Obavijesti
Projekt Robust mixed-signal design methodologies for smart power ICs (ROBUSPIC) bio je prvi FP6 projekt na FER-u, koji je prije više od 30 godina u konzorciju okupio najveća tehnološka imena i najjače znanstvenoistraživačke institucije koje i dan danas zvuče impresivno.
"Projekt je vodila kompanija ON Semiconductor iz Belgije (tada se zvala AMI Semiconductor), a na projektu su još sudjelovale kompanije Robert Bosch iz Njemačke (tada kompanija broj 1 u cijelome svijetu za automobilsku elektroniku), Cadence (kompanija koja proizvodi najbolji i jedini pouzdani softver za projektiranje čipova, tada i sada), zatim neka od najboljih svjetskih sveučilišta: University of Cambridge iz Engleske (UK), EPFL iz Švicarske, KU Leuven iz Belgije, najjači europski istraživački centar za poluvodiče IMEC iz Belgije, start-up tvrtka Cambridge Semiconductor Ltd. iz Engleske te mi iz Hrvatske, gdje pozicija FER-a u takvom društvu djeluje gotovo nestvarno", prisjeća se voditelj projekta na FER-u, prof. dr. sc. Adrijan Barić.
Nakon sjajnih rezultata prijašnjih generacija Nuqleusovog programa za potporu i razvoj visokotehnoloških startupova Startup Builder, prijave za istraživače koji žele biti dio nove generacije i ispitati potencijal za komercijalizaciju rezultata istraživanja su ponovno otvorene!
Startup Builder je jedinstveni program u Hrvatskoj koji povezuje industriju, znanstvenoistraživačke institucije i startup ekosustav s ciljem pokretanja i razvoja deep-tech startupova. Namijenjen je istraživačima i studentima koji žele testirati potencijal za komercijalizaciju rezultata svojih istraživanja.
Ako si spreman/na posvetiti se ispitivanju komercijalnog potencijala svog projekta i pokretanju svog startupa, prijavi se putem prijavnog obrasca! Prijave traju od 1. listopada do 8. studenoga 2024.
Tranzicija prema čistoj i obnovljivoj budućnosti s fokusom na vodik kao ključni element dekarbonizacije energetike glavna je tema znanstvenog kolokvija "Energetska tranzicija: sadašnjost i budućnost vodika", održanog 7. listopada 2024. na FER-u. Cilj skupa bio je približiti ulogu vodika široj javnosti, odgovoriti na ključna pitanja o njegovoj budućnosti, ojačati suradnju među vodećim hrvatskim istraživačkim institucijama te prenijeti istraživačka znanja u industriju i poslovni svijet, a ujedno odgovoriti na pitanje: je li vodik mit ili hit?
Dekan FER-a prof. dr. sc. Vedran Bilas pozdravio je okupljene i zahvalio se Institutu Ruđer Bošković, Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu (FKIT) i Fakultetu strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu (FSB) na sudjelovanju i suorganizaciji znanstvenog kolokvija.
"Serijom znanstvenih kolokvija potičemo međuinstitucionalnu suradnju i izvrsnost u istraživanju sastavnica zagrebačkog sveučilišta, a industriji i široj javnosti nastojimo predstaviti istraživanja koja se provode u Hrvatskoj. Ta izvrsna istraživanja uvijek moraju gledati u budućnost, ali i biti primjenjiva i razvijana u suradnji s industrijom kako bi ih lakše u nju transferirali te unaprijedili poslovno okruženje u Hrvatskoj", poručio je Bilas.
S novom akademskom godinom započeo je i novi mandat uprave FER-a u trajanju od tri godine. Funkciju dekana FER-a nastavlja obnašati prof. dr. sc. Vedran Bilas, a u upravljanju će mu pomagati četiri novoizabrana prodekana.
Od 1. listopada 2024. prodekan za istraživanje i inovacije je izv. prof. dr. sc. Tomislav Capuder, prodekan za studente doc. dr. sc. Tomislav Jagušt, prodekan za nastavu prof. dr. sc. Krešimir Pripužić, a prodekan za poslovanje i digitalizaciju prof. dr. sc. Stjepan Stipetić.
U nastavku obavijesti pojedinačno predstavljamo nove prodekane FER-a, znanstvena područja kojima se bave, kao i njihove ciljeve u predstojećem mandatnom razdoblju.
Jesenski BIND - Budi inženjer/ka na dan je četvrto (ali prvo jesensko) izdanje besplatnih STEM radionica za osnovnoškolce, a održat će se na FER-u u subotu, 26. listopada 2024. Za radionice nije potrebno predznanje.
Radionice se održavaju u dva termina: 10:00 - 11:30 i 12:30- 14:00 sati. U svakom terminu održava se tri tipa radionica (ovisno o uzrastu/razredu djeteta), a svoje osnovnovnoškolce možete prijaviti putem obrasca: https://forms.gle/csTjMTUYDFcJkX5v9.
Za vrijeme održavanja radionica roditelji će imati priliku poslušati predstavljanja FER Alumni udruge.
Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva otvorio je savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o nacrtu Pravilnika o cjeloživotnom obrazovanju Fakulteta elektrotehnike i računarstva u razdoblju od 3. listopada 2024. godine do 4. studenoga 2024. godine do 12.00 sati.
Nacrt Pravilnika o cjeloživotnom obrazovanju Fakulteta elektrotehnike i računarstva dostupan je ovdje.
Prijedloge i primjedbe na nacrt Pravilnika možete ostaviti putem obrasca koji je dostupan za preuzimanje putem niže navedene poveznice:
Uoči početka nove akademske godine 1. listopada 2024. godine održan je Uvodni sat za brucoše sveučilišnog prijediplomskog Studija energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije u Šibeniku koji FER i FSB zajednički provode s ciljem stvaranja stručnjaka u područjima zelene energije.
Dobrodošlicu studentima ovom prigodom poželjeli su koordinator Studija, prof. dr. sc. Krešimir Pripužić, prodekan za nastavu FER-a, doc. dr. sc. Tomislav Jagušt, prodekan za studente FER-a, te izv. prof. dr. sc. Goran Krajačić s FSB-a i šibenski gradonačelnik Željko Burić.
Sretno svima i dobro došli!
Nj. E. Wendy Dorman-Smith, veleposlanica Irske u Republici Hrvatskoj posjetila je FER.
Dekan prof. dr. sc. Vedran Bilas i prodekan za istraživanje i inovacije izv. prof. dr. sc. Tomislav Capuder predstavili su veleposlanici organizaciju Fakulteta, međunarodne projekte, prioritete u internacionalizaciji i mobilnosti studenata i istraživača te mogućnosti za suradnju sa sveučilištima iz Irske.
Suradnja između Republike Češke i Republike Hrvatske u području znanosti, istraživanja i razvoja glavna je tema seminara koji je na FER-u 2. listopada 2024. godine okupio stručnjake iz obje zemlje s ciljem jačanja veza između akademskih institucija, istraživačkih centara, te privatnih i javnih sektora iz Hrvatske i Češke. Seminar je organiziran u suradnji Veleposlanstva Republike Češke u Zagrebu, pod pokroviteljstvom češkog Ministarstva vanjskih poslova i FER-a.
Na seminaru su predstavljene ključne mogućnosti suradnje između Hrvatske i Češke, s posebnim naglaskom na razmjenu inovativnih rješenja, tehnologija te prijavu zajedničkih projekata unutar europskih programa. Posebna pozornost posvećena je sektorima kao što su energetika, robotika, kibernetička sigurnost i razvoj novih tehnologija, koji su ključni za budući gospodarski rast obje zemlje.
Projekt uBlueTec rješava hitnu potrebu za kvalificiranim stručnjacima u europskom plavom gospodarstvu pokretanjem revolucionarne serije tečajeva. Ovi inovativni programi osmišljeni su za opremanje studenata i stručnjaka zelenim, plavim i digitalnim kompetencijama bitnim za pokretanje održivih praksi i osiguravanje ugljično neutralne budućnosti u kritičnim sektorima pomorskih i podvodnih tehnologija.
Kako bi ojačao europsko plavo gospodarstvo, projekt uBlueTec predstavio je seriju pilot tečajeva usmjerenih na nedostatak vještina u pomorskim i podvodnim tehnologijama. Očekuje se da će 29 online i tečajeva uživo biti integrirano do 2026., uz doprinose partnera iz Francuske, Grčke, Hrvatske, Rumunjske, Italije i Portugala.
Za one koji su zainteresirani za tečajeve ili žele više informacija, kontaktirajte nas na info@ubluetec.eu.
Uoči početka nove akademske godine, FER je na uvodnom satu u petak, 27. rujna, u prepunoj dvorani D okupio brucoše generacije 2024./2025.! Na početku predavanja pozdravio ih je dekan FER-a, profesor Vedran Bilas, koji im je poručio da budu ponosni na sebe, ali i uporni u stjecanju novih znanja i prilika koje im ovaj fakultet pruža.
"Danas je najvažniji dan u godini! Želim vam potvrditi - došli ste na pravo mjesto. Pogledajte oko sebe, dobro upamtite lica svojih kolega; oni su najveća podrška na koju možete računati tijekom studiranja. Oni su vaši najjači suradnici na putu do diplome", istaknuo je dekan.
Čak 27 posto studentica
FER je ove godine upisalo 660 brucoša i brucošica, od čega je njih gotovo 500 među 1000 maturanata koji su ostvarili najbolje rezultate na državnoj maturi iz matematike više razine i fizike. Također, ponosni smo što postotak djevojaka koje upisuju FER iz godine u godinu raste. Čak 27 posto studentica upisalo je FER, više nego i u jednoj generaciji dosad.
Ponosni smo što FER upisuju najbolji maturanti iz cijele Hrvatske, što stižu na naš fakultet iz Zagreba, Splita, Zadra, Varaždina, Rijeke, Karlovca, Čakovca i Šibenika…, ali i iz brojnih gradova iz bliže okolice kao što su Bosna i Hercegovina te Srbija.
Dekan Bilas je na uvodnom satu uručio 9 nagrada studentima koji su ostvarili izravan upis na FER te 33 nagrade studentima s najboljim uspjehom na maturi.
Galerija fotografija s Uvodnog sata za brucoše dostupna je na poveznici.
Pozivaju se svi zainteresirani nastavnici i studenti da sudjeluju na Drugom hrvatskom simpoziju o umjetnoj inteligenciji, u organizaciji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
Simpozij se održava 5. studenoga 2024., s početkom u 9:30 sati, u Knjižnici HAZU, Trg Josipa Jurja Strossmayera 14, Zagreb. Program Simpozija daje pregled primjena i izazova umjetne inteligencije u području tehnike, medicine, umjetnosti, gospodarstva i prava.
Plenarno predavanje na Simpoziju održat će prof. Ivan Dokmanić sa Sveučilišta u Baselu, pod nazivom Znanost na raskršću inteligencija: duboko učenje za teorije i teorije dubokog učenja.
Sudjelovanje je besplatno, ali registracija je obvezna zbog ograničenog broja sudionika. Registrirati se možete putem ove poveznice.
Akademski muški zbor Fakulteta elektrotehnike i računarstva (AKMUZ FER) poziva sve zainteresirane za pjevanje u najbrojnijem muškom zboru u Hrvatskoj, ali i šire.
Ako volite pjevati pod tušem, sudjelujete u karaokama, radujete se izazovima, željni ste putovanja, a pritom ste timski igrač, dođite na audicije koje će se održavati utorkom i četvrtkom u 17.15 i 18.45 (prije i poslije probe) u učionici B5 na Fakultetu elektrotehnike i računarstva. Ne postoji nikakav uvjet da si bio, jesi ili ćeš postati studentom FER-a.
Idući datumi audicija su: 8.10., 10.10., 15.10. i 17.10.
Akademski muški zbor Fakulteta elektrotehnike i računarstva osnovan je 2016., a dosad je osvojio 12 zlatnih plaketa na domaćim i međunarodnim natjecanjima te obišao sedam europskih zemalja. I u ovoj pjevačkoj sezoni pred Zbor su postavljeni ambiciozni ciljevi te vas s radošću pozivamo da te ciljeve ostvarimo zajedno!
Postani i ti dio ovog sjajnog i najnagrađivanijeg zbora u zadnjih par godina!
Za dodatna pitanja slobodno se javi na e-mail: maestro@fer.hr
Veselimo se tvome dolasku!
- YouTube: https://www.youtube.com/AKMUZFER
- Facebook: https://www.facebook.com/akmuzfer
- Instagram: https://www.instagram.com/akmuzfer
- Twitter: https://twitter.com/AKMUZFER
- TikTok: https://www.tiktok.com/@akmuz_fer
Predavanjem profesora s jednog od najinovativnijeg europskog sveučilišta KU Leuven (KUL) otvoren je stručni skup na temu "Čipovi, sveučilište i tehnološki razvoj", koji se s ciljem poticanja tehnološkog razvoja u Republici Hrvatskoj održao danas u organizaciji FER-a.
Profesor Georges Gielen s prestižnog belgijskog Sveučilišta KUL, stručnjak za projektiranje analognih čipova i bivši prorektor za istraživanje, inženjerstvo i tehnologiju na KUL-u, u svojem je uvodnom predavanju pod nazivom "Zašto je KU Leuven poduzetno i uspješno sveučilište?", podijelio ključne čimbenike uspjeha ovog sveučilišta, naglašavajući da vrhunsko sveučilište mora kombinirati vrhunsku edukaciju s vrhunskim istraživanjem te valorizacijom tog istraživanja kako bi maksimalno utjecalo na društvo.
Radionice Matematika za radoznale RADDAR održavat će se u prostorijama XV. gimnazije s početkom u tjednu od 14. listopada 2024. svaki drugi tjedan. Dan kojim će se održavati radionice iz matematike bit će objavljen u tjednu prije početka, a vrijeme će biti od 18:30 do 20 sati.
Radionice Programiranje u Pythonu RADDAR_prog, održavat će se utorkom, od 18:30 do 20 sati u prostorijama XV. gimnazije, počevši od 15. listopada 2024. svaki drugi tjedan.
Posjeti laboratorijima Fakulteta elektrotehnike i računarstva odvijaju se jednu subotu u mjesecu i to je zajednička radionica za polaznike Matematike i za polaznike Programiranja u Pythonu.
Roditelji svoju djecu mogu prijaviti na radionice popunjavanjem online upisnice.
Radionice iz matematike će se održavati prema dobi učenika tj. razredu koji učenik pohađa u osnovnoj školi dok će se radionice iz programiranja u Pythonu organizirati u tri grupe, ovisno o predznanju. Učenik može pohađati samo jednu od radionica ali i obje. Eventualna dodatna pitanja vezano za matematičke radionice možete postaviti gospođi Vesni Ovčina na vovcina@mioc.hr, a za radionice Programiranje u Pythonu gospođi Zlatki Markučič na zmark@mioc.hr.
Vodikov ekosustav sjevernojadranske regije, koji se sastoji od Hrvatske, autonomne talijanske regije Furlanija - Julijska krajina i Slovenije, širi se zahvaljujući novopokrenutoj inicijativi "Sjevernojadranska investicijska platforma za čisti vodik" (NACHIP).
Bespovratna sredstva od 7,6 milijuna eura dodijeljena su konzorciju od 12 partnera iz tri zemlje sudionice. Inicijativa predstavlja priliku za do 18 malih i srednjih poduzeća koja će biti odabrana da prime bespovratna sredstva u pojedinačnom iznosu do 60 000 eura i da se pridruže dvoslojnom programu ubrzanja NACHIP kroz koji će se integrirati u lance vrijednosti koji se razvijaju oko pet industrijskih pilot projekata temeljenih na tehnologijama povezanim s vodikom.
NACHIP se fokusira na potvrđivanje i demonstraciju čistih vodikovih tehnologija u tri ključna lanca vrijednosti: proizvodnja, urbana područja i mobilnost. Cilj je NACHIP-a pilotirati rješenja za proizvodnju, pretvorbu, prijenos, skladištenje i korištenje čistog vodika.
Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva, Unska 3, 10000 Zagreb raspisuje
N A T J E Č A J
za upis studenata na doktorski studij Elektrotehnika i računarstvo za stjecanje akademskog stupnja doktora/doktorice tehničkih znanosti (3 godine, 180 ECTS bodova) u akademskoj godini 2024./2025. iz znanstvenih polja
ELEKTROTEHNIKA i RAČUNARSTVO
Doktorski studij može upisati osoba koja je završila sveučilišni diplomski ili sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij u polju elektrotehnike ili računarstva kojim se ukupno s prethodnim obrazovanjem stječe najmanje 300 ECTS bodova sa srednjom ocjenom svih položenih ispita na studiju od 3,5 i više; ili jednakovrijedni sveučilišni četverogodišnji dodiplomski studij u polju elektrotehnike ili računarstva sa srednjom ocjenom svih položenih ispita na studiju od 3,5 i više. Na doktorski studij može se upisati magistar znanosti iz polja elektrotehnike ili računarstva. Razgovor s pristupnikom obavezan je dio upisnog postupka.
Studij se može upisati u punom radnom vremenu (u trajanju od 3 godine) ili s dijelom radnog vremena (kao studij s produženim trajanjem istraživačkog rada, u trajanju od 5 godina).
Broj mjesta: 60
Školarina iznosi 9000 eura i plaća se u šest (6) rata od 1500 eura po semestru.
Prijave za upis na doktorski studij provode se u dva upisna roka: zimski i ljetni.
Zaklada FER Alumni poziva članove Alumni zajednice i sve ostale da se uključe i pomognu FER studentima na njihovom putu prema izvrsnosti.
Više od 25 000 studenata FER-a koračalo je hodnicima fakulteta, sjedilo za istim klupama, učilo od istih profesora, ali svaki student, danas FER alumni, imao je svoj put i svoju priču. Samo je krov uvijek svima bio zajednički.
Naši studenti dolaze iz svih krajeva Hrvatske, iz različitih obitelji, različitih financijskih mogućnosti i društvenih okolnosti. Svi oni na FER dolaze puni elana, želje i sposobnostima za postizanje – izvrsnosti!
Svjetski tjedan svemira međunarodna je proslava znanosti i tehnologije koja se diljem svijeta obilježava svake godine od 4. do 10. listopada. Ove je godine tema Svemir i klimatske promjene.
Tema slavi transformativni utjecaj svemirske tehnologije u našoj stalnoj borbi protiv klimatskih promjena, naglašavajući proaktivnu ulogu istraživanja svemira u poboljšanju našeg razumijevanja i upravljanja klimom na Zemlji. Ovaj značajan tjedan proslave svemira naglasit će ključnu ulogu satelita i svemirske tehnologije u praćenju promjena u okolišu i formuliranju strategija za ublažavanje utjecaja klimatskih promjena.
Završen je rujanski razredbeni postupak za upis na diplomske studijske programe FER-a u akademskoj godini 2024./2025.
Povjerenstvo za upis studenata zaprimilo je jednu žalbu na rujanski razredbeni postupak koja je odbačena nakon čega je utvrđeno da je od ukupno 353 prijavljenih pristupnika, 279 pristupnika zadovoljilo sve propisane uvjete za upis na diplomski studij te je formirana lista kvalificiranih pristupnika.
Svi pristupnici koji su u jesenskom upisnom roku predali prijavu za upis na diplomski studij mogu nakon završenog rujanskog razredbenog postupka vidjeti rezultate na stranici:
http://www.fer.unizg.hr/upis/diplomski/prijava.
Za prijavu na stranicu potrebno je upisati korisničko ime i lozinku koja je navedena prilikom ispunjavanja web prijave.
Po okončanju srpanjskog i rujanskog razredbenog postupka za upis na diplomske studijske programe FER-a u ak. god. 2024./2025. u nastavku ove obavijesti objavljujemo konačnu upisnu rang listu.
Kandidati, koji su ostvarili pravo upisa, upis trebaju potvrditi uplatom upisnine za prvi upis u 1. godinu diplomskog studija u iznosu od 15,00 € te upisnine za upis u akademsku godinu u iznosu od 25,00 €, a na temelju izdanog računa koji je dostupan na poveznici http://www.fer.unizg.hr/upis/diplomski/prijava.
Uplatu je potrebno izvršiti najkasnije do 27. rujna 2024. godine.