Naslovnica Pretraživanje AA
 
O STUDENTSKIM PROJEKTIMA

U nastavku stranice opisana su područja iz kojih se crpe teme za studentske projekte, te određen broj već definiranih tema. Vaši prijedlozi konkretnih projekata također su dobrodošli, sa preporukom da imaju poveznicu s navedenim područjima. Teme, opseg i zahtjevnost projekata prilagođene su okviru u kojem se održavaju (samostalni projekti u slobodno vrijeme, predmeti projekt na dodiplomskom ili diplomskom studiju, završni rad, diplomski rad ...). 

 

Od sklopovske opreme trenutno je na raspolaganju:

 - Microsoft Kinect

 - VR Naočale Vuzix iWear VR920

 - iMote komplet (3 mota, kamera, senzorska pločica)

 - MEMSIC motovi IRIS, MICA2, senzorske pločice MTS300, MTS400, MDA400

 - Libelium motovi Waspmote

 - Raspberry Pi

 - FriendlyARM Mini 2440

 - vibrirajuća Bluetooth narukvica

 - ...

 

Također, po potrebi se može stvoriti virtualne strojeve na kojima će se izvršavati poslužiteljski dio sustava (web poslužitelji, baze podataka ...).


BEŽIČNE MREŽE OSJETILA (WSN)

Bežične mreže osjetila (eng. wireless sensor networks) su primjer visoko raspodijeljenih sustava, trenutno "vruće teme" u području računarstva (sveprisutnog računarstva). Ovi sustavi omogućuju (nameću?) korištenje različitih metoda umjetne inteligencije za koordinaciju akcija elemenata mreže (višeagentski sustavi, biološki inspirirani sustavi, kolaborativni adaptivni sustavi, nadzirano i ne-nadzirano učenje ...). Prikupljanje, skladištenje, obrada, tumačenje i korištenje informacija iz velikog broja heterogenih mreža osjetila također je područje za sebe, a uključuje napredne postupke sažimanja, štićenja, obrade informacija, fuzije informacija, generiranja konteksta, generiranje preporuka, zaključivanja na temelju heterogenih i nepotpunih informacija, načina prikaza informacija korisniku itd. itd.

 

Projektne teme iz ovog područja u rasponu su od jednostavnijih, kao što je implementacija osnovnih komponenti osjetilnih čvorova (senzorske pločice, spajanje senzora, jednostavno programiranje čvorova, posrednika između mreže osjetila i globalne mreže), preko infrastrukture za dohvat, pohranu i prosljeđivanje informacija (npr. sustav GSN), do primjene metoda umjetne inteligencije u programiranju čvorova ili sustava za obradu i tumačenje prikupljenih informacija.

 

Poveznik mreže osjetila i globalne mreže

Postojeći poveznik (FriendlyARM, linux) ima ulogu prihvaćanja paketa iz mreže osjetila i prosljeđivanja svim spojenim klijent programima na nekom od TCP portova. Sam poveznik mora biti spojen na fiksnu mrežnu infrastrukturu, te nema mogućnost interakcije s korisnikom preko touch ekrana. Poveznik bi trebalo proširiti tako da:

 - omogućava vizualizaciju stanja mreže osjetila i upravljanje preko touch ekrana (sustav Qt)

 - omogućava spajanje na mobilnu mrežu (USB GPRS modem)

 - omogućava privremenu lokalnu pohranu podataka u slučaju prekida veze

 - omogućava lokalnu obradu podataka

 

Programska podrška za MDA300CA pločicu

MDA300 je univerzalna mjerna pločica za MICA2/IRIS porodicu čvorova, no problem je u tome što programska podrška za nju postoji samo u okviru verzije 1 operacijskog sustava TinyOS. Za verziju 2 ne postoji službena verzija, a neslužbena je dosta loše kvalitete. Stoga je napravljena nadogradnja (i poboljšanje) pogonitelja, tako da je potrebno još samo izvesti podršku za dva osjetila ugrađena na pločicu (temperatura i vlažnost).

 

Nova pločica za prikupljanje podataka

MDA300 je vrlo dobra, ali i vrlo skupa pločica, a većina njenih mogućnosti u konkretnoj primjeni nije iskorištena. Stoga je ideja napraviti novu, jednostavniju pločicu (znatno manje cijene izrade) koja će omogućavati:

 - korištenje ADC ugrađenog u IRIS čvor

 - releje za upravljanje napajanjem priključenih osjetila

 - upravljive pobudne napone za napajanje osjetila (2.5, 3, 3.3, 5, 12V)

 - I2C sabirnica

 - DIO linije

 

Okvirne teme:

 - Obnovljivi izvori energije za napajanje čvorova u bežičnim mrežama osjetila

 - Algoritmi usmjeravanja paketa u bežičnoj mreži osjetila

 - Algoritmi raspodjele zadataka u bežičnoj mreži osjetila

 - Ad-hoc komunikacija mreža osjetila i korisničkih uređaja (pametni telefoni, automobili ...) - ZigBee

 - Alati za analizu ponašanja bežičnih mreža osjetila

 - Simulacije bežičnih mreža osjetila

 - Sustavi za vizualizaciju bežičnih mreža osjetila (topologija, mjerenja, stanje pojedinih čvorova ...)

 - Korištenje Raspberry Pi kao poveznika mreže osjetila, prikaz podataka na TV-u, upravljanje mrežom osjetila u domu (daljinski, smartphone, kinect)

 - Nadgledanje parametara (velikih) otvorenih prostora (npr. pametna poljoprivreda, staništa, ekološki ugrožena područja ...)

 - Prepoznavanje konteksta na osnovu informacija iz "pametnog prostora"

 - Prepoznavanje namjera korisnika u "pametnom prostoru"

 - Interakcija (eksplicitna i implicitna) korisnika s velikim brojem uređaja u "pametnom prostoru"

 - NFC u interakciji objekata unutar "pametnog prostora"

 - ...


PROŠIRENA STVARNOST (AUGMENTED REALITY)

Cilj tema iz područja proširene stvarnosti nije razvoj novih alata i metoda, već korištenje postojećih open-source i besplatnih alata u:

 

 - Dinamičkom prikazu informacija korisniku u "pametnom prostoru": prikazivani objekti daju informaciju prikupljenu iz prostora u kojem se korisnik nalazi ili iz udaljenog prostora sa kojim nastoji ostvariti interakciju. Informacije se prikupljaju iz različitih izvora, npr. bežične mreže osjetila, društvenih mreža, javnih izvora informacija ...

 

 - Interakciji s objektima u proširenoj stvarnosti - npr. objekt se mijenja u ovisnosti o akciji korisnika u prostoru (npr. akcija prepoznata uz pomoć sustava Kinect)

 

 - Povratnoj informaciji korisniku pomoću haptičkih uređaja (npr. vibrirajuća narukvica).


OSTALO

 - Aplikacije za pametne telefone/tablete

 - Eclipse proširenja (plugins), izgradnja modela i alata za modeliranje korištenjem EMF i GEF (različite domene primjene)

 - Integracija open-source alata u namjenske sustave (R, Octave, python scripting)

 - Alati u programskom inženjerstvu (nadogradnje na svn, git ...)

 - Prepoznavanje gesti i akcija korisnika sustavom Kinect

 - Inteligentni sustavi temeljeni na agentima, preporučiteljski sustavi, umjetni imunološki sustavi, kompleksni (kooperativni) adaptivni sustavi

 - (open source) cloud computing

 


TRAŽILICA