Projekt Kratki spoj – MI stroj...

Projekt Kratki spojMI stroj dobitnik je Rektorove nagrade u kategoriji "veliki" timski interdisciplinarni umjetnički rad. Nastao je iz kolaboracije triju sastavnica Sveučilišta u Zagrebu: Akademije likovnih umjetnosti, Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta i Fakulteta elektrotehnike i računarstva.
Student FER-a Robert Čiček te mentori Tvrtko Mandić i Igor Brkić radili su na dijelu projekta koji je rezultirao MI strojem smještenim u galerijskom prostoru kao unutrašnjosti mehanizma u kojem se odvija opipljiva interakcija posjetioca s MI strojem kao i ona neopipljiva kroz pratioce (konzumente) MI stroja na društvenim mrežama.
MI stroj preko različitih senzora detektira posjetioca u galerijskom prostoru te se time inicira objava na društvenim mrežama. Reakcije na objavu na društvenim mrežama manifestiraju se u kretnjama stroja. Time rad stavlja naglasak na osvještavanje umreženosti u današnjem svijetu, ne-negaciju povezanosti biološkog i tehničkog te novu perspektivu komunikacije čovjeka i stroja.

Projekt "Kratki spoj" interdisciplinarni je obrazovni program koji spaja studente ALU, FER-a i FFZG-a kroz zajednička druženja i niz radionica, a rezultira zajedničkim radom te prigodnim izložbama. Ciljevi projekta su upoznavanje studenata s mogućnostima međusektorskog rada kroz interdisciplinarni pristup umjetničkom stvaranju na razmeđi tehnologije i znanosti te ukazivanje na važnost istraživačkog rada u pozadini stvaranja djela. Studenti FER-a kroz projekt dobivaju uvid u mogućnost rada u umjetničkom sektoru dok studenti Akademije proširuju vlastito polje istraživanja u svome radu. Više informacija o projektu možete pročitati ovdje, a studente i nastavnike zainteresirane za uključivanje u projekt (novi krug projekta započeo je početkom svibnja) pozivamo da nam se jave na: suza@fer.hr.

Autor: Tomislav Jagušt