Profesor Tomislav Capuder savjetuje...

Izv. prof. dr. sc. Tomislav Capuder gostovao je u emisiji Novi dan televizijske kuće N1 u kojoj se osvrnuo na aktualnu temu poskupljenja električne energije te pružio konkretne savjete kako racionalno koristiti energiju i pritom, naravno, uštedjeti.

FER-ov energetski stručnjak prije svega savjetuje ulaganje u mjere energetske tranzicije odnosno u obnovljive izvore energije. Građani bi trebali početi razmišljati kako u skorije vrijeme instalirati vlastite proizvodne resurse (u obliku fotopanela), uložiti u što bolju izolaciju svojega doma, brinuti se o potrošnji energije za grijanje i plin te općenito pametno i racionalno koristiti energiju.

Gorućem problemu na koje se javnost intenzivno upozorava posljednjih mjeseci, profesor Capuder pristupa i s dozom optimizma: "Mi imamo dobro nasljeđe, pogotovo kad je u pitanju električna energija, u obliku hidroelektrana, tako da ne očekujem da ćemo imati tako dramatične posljedice kao druge zemlje. Ipak, ne smijemo čekati što će se dogoditi u budućnosti. Već danas trebamo proaktivno potražiti informacije o mjerama pametnog upravljanja energijom i, ako smo u mogućnosti, čim prije u njih investirati."

Cijelu emisiju pogledajte i na našem YouTube kanalu ovdje.