost, a sada je voditelj hrvatskog tima na dva projekta iz programa H2020 te projekta suradnje s hrvatskim znanstvenicima u dijaspori Hrvatske zaklade za znanost. Njegov je znanstveni rad tražen u industriji, tako da je vodio devet stručnih projekata za gospodarstvo.