U subotu, 18. siječnja 2020. godine na FER-u je održano hrvatsko prvenstvo popularnog robotičkog natjecanja, FIRST LEGO league, koje okuplja više od 320 000 sudionika iz stotinu zemalja.

FIRST® LEGO® League (FLL) je međunarodno, multidisciplinarno istraživačko natjecanje koji želi u djeci probuditi znanstvenika koji će promišljati o problemima oko sebe i tražiti način kako ih riješiti. Natjecanje promiče znatiželju, kreativnost, zajedničko učenje i timski rad. Osim toga, kroz igru djeca razvijaju i jačaju tehničku pismenost i logički način razmišljanja, moderne tehnologije koriste u humanitarne svrhe, a kroz osmišljavanje, sastavljanje i programiranje LEGO robota na učinkovit i zabavan način uživaju u znanosti. Svaka ekipa na natjecanju se predstavlja u četiri kategorije: projekt, temeljne vrijednosti, tehnički intervju i robotska igra. Program je namijenjen djeci starosti između 9 i 16 godina.

Organizator natjecanja u Hrvatskoj je Hrvatski robotički savez uz potporu FER-a i FER-ovog programa popularizacije znanosti - ŠUZA.

Ove godine na natjecanju je sudjelovalo 16 ekipa, a četiri najbolje (Red Hot Chilli Apples, 3Geared i Gubex ENTERPRISE iz Zagreba te PMFST Inovatic team iz Splita) odlaze na regionalno finale koje će se održati 14. ožujka u Kopru, Slovenija.

Više fotografija s događaja možete pogledati ovdje.