Osnivanje zavoda i područje djelovanja

Kraljevska Tehnička visoka škola u Zagrebu, odmah po osnutku 1919.g., donosi odluku o osnivanju elektroinženjerskog odjela kao kamena temeljca za visoko obrazovanje budućih inženjera elektrotehnike. Uskoro su, u okviru ovog odjela, osnovana dva, za razvitak elektrotehnike u Hrvatskoj, ključna zavoda:

Laboratorij za električka mjerenja (1924.g., kasnije prerastao u Zavod za osnove elektrotehnike i električka mjerenja) i
Zavod za elektrotehniku (1925.g., kasnije prerastao u Zavod za elektrostrojarstvo i automatizaciju)

Ključnu ulogu u osnivanju Zavoda za elektrotehniku je imao prof.ing. Miroslav Plohl, koji mu je, kao predstojnik, bio na čelu sve do svoje smrti 1939. godine. Za Zavod je, njegovom zaslugom, na Rooseveltovom trgu 6, izgrađena dvorišna zgrada, opremljena elektrotehničkim laboratorijem u prizemlju, a u I katu predavaonicama i kabinetskim prostorijama za nastavnike i suradnike.

Dok je Laboratorij za električka mjerenja imao osnovnu zadaću davanje teoretskih temelja iz elektrotehnike u početnom dijelu studija, dotle je zadaća Zavoda za elektrotehniku bila nastavak obrazovanja kroz predmete struke u završnom dijelu studija.

Osnivanjem Zavoda za visoki napon 1934.g. proširuje se nastava u stručnom, završnom dijelu studija, a neki predmeti iz Zavoda za elektrotehniku prelaze u novo osnovani zavod.

Osnivanjem spomenutih zavoda završno je oblikovan studij elektrotehnike u Hrvatskoj prije II sv. rata. Osnovna obilježja ovakvog studija su bila:
- početni dio studija, tj. prve dvije godine, u pretežitom dijelu je zajednički sa studijem strojarstva; razlika je samo u "osnovama elektrotehnike",
- u završnom dijelu studij postaje bitno elektrotehnički; preko 80% sati nastave pripada elektrotehnici; preko 60% nastave iz elektrotehničkih predmeta se odvija u Zavodu za elektrotehniku.

Od 1939. g. Zavodom za elektrotehniku rukovodi prof.ing. Anton Dolenc, koji je u vrijeme Drugog svjetskog rata, kao honorarni djelatnik, bio jedini nastavnik za sve stručne predmete jake struje.