Dan doktorata 2019: Govornici

Počasni govornik

Dr. sc. Darko Gojanović

Rođen je 1947. godine u Golubincima. Diplomirao je 1971. godine na (tadašnjem) Elektrotehničkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (skr. ETF) s temom "Geometrijske transformacije za  upotrebu u računarskoj grafici". Nakon diplomiranja, zaposlio se kao znanstveni asistent u Zavodu za elektroniku ETF-a, gdje je magistrirao je i doktorirao u području računarske grafike. Uz svoje mentore, profesore Stanka Turka i Lea Budina, doprinio je osnivanju studija računarstva na ETF-u, stvarajući i predajući predmete iz područja računarske grafike i njene inženjerske primjene, te bio članom grupe koja je, kao jedna od prvih u svijetu, razvijala okruženje za projektiranje i proizvodnju integriranih sklopova. U razdoblju od 1983. do 2008. godine, radio je u Sjedinjenim Američkim Državama, kao menadžer i direktor grupa za razvoj programskih sredstava za automatiziranje projektiranja računala i mikroprocesora  u vodećim američkim poduzećima, uključujući Sun Microsystems, Digital Equipment, Compaq i Intel. Po povratku u Hrvatsku, od 2008. do 2012. godine, djelovao je kao redoviti profesor informatike na Sveučilištu u Splitu. Godine 2013. osnovao je poduzeće Darko Strojevi i razvio jedan od prvih 3D printera u Hrvatskoj, ali i širem području. Od njegovih dostignuća ističe se svjetski jedinstveni 3D printer s tri mosta, koji, s prilagođenim dodacima, predstavlja i univerzalni stroj za obradu raznih materijala; te jedan od najvećih printera na svijetu (veličine 5 m) za printanje šasije automobila, razvijen u suradnji s poduzećem Dok-Ing. Trenutačno se bavi razvojem dvaju humanoidnih robota, s namjenom da postanu "osobne tajnice" za pomoć osobama s ograničenim fizičkim i mentalnim sposobnostima.

Doktorsku disertaciju pod naslovom "Struktura sustava za računarsku grafiku u mreži računala", pod mentorstvom prof. dr. sc. Stanka Turka, obranio je 8. ožujka 1982. godine. 

[Povratak na pregled programa...]

 

Nagrađeni doktori znanosti u ak. g. 2017./18.

Dr. sc. Marko Đurasević

Rođen je 1990. godine u Zagrebu. Diplomirao je 2014. i doktorirao 2018. godine na Sveučilištu u Zagrebu na Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER). Od 2014. godine zaposlen je na FER-u kao asistent u Zavodu za elektroniku, mikroelektroniku, računalne i inteligentne sustave. Dobitnik je fakultetskoga priznanja "Josip Lončar" za najbolje studente 2013. godine, Rektorove nagrade 2013. godine, drugoga mjesta nagrade Ericsson Nikola Tesla 2013. godine te Brončane plakete "Josip Lončar" za uspjeh na diplomskom studiju 2014. godine. Trenutačno je voditelj jednoga međunarodnoga projekta u suradnji s tvrtkom AVL, a prethodno je  sudjelovao u drugom međunarodnom projektu. Njegovi interesi uključuju postupke evolucijskoga računarstva i strojnoga učenja. Objavio je radove u časopisima i na međunarodnim konferencijama.

Doktorsku disertaciju pod naslovom "Automatizirano oblikovanje pravila raspoređivanja u okolini nesrodnih strojeva" (na engleskom jeziku), pod mentorstvom prof. dr. sc. Domagoja Jakobovića, obranio je 13. veljače 2018. godine. Nagrađen je Srebrnom plaketom "Josip Lončar" za naročito uspješnu doktorsku disertaciju i znanstvenoistraživački rad.

[Povratak na pregled programa...]

 

Dr. sc. Nikola Hure

Rođen je 1987. godine u Zagrebu. Diplomirao je 2011. godine i doktorirao 2017. godine na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER). Zaposlen je kao zavodski suradnik na FER-ovom Zavodu za automatiku i računalno inženjerstvo od 2011. godine. Godine 2014. znanstveno se usavršavao na Sveučilištu u Sevilli u Španjolskoj. Sudjelovao je u istraživanju i razvoju sustava nadbrzinske zaštite za stvarni vjetroagregat. Njegovi su znanstveni interesi identifikacija hibridnih modela sustava i estimacija, invarijantni skupovi, primjena metoda optimalnoga upravljanja s ograničenjima i sinteza sustava zaštite radne anvelope procesa. Aktivni je član društva KoREMA te recenzent časopisa Automatika. Od 2017. godine radi na međunarodnom projektu 3SMART Smart Building – Smart Grid – Smart City u okviru transnacionalnog programa Interreg Danube. Objavio je radove u časopisima i na međunarodnim konferencijama.

Doktorsku disertaciju pod naslovom "Upravljanje vjetroagregatom zasnovano na teoriji skupova" (na engleskom jeziku), pod mentorstvom prof. dr. sc. Marija Vaška, obranio je 23. studenog 2017. godine. Nagrađen je godišnjom nagradom "Končar" za doktorsku disertaciju koja sadrži istaknuta znanstvena dostignuća iz područja tehničkih znanosti s primjenom u industriji.

[Povratak na pregled programa...]

 

Dr. sc. Jurica Kundrata

Rođen je 1988. godine u Sisku. Diplomirao je 2011. i doktorirao 2018. godine na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER). Karijeru je započeo kao programer u tvrtki Telegra d. o. o., nakon čega se, također 2011. godine, zaposlio na FER-u kao znanstveni novak na EU FP7 projektu IMOLA te bio uključen u razvoj pogonskih sklopova i osiguranje elektromagnetske kompatibilnosti OLED rasvjetnih tijela. Od 2015. godine radi u tvrtki MKP d. o. o. na razvoju akvizicije podataka u naftnim bušotinama i analizi stanja akumulatora. Njegovi istraživački interesi obuhvaćaju multifizičke simulacije, elektromagnetsku kompatibilnost te razvoj magnetskih komponenata i njihova primjena u DC-DC pretvaračima. Autor je radova u međunarodnim časopisima i sudjelovao je na međunarodnim konferencijama.

Doktorsku disertaciju pod naslovom "Projektiranje i modeliranje nizova planarnih zavojnica i analiza elektromagnetske kompatibilnosti rasvjetnih tijela s organskim svjetlećim diodama" (na engleskom jeziku), pod mentorstvom prof. dr. sc. Adrijana Barića, obranio je 15. siječnja 2018. godine. Nagrađen je Srebrnom plaketom "Josip Lončar" za naročito uspješnu doktorsku disertaciju i znanstvenoistraživački rad.

[Povratak na pregled programa...]

 

Dr. sc. Kruno Lenac

Rođen je 1989. godine u Rijeci, gdje je 2008. godine završio Gimnaziju Andrije Mohorovičića. Diplomirao je s pohvalom (cum laude) 2013. godine na studiju elektrotehniku na Sveučilištu u Zagrebu na Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER). Tijekom studija primao je stipendiju Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije. Također, dobitnik je fakultetske nagrade "Josip Lončar" za postignuti uspjeh tijekom akademske godine 2008./2009. Nakon diplomiranja zaposlio se na FER-u u Zavodu za automatiku i računalno inženjerstvo kao istraživač u području autonomnih kooperativnih sustava. Njegovi istraživački interesi uključuju mobilnu robotiku s naglaskom na autonomnu lokalizaciju i izgradnju karte nepoznatih prostora. Objavio je radove u časopisima i na međunarodnim konferencijama.

Doktorsku disertaciju pod naslovom "Istodobna lokalizacija mobilnih robota i trodimenzionalno modeliranje nepoznatih složenih prostora u stvarnome vremenu" (na engleskom jeziku), pod mentorstvom prof. dr. sc. Ivana Petrovića, obranio je 20. prosinca 2017. godine. Nagrađen je Srebrnom plaketom "Josip Lončar" za naročito uspješnu doktorsku disertaciju i znanstvenoistraživački rad.

[Povratak na pregled programa...]

 

Dr. sc. Martina Marjanović

Rođena je 1989. u Zagrebu, gdje je završila XV. gimnaziju. Diplomirala je 2013. godine te doktorirala 2018. godine na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER). Akademske godine 2012./2013. bila je na studentskoj razmjeni u sklopu programa Erasmus na Tehničkom sveučilištu u Beču u Austriji. Od 2013. godine zaposlena je na FER-u na mjestu zavodske suradnice i istraživačice u Zavodu za telekomunikacije. Njeni istraživački interesi usmjereni su na Internet stvari i obradu velikih količina podataka u području skupnoga opažanja okoline u pokretu. Objavila je radove u časopisima i na međunarodnim konferencijama. Članica je udruženja IEEE.

Doktorsku disertaciju pod naslovom "Energetski učinkovito skupno opažanje okoline pokretnim uređajima u području Interneta stvari" (na engleskom jeziku), pod mentorstvom prof. dr. sc. Ivane Podnar Žarko, obranila je 4. svibnja 2018. godine. Nagrađena je Srebrnom plaketom "Josip Lončar" za naročito uspješnu doktorsku disertaciju i znanstvenoistraživački rad.

[Povratak na pregled programa...]

 

Dr. sc. Eduard Plavec

Rođen je 1988. u Zagrebu. Diplomirao je 2012. godine i doktorirao 2018. godine na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu elektrotehnike i računarstva. Tijekom obrazovanja ostvario je brojne uspjehe na natjecanjima iz matematike i fizike. Godine 2014. zaposlio se u poduzeću Končar – Institut za elektrotehniku d. d. u Zavodu za sklopne aparate i postrojenja, gdje kao stipendist započinje rad na istraživanju i razvoju elektromagnetskih okidača. Njegovi su znanstvenoistraživački interesi vezani uz područje elektromagnetizma i visokonaponske opreme. Član je hrvatskoga ogranka studijskoga odbora A3 – visokonaponska oprema od 2014. godine, član je IEEE-a od 2012. i Društva primijenjenoga računalnoga elektromagnetizma (ACES) od 2015. godine. Objavio je znanstvene radove u časopisima i sudjelovao na međunarodnim konferencijama.

Doktorsku disertaciju pod naslovom "Optimiranje elektromagnetskoga okidača za visokonaponski prekidač", pod mentorstvom prof. dr. sc. Ive Uglešića, obranio je 27. travnja 2018. godine. Nagrađen je godišnjom nagradom "Končar" za doktorsku disertaciju koja sadrži istaknuta znanstvena dostignuća iz područja tehničkih znanosti s primjenom u industriji.

[Povratak na pregled programa...]