Digitalna Noć muzeja na FER-u

U petak, 29. siječnja održat će se 16. Noć muzeja, nezaobilazna kulturna manifestacija koja se paralelno odvija u gotovo stotinu hrvatskih gradova, a svake godine u (ne samo) muzeje diljem Hrvatske privlači više stotina tisuća posjetitelja.

Fakultet elektrotehnike i računarstva u suradnji s udrugom Retro info i ove godine, šesti puta zaredom, sudjeluje u Noći muzeja. Iz epidemioloških razloga, ove godine nažalost nismo u mogućnosti organizirati tradicionalnu interaktivnu igraonicu, no pripremili smo zanimljivu "retro" izložbu starih mehaničkih i elektroničkih računala, koja će biti postavljena u auli Fakulteta.

Prozori aule poslužit će kao svojevrsni izlog za muzejske eksponate među kojima će se naći i prvo komercijalno serijski proizvedeno računalo na svijetu - Commodore PET, preteča svih današnjih PC kompatibilnih računala - IBM Personal Computer te kolekcija iMac računala, koja su umnogome zaslužna za povratak Applea na svjetsku IT scenu.

Vjerujemo da će mnogima biti zanimljivo prisjetiti se legendarnih računala, od kojih neka datiraju čak s kraja '70. godina prošloga stoljeća, dok bi mlađe generacije mogle biti zabavljene zamišljajući svoje roditelje kako na muzejskim primjercima računala igraju igrice s "lošom" grafikom.

Izložba će biti postavljena tjedan dana pa pozivamo sve zainteresirane da se prošeću do FER-a i razgledaju izložbu!

Pristup svim digitalnim sadržajima ovogodišnje Noći muzeja mogu se pronaći na službenim stranicama manifestacije - nocmuzeja.hr.

Digitalna Noć muzeja
29. siječnja 2021. 18:00  -  5. veljače 2021. 20:00