U okviru programa RADDAR, gdje se za učenike osnovnih škola organiziraju radionice iz matematike i programiranja, u subotu 22. veljače 2020. godine na FER-u je organizirana radionica o zaštiti podataka. Učenici su se upoznali s osnovama šifriranja informacija te su praktično isprobali neke od tradicionalnih postupaka šifriranja, kao što su rimske šifre, stupčana transpozicija i Vigenèreovo kriptiranje. U sklopu radionice organiziran je posjet Zavodu za elektroniku, mikroelektroniku, računalne i inteligentne sustave i Laboratoriju za informacijsku sigurnost i privatnost, gdje su im na jednostavan način prikazani algoritmi računanja matematičkih funkcija nad skrivenim podacima. Na radionici je sudjelovalo 67 učenika.

U organizaciji radionice sudjelovali su profesori informatike Zlatka Markučič i Ernest Wendling iz XV. gimnazije Zagreb, studenti-mentori Antun Magdić, Tomislav Kolarić, Tomislav Babić, David Glavaš, Luka Pavlović (FER), Maja Milas i Karlo Grozdanić (PMF) te učenici XV. gimnazije Ana Vinković, Bruna Pulić, Iva Zubčić, Marko Subašić i Eva Tolić. Posjet zavodu i laboratoriju, kao i demonstraciju algoritama računanja nad skrivenim podacima pripremio je izv. prof. dr. sc. Dejan Škvorc.

U nastavku obavijesti nalazi se nekoliko slika s radionice.

Autor: Dejan Škvorc