Značaj umjetne inteligencije u...

Umjetna inteligencija postaje, ili se očekuje da će postati, pokretačka tehnologija sadašnjosti i bliske budućnosti. Veliki je broj podpodručja koja su u domeni umjetne inteligencije. Teme odabrane za "Okrugli stol: Umjetna inteligencija – percepcija i stvarnost" ukazuju na globalne trendove istraživanja i primjene umjetne inteligencije, pritom imajući u vidu znanstveno-istraživačke kapacitete u RH koje bi trebalo usmjeriti na korist razvoja hrvatskoga gospodarstva i dobrobit hrvatskoga društva. U skladu s time, odabrani su i predavači koji imaju prepoznatljive ekspertize i strateško promišljanje u tom području.

Osnovni cilj ovog okruglog stola je ukazati na značaj umjetne inteligencije u procesu digitalne transformacije gospodarstva i društva. Stručnjaci iz područja informacijskih i komunikacijskih tehnologija, odnosno iz užih područja računarskih znanosti i upravljanja sustavima, prezentirali su svoja znanstvena postignuća, metodologije i trendove razvoja umjetne inteligencije kao bitnog pokretača Četvrte industrijske revolucije i bitnog čimbenika budućeg razvoja čovječanstva.

"Okrugli stol: Umjetna inteligencija – percepcija i stvarnost" prenosio se i online, a cijeli događaj dostupan je na YouTube kanalu Fakulteta elektrotehnike i računarstva.

Više informacija dostupno je u nastavku obavijesti.

Na predavanjima smo mogli čuti vrlo odmjerene poglede povijesnog razvoja umjetne inteligencije do današnjih mega-trendova koji integriraju fizičku, digitalnu i biološku stvarnost kao pokretače disruptivnih tehnologija Industrije 4.0. Posve je vjerojatno da će digitalizacija temeljena na umjetnoj inteligenciji usmjeriti i razvojne trendove nadolazeće Pete industrijske revolucije čiji su izgledni fokusi: energija i pohrana energije te energetska učinkovitost sa snažnim utjecajem na ublažavanje klimatskih promjena, znanost o materijalima te daljnji napreci u znanosti o podatcima i informacijama.

Na Okruglom stolu željeli smo raspraviti kakvo je stanje istraživanja i razvoja umjetne inteligencije u Hrvatskoj s posebnim osvrtom na Centar za umjetnu inteligenciju FER-a te planove primjene umjetne inteligencije uz potporu Inovacijskog centra Nikola Tesla (ICENT).

Kao specifične teme raspravljeni su izazovi koji se odnose na umjetnu inteligenciju u autonomnim robotskim sustavima te primjenu umjetne inteligencije u kibernetičkoj sigurnosti. Ove su teme (uz superračunala), istaknuto je, temeljni stupovi Digitalnog europskog programa koji će biti u provedbi od 2021. do 2027. godine uz koji se vežu i Digitalna inovacijska središta.

Kako se javna uprava može i treba transformirati u nadolazećem vremenu uz primjenu umjetne inteligencije? Odgovor, bar načelni, mogli smo čuti na ovom okruglom stolu. Za iskorake u unaprijeđenu javne uprave potrebno je više znanja, razumijevanja i odgovornosti političkih struktura, ali i povjerenja u ekspertne struke.

Također je raspravljeno intrigantno pitanje: Može li se mobilna mreža pete generacije (5G) uspješno implementirati bez značajnog korištenja umjetne inteligencije? Odnosno, može li se umjetna inteligencija primjenjivati željenom dinamikom bez naprednijih i bržih komunikacija? Nedvojbeno je da se ove dvije ključne tehnologije razvijaju međusobno spregnuto.

Okrugli stol namijenjen je svima onima koji promišljaju i djeluju na temelju prediktiranja budućnosti: gospodarstvenicima i poduzetnicima, znanstvenicima i predstavnicima struktura vlasti i donositeljima političkih odluka.

Zato je ovo prilika da malim koracima, u velikom trendu – umjetnoj inteligenciji, počnemo stvarati nužno potrebno ZAJEDNIŠTVO po svim razinama djelovanja - od pojedinaca, skupina, institucija, sektora i pametnih politika. Sve u interesu poticanja razmišljanja i djelovanja koja su usmjerena općem dobru i javnom interesu.

Moderator okruglog stola bio je dr. sc. Nedjeljko Perić, redoviti profesor na FER-u i ravnatelj CENT-a.

Organizatori događaja su Akademija tehničkih znanosti Hrvatske – Odbor za suradnju s gospodarstvom i regionalnu suradnju, Inovacijski centar Nikola Tesla – ICENT, Hrvatska gospodarska komora, a suorganizator Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu.