Siniša Šegvić o prvim koracima...

Prof. dr. sc. Siniša Šegvić prisjeća se za portal Netokracija ranih dana razvoja umjetne inteligencije na FER-u. Zajedno s nekolicinom domaćih stručnjaka iz te domene, Šegvić u članku prepričava prve istraživačke korake, danas povijesne momente, koji su se u tom području odvijali krajem 90-ih godina.

"Kasnije, u okviru doktorskog rada, razvio sam program za ispravljanje radijalnog izobličenja leće. Taj program dobro mi je došao nekoliko godina kasnije, kad sam s kolegama s instituta IRISA u Rennesu predložio jedan od ranih algoritama za autonomnu navigaciju automobila bez vozača. Naš Cycab autonomno je obišao gotovo cijeli kampus Beaulieu u Rennesu, a to u 2005. godini nije bio maleni pothvat", ističe profesor Šegvić.

Ponekad velike znanstvene prekretnice izgledaju sasvim neprimjetno dok ih proživljavaš, iskren je Šegvić. Ipak, neke prekretnice izazovnije su od drugih.

"Primjerice, najmanji eksperiment iz prvog članka o raspoznavanju slika slojevima pažnje podrazumijevao je računski napor koji odgovara preko 200 dana računanja na jednoj grafičkoj kartici V100. Tko je u tom trenutku imao 100 grafičkih kartica, takav model mogao je naučiti za manje od tri dana. U tom smislu, dobra vijest je da je sveučilišni računski centar Srce lani pustio u rad računalo Supek s 80 grafičkih kartica za potrebe domaće akademske zajednice", napominje profesor Siniša Šegvić.

Autor: Petra Škaberna
Popis obavijesti