Obavijesti

U članku Jutarnjeg lista, 22. travnja 2024., prof. Vedran Bilas i prof. Mirko Planinić, dekani Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF), Sveučilišta u Zagrebu imaju prijedlog za novu vladu i poručuju:  “Hrvatski sustav znanosti i visokog obrazovanja čim prije treba pokrenuti ambicioznu viziju iskoraka u nove modele koji nedostaju da bismo se mogli nositi s globalnim društvenim izazovima i uključiti u globalne procese, natjecati se i surađivati s najboljima."

Autor: Ira Vince

U nedjelju, 21. travnja 2024. na HRT4 u Studiju 4 kod Leona Čuljka gostovali su dr. sc. Barbara Arbanas Pascoal Ferreiraviša asistentica Zavoda za automatiku i računalno inženjerstvo i g. Mladen Pejković, voditelj Alumni odbora FER-a te najavili treći FERConnect. Nakon dva lanjska izuzetno uspješna okupljanja, ovogodišnji FERConnect proslavit će uspjeh FER-ovog tima robotičara, koji je nedavno pobijedio na prestižnom međunarodnom natjecanju u robotici održanom u Abu Dhabiju. 

Prilog pogledajte na poveznici ovdje.

Uz uspjeh robotičara, Alumni odbor će u sklopu FERConnecta predstaviti rezultate i planove svojih inicijativa, uključujući aplikaciju za mentoriranje, novu Zakladu i postdiplomski program za sadašnje i buduće tehnološke lidere.

Podsjetimo, redovito okupljanje alumna i organiziranje FERConnecta jedna je od aktivnosti Alumni odbora osnovanog u ožujku prošle godine s ciljem jačanja suradnje s fakultetom i iskorištavanja potencijala zajednice.

Prijave za sudjelovanje na poveznici.

Autor: Ira Vince
Retriever - platforma TakeLab-a...

U prilogu Nove TV "Bolja Hrvatska" predstavljen je FER-ov istraživački laboratorij TakeLab u sklopu kojeg je razvijena platforma Retriever. Riječ je o platformi koja dnevno analizira milijune članaka napisanih na hrvatskome jeziku, bazirana je na umjetnoj inteligenciji, a svrha je korisnicima uštedjeti vrijeme i pomoći u borbi protiv dezinformacija.

"Volimo razvijati praktične sustave koji imaju praktičnu korist i poboljšavaju sve aspekte ljudskog života i to jest ideja umjetne inteligencije, tako da naši sustavi pomažu znanstvenicima u ovom trenutku", rekao je prof. dr. sc. Jan Šnajder, koji u timu okuplja mlade istraživače, sjajne entuzijaste: Davida Dukića, Marina Petričevića, Josipa Jukića i Lauru Majer.

Iako je prvenstveno razvijen kao pomoć u znanstvenim istraživanjima, mogu ga koristiti svi, a sustav se kontinuirano razvija. Trenutačno obuhvaća više od 30 hrvatskih portala, dnevno obradi oko 15.000 članaka, a analizu vrši pomoću umjetne inteligencije.

Prilog pogledajte na poveznici ovdje.

Ponosni smo što je naša ekipa iz TakeLaba Bolja Hrvatska!

Autor: Petra Škaberna

Tema emisije koja je bila emitirana u petak, 5. travnja 2024. na HRT4 bila je posvećena izazovima s kojima se susreću znanstvenice u Hrvatskoj. 

Eda Jovičić, mag. ing. doktorandica na Zavodu za elektroniku, mikroelektroniku, računalne i mikroelektroničke sustave bavi se temom biomarkera kojima se može mjeriti depresija. 

Nastup Ede Jovičić počinje na 4:45 a osim o projektu govori o znanstvenom putu koji ju je doveo do biomedicinskog inženjerstva i istraživanja koja povezuju medicinu i elektrotehniku te kako je biti žena u inženjerstvu.

Autor: Ira Vince

Mnogi još ne znaju da i hrvatski znanstvenici pridonose razvoju svemirskih tehnologija.  

28. ožujka 2024. u emisiji Zelena linija HRT-a kod Kornata Vilovića gostovao je prof. dr. sc. Dubravko Babić, voditelj ekipe znanstvenika s FER-ovog zavoda za komunikacijske i svemirske tehnologije koji je govorio o svjetlosnom onečišćenju i našem prvom projektu financiranom od strane Europske svemirske agencije ESA-e koji će omogućiti jednostavnije praćenje svjetlosnog onečišćenja iz svemira iz niske zemljine orbite. Emisiju možete pogledati ovdje.

Autor: Ira Vince