Dva nova projekta u okviru Fonda...

U okviru potpore "Stjecanje iskustva" - Program "Povezivanje znanstvenika" provodimo dva nova projekta. Projekt "Prijenos znanja o mikroelektromehaničkom dizajnu - senzori biljne embolije za poljoprivredu" pod vodstvom dr. sc. Dinka Oletića bavi se  dizajnom jeftinih senzora s malom potrošnjom energije za neinvazivno prepoznavanje ranih simptoma vodnog stresa izazvanog sušom - embolizacije biljnih tkiva za prijenos vode. Takva nova senzorska tehnologija ugrađena u sustave za precizno navodnjavanje bi povećala učinkovitost proizvodnje hrane i ujedno smanjila potrošnju dragocjenih vodnih resursa. Drugim projektom u okviru Programa, "Detektori infracrvenog zračenja za okruženje s malim brojem fotona" voditelja dr. sc. Tihomira Kneževića, želi se poboljšati vrhunske infracrvene fotodetektore  (engl. near-infrared, NIR) razvojem detektora jednog fotona (engl. single-photon avalanche diodes, SPAD).

Autor: Marko Tucaković